سمانه نگاه کارشناس هواشناسی به کلانشهر گفت: آبگرفتگی منطقه‌ای، لغزندگی سطح جاده‌ها و کاهش دید افقی، بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، جاری شدن سیلاب، لغزش و رانش زمین خسارت به محصولات کشاورزی، خسارت به سازه‌ها و احتمال برخورد صاعقه از تبعات فعالیت موج بارشی چند روز آینده در استان گیلان خواهد بود

هواشناسی گیلان هشدار داد؛خطر سیلاب و کاهش ۱۰درجه ای هوا/کنار رودخانه های گیلان توقف نکنید
اختصاصی کلانشهر: سمانه نگاه کارشناس هواشناسی از صدور هشدار سطح نارنجی هواشناسی استان گیلان خبر داد و به کلانشهر گفت: از اواخر وقت امروز یکشنبه 26 شهریورماه 1402 تا پایان وقت سه شنبه، فعالیت سامانه بارشی و خُنک را در سطح استان گیلان خواهیم داشت.

نگاه افزود: بنابراین به تناوب بارندگی و وزش باد، گاهی شدید در برخی مناطق خیلی شدید، کاهش دما به طور متوسط 6 تا 10 درجه، مه‌آلودگی، رعد و برق و تگرگ را در سطح استان خواهیم داشت.

این کارشناس هواشناسی توضیح داد: براین اساس آبگرفتگی منطقه‌ای، لغزندگی سطح جاده‌ها و کاهش دید افقی، بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، جاری شدن سیلاب، لغزش و رانش زمین خسارت به محصولات کشاورزی، خسارت به سازه‌ها و احتمال برخورد صاعقه از تبعات فعالیت این موج بارشی در استان گیلان خواهد بود.

نگاه توصیه کرد:لازم است بخش‌های مختلف کشاورزی، اعم از مرغداران، گلخانه‌داران و باغداران تمهیدات لازم را به عمل بیاورند.

این کارشناس هواشناسی همچنین عدم توقف، استقرار و برپایی چادرهای مسافرتی در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در ترددهای جاده‌ای بویژه در محورهای کوهستانی، اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی، اجتناب از جابجایی عشایر کوچ رو، محکم سازی سازه‌های موقتی، تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها طی این مدت را توصیه کرد.

نگاه در پایان وضعیت دریای کاسپین را هم با افزایش ارتفاع موج پیش بینی کرد و گفت: بنابراین دریا هم مواج و طوفانی و برای انجام فعالیت‌های دریایی بویژه شنا طی این مدت نامناسب پیش بینی می‌شود.

  توضیحات کامل این کارشناس هواشناسی را در گفت و گو با کلانشهر بشنوید.