چرا تبلیغ گیلان در شبکه های اجتماعی ساکنان استان را خوشحال نمی کند

رشت و گیلانِ بدون روتوش


۱۴۰۲/۰۷/۰۱ - ۱۸:۵۰ | کد خبر: ۳۶۷۴۹ چاپ

معضلات ترافیکی، تولید انبوه زباله، آلودگی‌های صوتی- بصری و به‌طور کلی تسریع در استهلاک بافت شهری، تنها بخشی از مشکلاتی است که ساکنان گیلان و به خصوص رشت، با آن خیابان‌های باریک و بافت شهری فرسوده‌اش، در ایام تعطیلات با آن مواجه می‌شوند.

رشت و گیلانِ بدون روتوش
کلانشهر: چندی است در شبکه‌های اجتماعی کلیپ، ویدیو و لاگ و محتواهای بسیاری از زیبایی‌های گیلان و شهر رشت تولید و منتشر می‌شود.

علی‌القاعده به عنوان یک گیلانی باید از معرفی و شناساندن نقاط دیدنی گیلان به هموطنان‌مان خوشحال شویم اما وقتی ترافیک سرسام‌آور، معضلات پسماند، آلودگی رودخانه‌ها، فقدان سیستم حمل‌ونقل مناسب و فقدان بسیاری از حداقل‌های زیست شهری را در رشت لمس می‌کنیم، تعرفه رشتِ روتوش شده، آن‌هم به صورت گسترده در شبکه‌های اجتماعی که حاصلی جز تورمِ مصیبت برای ساکنان کرانه کاسپین نخواهد داشت تحت هیچ عنوان اتفاق خرسندکننده‌ای به شمار نمی‌رود.

البته که ستایش رشت و به صورت کلی خطه گیلان در شبکه‌های اجتماعی کاملا صادقانه با نیات خیرخواهانه صورت می‌گیرد، لکن به دلیل عدم وجود بستر مناسب جهت جذب و حمایت از سرمایه‌گذار و کم‌توجهی به اقتصاد توریسم‌محور، استان گیلان نه تنها انتفاع چشمگیری از ورود گردشگر به داخل استان کسب نکرده که در مواقعی متحمل آسیب‌های جدی در حوزه‌های استراتژیک، حمل‌ونقل، انرژی، محیط‌زیست و... شده است.

اینکه در سالیان اخیر رشت‌وندان به جای پهن کردن فرش قرمز و میهمان‌نوازی با دست و دلِ باز برای هموطنان، گرچه با عشق اما با خونِ دل، صورتی سرخ و لبخندی ژکوندوار از گردشگران پذیرایی می‌کنند، ریشه در عدم توجه به توسعه مبتنی بر گردشگری در حوزه‌های تصمیم‌ساز استان و... دارد. به نقل از اداره‌ کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان، در تعطیلات اخیر شهریور ۱۴۰۲ از روز ۲۲ تا ۲۴ شهریور ماه ۳ میلیون و ۳۰۰ نفر مسافر و گردشگر وارد گیلان شده‌اند.

معضلات ترافیکی، تولید انبوه زباله، آلودگی‌های صوتی- بصری و به‌طور کلی تسریع در استهلاک بافت شهری، تنها بخشی از مشکلاتی است که ساکنان گیلان و به خصوص رشت، با آن خیابان‌های باریک و بافت شهری فرسوده‌اش، در ایام تعطیلات با آن مواجه می‌شوند.

چادرهای مسافرتی که در نبود تفرجگاه‌ها و کمپ‌های مناسب، در جای جای شهر و حتی پیاده‌روها برپا می‌شوند و عبور و مرور عابران پیاده را نیز دچار اشکال می‌کنند، انبوه زباله‌هایی که هر کجا رها می‌شوند و گاه سر و صدای بلند و آزاردهنده ساکنین ویلاها، آپارتمان‌ها و خانه‌های اجاره‌ای در مناطق مسکونی، تشدید بحران قطعی برق در فصول گرم به دلیل افزایش موقت جمعیت و استفاده از خدمات در حوزه برق و انرژی، معضل کم‌آبی شهرستان‌هایی همچون آستارا و بندرانزلی و املش که شاید کمتر کسی تصور کند که ساکنین گیلان هم مانند بسیاری از مناطق کشورمان با آن روبه‌رو هستند و بسیاری دیگر از این دست، موجب رنجش خاطر شهروندان گیلان از هجوم انبوه مسافران در تعطیلات خاص شده است.

گیلانِ چهارفصل، برای همه ایرانیان است و همه باید بتوانند از موهبت‌های آن استفاده کنند؛ چه اهالی این گستره سبزآبی و چه گردشگران.

قطعا راه‌حل، بستن ورودی گیلان روی هموطنان و گردشگران خارجی نیست و چاره کار را باید در برنامه‌ریزی، سازندگی، مدیریت در حوزه‌های زیرساختی و سپس گردشگری در سطوح ملی و استانی جست تا گیلانِ مظلوم که سال‌هاست از ریل توسعه خارج شده بار دیگر در مسیر توسعه قرار گرفته و با دمیدن روحی تازه‌، جان دوباره گیرد و بستر مناسبی برای زندگی مطلوب و سفری  به یاد ماندنی باشد.نویسنده: محمدطاها محمودی

نظر شما:

security code