رئیس جمهوری اسلامی ایران در مجمع عمومی ۲۰۲۳ سازمان ملل با بیان اینکه اسلام‌ستیزی و آپارتاید فرهنگی شایسته انسان معاصر نیست، تأکید کرد: جهان در حال گذار بازگشت‌ناپذیر به نظم نوظهور است و پروژه آمریکایی‌کردن جهان شکست خورده است.

خروج آمریکا از برجام نقض اصل مسلم وفای به عهد بود/ دشمنان ملت ایران در اغتشاشات سال گذشته دچار اشتباه محاسباتی شدند
کلانشهر: به گزارش  مهر، «سید ابراهیم رئیسی»، رئیس جمهور ایران در هفتاد و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در جمع نمایندگان کشورهای عضو سخنرانی کرد.

بخشی از مهمترین محور سخنرانی رئیس جمهور بدین شرح است:

قرآن تأمین کننده سعادت بشر است و مگر قرآن چه فرموده است که کینه مستکبرین را برانگیخته است؟ قرآن از وحدت بشر سخن می‌گوید و اینکه همه ساکنان زمین همچون خواهر و برادر هستند و از یک پدر و مادر هستند. قرآن انسان را نماینده خداوند و زن و مرد را با وجود تفاوت‌ها مکمل هم و مساوی در محضر خداوند می‌داند.

قرآن از حریم خانواده دفاع می‌کند و کودک را امانت خداوند می‌داند. صداقت در معاملات، خدمت به محرومان و مبارزه با فقر و فحشاء و تبعیض محتوای قرآن کریم است. آیا نمرود و فرعون و قارون و بر ابراهیم و موسی و عیسی پیروز شدند؟ قرآن توهین به عقاید را منع کرده و احترام به موسی و عیسی و ابراهیم را احترام به رسول خدا (ص) می‌داند.

تیم مفاهیم ابدی است و تا زمین زمین است و این مفاهیم ابدی است و چیزی حریف حقیقت نخواهد شد.

آقای رئیس، اسلام ستیزی و آپارتاید فرهنگی در صورت‌های مختلف خود از جمله سوزاندن کتاب مقدس قرآن تا منع حجاب در مدارس و ده‌ها تبعیض شرم آور دیگر شایسته پیشرفت انسان معاصر نیست. پشت پرده این نفرت فراکنی‌ها اهداف بزرگ‌تری وجود دارد و اشاره به آزادی بیان در این موارد گمراه کننده است.

برخی جریان‌های شوم و قدرتمند راه حل را دشمن تراشی می بیند. این نگاه مهاجران را هدف قرار داده است. مهاجرانی که خود قربانی سیاست استعمار هستند. احترام به ادیان الهی جز دستورات بین الملل قرار گیرد و سازمان ملل نیز احترام به ادیان الهی را تضمین کند.

ما شاهد حمله به خانواده هم هستیم و امروز خانواده در معرض تهدید است. امروز جنایت علیه بشریت فقط استعمار ملت‌ها نیست، بلکه هجوم به پناهگاه خانواده نیز جنایت علیه بشریت است. آموزش، توسعه و تعالی انسانی جز در چارچوب ارزش‌های خانوادگی به کمال نمی‌رسد. روایت‌های ساختگی از زوجیت تلاش برای انحراف مفاهیم پدر و مادر است و این اقدامات مصادیق جنایت علیه بشریت است. مقابله با این رویکردها وظیفه انسانی ماست. ما امروز نیازمند جنبش تعهد به خانواده هستیم تا همگی زندگی گرم در کنار خانواده را تجربه کنند.

ما از سازمان ملل انتظار داریم که احترام به خانواده را در صدر دستور کار خود قرار دهد.

خانم‌ها و آقایان:
ما در یک مقطع مهم هستیم و جهان در حال تجربه یک نظم نوظهور است و این مسیر غیرقابل بازگشت است. معادله سلطع غربی در جهان دیگر جواب نمی‌دهد. نظم کهنه لیبرال که در خدمت سرمایه داران بود، دیگر جواب نمی‌دهد و پروژه آمریکایی کردن جهان شکست خورده است.

ملت ایران بیشترین تلاش را برای برانداختن نقاب از چهره نظام سلطه داشته است. اینک که مقاومت و بیداری ملت‌های جهان بیشتر شده و قدرت‌های نوظهور سربرآورده اند، امید است نظمی عادلانه مستقر گردد. کنار گذاشتن سلطه جهانی با نظم‌ها و همکاری‌های بین المللی در نظم جدید مهم است و ایران علاقه مند است براساس عدالت با همه جهان تعامل داشته باشد.

اینک که کشورها در مسیر همگرایی بیشتر قدم بر می‌دارند، شاهد تلاش قدرت‌ها برای شعله ور کردن آتش جنگ هستیم و این حرکت ارتجاعی و به ضرر ملت‌هاست. جمهوری اسلامی ایران معتقد است که نباید اجازه داد شرق و غرب جدید شکل بگیرد.

ممانعت از رشد اقتصادی کشورها مستبد و ایجاد جنگ‌های نیابتی بخشی از همین سناریوی شوم است که به اسم دموکراسی انجام می‌شود، اما همه جهان از جمله ملت ما در غرب آسیا در برابر این برنامه‌ها هوشیار است.

خانم‌ها و آقایان:
درست در زمانی که برخی قدرت‌ها جهان را به سمت جنگ به پیش می‌برد، جمهوری اسلامی به سمت همکاری منطقه‌ای به پیش می‌رود و سیاست همکاری در دستور کار جمهوری اسلامی قرار دارد. جمهوری اسلامی ایران هر دستی را که برای دوستی دراز شود، به گرمی می‌فشارد. اینک که منطقه ما از دو دهه تنش و بحران تحمیلی عبور کرده و مقاومت ملت‌ها در عراق، یمن، افغانستان و… به ثمر نشسته است، همکاری‌های اقتصادی و امنیت درون زا شکل گرفته و ایران فصل جدیدی از همکاری با کشورهای همسایه را رقم زده است و با توجه به کریدور شمال و جنوب منافع را برای همه کشورهای منطقه تضمین می‌نماید.

همچنین جمهوری اسلامی ایران ظرفیت‌های خود در زمینه انرژی پاک با دیگر کشورها به اشتراک گذارد و از طریق همکاری و ممناعت از مداخله خارجی است. از قفقاز تا خلیج فارس، هرگونه حضور بیگانه خود مشکل است و راه حل نیست. ما امنیت همسایگان را امنیت خود و هرگونه ناامنی برای آنها را ناامنی برای خود می‌بینیم.