۲۷ پروژه آبخیزداری برای جلوگیری از بروز سیل در گیلان اجرا می شود

سرپرست معاونت فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان از افزایش اعتبارات حوزه آبخیزداری این استان خبر داد و گفت: ۲۷ پروژه آبخیزداری در گیلان اجرا می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از تسنیم، فریور نقوی از اجرای 20 پروژه اجرایی و 7 پروژه مطالعاتی آبخیزداری در گیلان خبر داد و اظهار داشت: برای اجرای این پروژه‌ها در استان گیلان علاوه بر اعتبار 210 میلیارد ریالی از محل منابع ملی حدود 5 میلیارد و 165 میلیون ریال اعتبار نیز از محل منابع استانی در نظر گرفته شده است.

سرپرست معاونت فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان تخصیص اعتبار 210 میلیارد ریالی از محل صندوق توسعه ملی در سال 98 را مورد اشاره قرار داد و عنوان کرد: طبق برنامه، امسال پروژه‌های آبخیزداری این اداره‌کل در 20 حوزه کاری در شهرستان‌های مختلف استان گیلان اجرایی می‌شوند.

نقوی با بیان اینکه پیشرفت فیزیکی پروژه‌های آبخیزداری گیلان متفاوت است در تشریح بیشتر این موضوع تصریح کرد: برخی از پروژه‌های آبخیزداری گیلان هم‌اینک صد در صد تکمیل شده و به پایان رسیده‌اند برخی دیگر از این طرح‌ها نیز حدود 70 تا 80 درصد و تعدادی هم با 20 تا 35 درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجرا شدن هستند.

وی از ابلاغ اعتبارات 5 میلیارد و 165 میلیون ریالی به طرح‌های آبخیزداری گیلان از محل منابع استانی خبر داد و ابراز داشت: طرح‌های این بخش در قالب پروژه‌های مختلف در 6 شهرستان مختلف استان گیلان برنامه‌ریزی شده‌اند و پس از پایان مراحل تعیین مجری، جهت عملیاتی شدن به پیمانکاران مربوطه واگذار می‌شوند.

سرپرست معاونت فنی و آبخیزداری اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان از انعقاد یک تفاهم‌نامه در حوزه اجرای طرح‌های آبخیزداری سخن گفت و اظهار داشت: بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که بین سازمان جنگل‌ها، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری و استانداری گیلان منعقد شده قرار است اعتباراتی برای طرح‌های آبخیزداری در نظر گرفته شود. 

نقوی میزان این اعتبارات را حدود 100 میلیارد ریال اعلام کرد و با بیان اینکه با منابع یاد شده نسبت به ایمن‌سازی محیط و عرصه‌های استان اقدام می‌شود افزود: در حال حاضر منتظر ابلاغ این اعتبارات هستیم بنابراین به محض ابلاغ منابع مالی یاد شده عملیات مربوط به پروژه‌های‌ آبخیزداری را در نقاط مختلف استان آغاز می‌کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که میزان اعتبارات مربوط به پروژه‌های آبخیزداری استان گیلان امسال در مقایسه با سنوات گذشته چه تغییری کرده است بیان داشت: امسال اعتبارات ملی به نسبت سال‌های قبل افزایش پیدا کرده است و اعتبارات استانی نیز با توجه به تفاهم‌نامه‌ای که منعقد شده وضعیت بسیار خوبی دارد.

سرپرست معاونت فنی و آبخیزداری اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با اشاره به اینکه افزایش اعتبارات حوزه آبخیزداری برای این استان نویدبخش خبرهای خوبی است افزود: جلوگیری از بروز سیلاب‌های مخرب و ویرانگر و آثار ناخوشایند آن در محیط طبیعی از جمله مزایای افرایش اعتبارات طرح‌های آبخیزداری است.

نظر شما:

security code