مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان:

۴۷اولویت فرهنگی گیلان مشخص شد


۱۳۹۷/۱۰/۰۶ - ۱۲:۰۱ | کد خبر: ۳۶۶ چاپ
۴۷اولویت فرهنگی گیلان مشخص شد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه ۴۷ مورد اولویت های فرهنگی استان مشخص شده است، گفت: دو موضوع خشونت کلامی و طلاق برای پیگیری در شورای فرهنگ عمومی گیلان مصوب شده است.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، فیروز فاضلی در جلسه شورای فرهنگ عمومی گیلان با اشاره به اینکه دامنه خشونت لایه‌های گسترده‌ای از رفتار انسان را در بر می‌گیرد، اظهار کرد: از جمله لایه‌های زیرین خشونت، خشونت کلامی محسوب می‌شود که توهین، تحقیر، تهمت، غیبت، خشونت در فضای مجازی و برچسب زدن و تمسخر است.

وی با بیان اینکه ۴۷ مورد اولویت های فرهنگی استان مشخص شده است، گفت: دو موضوع خشونت کلامی و طلاق برای پیگیری در شورای فرهنگ عمومی گیلان مصوب شده است.

وی به پنج دلیل خشونت کلامی در گیلان اشاره کرد و افزود: افزایش مهاجرت از روستاها به شهرها و افزایش حاشیه نشینی که منجر به برخورد فرودست و فرادست می‌شود، از دلایل خشونت کلامی در استان است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان ادامه داد: مهاجرت عاملی برای کاهش تاب آوری اجتماعی است و اگر این روند تا سال ۱۴۰۰ ادامه پیدا کند ۷۰ درصد جمعیت گیلان شهری می‌شوند.

فاضلی با بیان اینکه کاهش استاندارد سلامت اجتماعی دومین عامل خشونت کلامی در گیلان است، خاطرنشان کرد: خانواده نقش آرامش بخشی خود را نسبت به گذشته از دست داده است.

وی به ازدحام زمینه‌های مسائل اجتماعی به دلیل تراکم جمعیت در گیلان اشاره کرد و یادآور شد: در ساعت‌های پر تراکم ترافیک زمینه پرخاش بیشتر می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به اینکه آدم‌ها در جاهایی که نظارت و کنترل روی آنها نیست رفتارهای ناهنجار و مغایر شهروندی انجام می‌دهند، خاطرنشان کرد: آموزش شهروندی در مورد مذکور تاثیرگذار است.

فاضلی به نقش عوامل شخصیتی و روانی در پرخاشگری اشاره کرد و افزود: سبک فرزندپروری والدین به گونه‌ای شده که افراد خودشیفته در جامعه افزایش پیدا کرده است. 

نظر شما:

security code