عاقبت بخیری عمارت به جا مانده از آخرین پادشاه گیلان؛

کاروانسرای «تی تی» خانم سیاهکل ثبت جهانی شد


۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۲۳:۲۰ | کد خبر: ۳۶۵۵۷ چاپ

براساس اسناد تاریخی، این کاروانسرا به دستور تی‌تی خانم، همسر احمد دوم، آخرین پادشاه حکومت محلی کیایی که در عصر تیموریان (حدود 6 قرن پیش) بر لاهیجان حکمرانی می کردند، ساخته شد

کاروانسرای «تی تی» خانم سیاهکل ثبت جهانی شد
اختصاصی کلانشهر: کاروانسرای «تی تی» که در شرق گیلان روستای بالارود سیاهکل قرار دارد در چهل‌و پنجمین کمیته میراث جهانی یونسکو ثبت جهانی شد.

بنای تاریخی کاروانسرای تی تی (واژه‌ای گیلکی به معنای شکوفه) از کاروانسراهای ارزشمند ایران است که سال 1375 با شماره 1784 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

پیش از این به منظور ثبت جهانی کاروانسراهای جاده ابریشم که توسط وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در دست اقدام بود نماینده‌های سازمان جهانی یونسکو از کاروانسرای تاریخی تی تی شهرستان سیاهکل بازدید کرده بودند.

در چهل‌و پنجمین کمیته میراث جهانی یونسکو که هم‌اینک در شهر ریاض عربستان درحال برگزاری است، پرونده ۵۶ کاروانسرای تاریخی ایران از ۲۶ استان بررسی شد که به دنبال گزارش مثبت نماینده ایکوموس (کنوانسیون میراث جهانی) درباره وضعیت مرمت و نگهداری و ارزش تاریخی این کاروانسراها در مجموع ۵۴ کاروانسرا در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت جهانی شد که تی تی از گیلان هم در زمره آن قرار داشت.(بیشتر بخوانید)

به گفته مدیران میراث فرهنگی، ثبت جهانی مجموعه کاروانسراهای کشور فرصت احیای برند جاده ابریشم و معرفی ظرفیت‌های فرهنگی تاریخی استان گیلان در سطح بین‌المللی است.

کاروانسرای تی تی که از قدیمی‌ترین بناهای شهرستان سیاهکل است چند دهه قبل در مسیر کاروانی دیلمان به لاهیجان قرار داشته که به عنوان مسیر تجاری منطقه شرق گیلان به بخش مرکزی ایران مورد استفاده قرار می‌گرفت.

براساس اسناد تاریخی، این کاروانسرا به دستور تی‌تی خانم، همسر احمد دوم، آخرین پادشاه حکومت محلی کیایی که در عصر تیموریان (حدود 6 قرن پیش) بر لاهیجان حکمرانی می کردند، ساخته شد.

این کاروانسرا در 12 کیلومتری شهر سیاهکل و 40کیلومتری رشت با نقشه‌ای مربعی شکل از سنگ رودخانه‌ای و با آجر و ملات گچ و ساروج احداث شده. از جمله‌ ویژگی‌های معماری این اثر می‌توان به درونگرا بودن اثر به منظور جلوگیری از حمله سارقین اشاره کرد. تی تی یکی از دو کاروانسرای خشتی به جای مانده در گیلان است.

در سال‌های اخیر و پس از خریداری این بنا توسط اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان از مالک خصوصی،  اقدامات حفاظتی و مرمتی درباره تی تی اجرا شد.

بخش‌هایی از سریال خاتون به کارگردانی تینا پاکروان در سال 1400 هم در این کاروانسرا فیلمبرداری شد.