خبر هوای گیلان را داشته باشید

تا شنبه در گیلان منتظر هوای آفتابی نباشید


۱۴۰۲/۰۶/۲۰ - ۱۹:۲۵ | کد خبر: ۳۶۳۸۴ چاپ

سمانه نگاه کارشناس هواشناسی با توجه به هشدار سطح زرد هواشناسی توصیه کرد تمهیدات لازم در بخش‌های مختلف کشاورزی به عمل بیاید؛ بویژه شالیکاران، نسبت به جمع آوری باقی مانده محصول خود تا ظهر فردا اقدام کنند.

تا شنبه در گیلان منتظر هوای آفتابی نباشید
اختصاصی کلانشهر: «هوای گیلان در روزهای پیش رو ابری و بارانی است.» سمانه نگاه کارشناس هواشناسی با اعلام این خبر به کلانشهر گفت: براساس هشدار سطح زرد شماره 31 هواشناسی استان گیلان از بعدازظهر فردا سه شنبه 21 شهریورماه 1402 الی شنبه 25 شهریور به تناوب فعالیت سامانه بارشی را در سطح استان گیلان خواهیم داشت.

نگاه افزود: بنابراین در بعضی ساعات بارندگی، گاهی رگباری یا شدید، وزش باد گاهش شدید، مه آلودگی، رعد و برق و احتمال تگرگ از تبعات فعالیت این سامانه بارشی خواهد بود .

او توضیح داد: طی پنج شنبه و جمعه با تقویت جریانات شمالی انتظار می‌رود به طور متوسط 3 تا 5 درجه شاهد کاهش دما در سطح استان گیلان باشیم.

این کارشناس هواشناسی هشدار داد: برهمین اساس شرایط برای آبگرفتگی منطقه‌ای، لغزندگی سطح جاده‌ها و کاهش دید افقی، بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتمال جاری شدن سیلاب موقتی، احتمال رانش و لغزش، احتمال خسارت به محصولات کشاورزی، احتمال خسارت به سازه‌ها و احتمال برخورد صاعقه وجود دارد.

او توصیه کرد تمهیدات لازم در بخش‌های مختلف کشاورزی به عمل بیاید؛ بویژه شالیکاران، نسبت به جمع آوری باقی مانده محصول خود تا ظهر فردا اقدام کنند.

نگاه همچنین گفت: عدم توقف، تردد، استقرار و برپایی چادرهای مسافرتی در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها توصیه می‌شود. در بحث ترددهای جاده‌ای احتیاط لازم به عمل بیاید.از فعالیت‌های کوهنوردی اجتناب شود و در بحث جابجایی عشایر کوچ رو احتیاط لازم به عمل بیاید.

این کارشناس هواشناسی در بخش دیگری از توصیه ها به این موارد اشاره کرد: نسبت به محکم کردن سازه‌های موقتی، تابلوهای تبلیغاتی، پوشش گلخانه‌ها اقدامات لازم صورت بگیرد و در زمان وقوع رعد و برق هم پناه گرفتن در مکان‌های امن و سرپوشیده توصیه می‎‌شود.

نگاه در پایان وضعیت دریای کاسپین را طی این مدت مواج و برای انجام فعالیت‌های دریایی بویژه شنا نامناسب اعلام کرد.

 توضیحات کامل این کارشناس هواشناسی را در گفت و گو با کلانشهر بشنوید.