قیمت دلار امروز 26 شهریور 1402روند کاهشی داشت و حدود 100 تا 150 تومان افت قیمت را در آغاز بازار تجربه کرد. اگرچه این میزان نوسان قیمت در بازار طبیعی است اما برخی از رسانه‌ها از هفته وحشتناک ارزی خبر داده‌اند. اما ماجرا چیست؟

هفته وحشتناک بازار ارز/ دانه درشت‌های بازار به تکاپو افتادند؟

کلانشهر:  قیمت دلار امروز کار خود را در کانال 49 هزار و 680 تومانی آغاز کرد و باید دید در ادامه روز قیمت دلار به چه سمتی حرکت می‌کند. اما برخی از معامله‌گران معتقدند که این هفته، هفته مهمی برای قیمت دلار است و بازار تغییر مسیر می‌دهد.

 

ایرنا، رسانه وابسته به دولت از ایجاد وحشت در بازار ارز خبر داده و نوشته است: با دسترسی کامل بانک مرکزی به ۶ میلیارد دلار انتقالی به قطر و افزایش قدرت مانور بازارساز، قرار است به‌زودی بخشی از منابع ارزی داخلی بانک مرکزی برای مدیریت بازار استفاده شود و خبرهای رسیده حاکی است جدی بودن این موضوع، وحشت را در بین دلالان ارزی افزایش داده است.

بر اساس گزارش این رسانه دولتی، در 48 ساعت گذشته اخبار مثبت سیاسی چنان بوده که سبب شده دانه‌درشت‌های بازار ارز به تکاپو بیفتند و فکری به حال دارایی‌های خود کنند.

این گزارش در حالی است که بازار ارز روند آرام و با ثبات خود را طی می‌کند و نوسان قابل توجهی در بازار ارز رخ نداده است. چراکه که نوسان ارز تا زمانی که از حدود 5 درصد فراتر نرود، بیانگر روند طبیعی بازار است و اگر قیمت‌ها بیش از 5 درصد کاهش یا افزایش داشته باشد می‌توان بازار را تحلیل کرد و گفت که مسیر بازار صعودی یا کاهشی شده است. اما اگر نوسانات قیمتی دلار در محدوده مثبت و منفی یک تا 5 درصد باشد، به معنای این است که بازار روند طبیعی دارد.

اما به نظر می‌رسد که رسانه‌های دولتی در تلاشند تا با خبردرمانی بازار ارز را مجددا کنترل کنند و با ایجاد جو کاهشی در بازار، خریداران خرد را به سمت عرضه ارز خود در بازار بکشانند. اما گزارش میدانی نشان می‌دهد روند بازار طبیعی است و معاملات به قوت خود جاری است. البته با توجه به تعطیلات سه روزه بازار ارز، بازار هنوز نیمه تعطیل است و از میانه امروز بازار به روند قبلی خود باز می‌گردد.

اما اخبار سیاسی متعددی که این هفته به بازار رسیده را نمی‌توان نادیده گرفت. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس دولت بایدن اجازه داده که این هفته دلارهای بلوکه شده ایران در کره جنوبی به بانک‌های قطر برود. دولت مدعی است این منابع به زودی در اختیار ایران قرار می‌گیرد و دست بازارساز پر می‌شود. اما پیش از این بارها اعلام شده که قرار نیست ارز جدیدی وارد ایران شود و این منابع نهایتا صرف واردات دارو و کالاهای اساسی می‌شود که در لیست تحریم‌های آمریکا نیست.

اما در کنار این خبر، افزایشی‌های بازار ارز به اخبار سیاسی هفته گذشته استناد می‌کنند و می‌گویند روابط میان ایران و آژانس چندان مثبت نیست. آمریکا و اروپا ظرف چند روز گذشته تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع کرده‌اند و از طرف دیگر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین اظهارات خود ادعا کرده ایران مجوز فعالیت چند نفر از بازرسان آژانس را لغو کرده و این مساله به روابط میان ایران و آژانس ضربه زده است.

با این حال به نظر می‌رسد که بازار ارز نه توجه چندانی به اخبار مثبت دلارهای آزاد شده دارد و نه توجهی به اخبار منفی میان ایران و آژانس. قیمت دلار همچنان در کانال 49 هزار تومان در نوسان است اگرچه بررسی‌ها نشان می‌دهد روند قیمت دلار به سمت کانال 50 هزار تومان میل کرده است.