سهل انگاری راننده ای که جوان 35ساله رشتی را دچار مرگ مغزی کرد

مجتبی رمضانی با اهدای عضو به چند بیمار جاودانه شد


۱۴۰۲/۰۷/۱۵ - ۲۳:۴۶ | کد خبر: ۳۷۱۵۹ چاپ

بعد از اعلام مرگ مغزی به خانواده مجتبی رمضانی پیشنهاد شد در صورت موافقت، اعضای بدن او را به چند بیمارِ چشم انتظار پیوند اهدا کنند. خانواده‌ی رمضانی با توجه به ویژگی‌های مثبت او مانند فعالیت‌های خیرخواهانه و مهر‌ورزی‌اش در زندگی روزمره، اهدای اعضای بدن او را پذیرفتند.

مجتبی رمضانی با اهدای عضو به چند بیمار جاودانه شد
اختصاصی کلانشهر: صبح امروز پانزدهم مهرماه در بیمارستان رازی اعضای بدن جوان 35 ساله اهل رشت به نام مجتبی رمضانی به چند بیمار اهدا شد.

مجتبی رمضانی که حدود یک هفته قبل قصد عبور از حوالی پل جانبازان رشت را داشت به دلیل برخورد یک پژو پارس با موتورسیکلتش، چشمانش برای همیشه برروی زندگی بسته شد.
براساس اطلاعات دریافتی کلانشهر، راننده پژو پارس که برای مسافرت در رشت حضور داشت ظاهرا بعد از حضور بروی پل جانبازان متوجه شد مسیر را اشتباه رفته و قصد داشت از روی پل به زیر پل برود. اما به جای طی مسیر مستقیم و استفاده از دوربرگردان، دنده عقب روی پل جانبازان رشت به سمت پایین پل در حرکت بود که با راکب موتور سیکلت برخورد کرد. در نتیجه این تصادف، سرِ مجتبی رمضانی با زمین برخورد کرد و دچار مرگ مغزی شد.
علی رغم تلاش‌های صورت گرفته در بیمارستان پورسینای رشت بعد از چند روز به خانواده او اطلاع داده شد که سطح هوشیاری این جوان برای ادامه حیات ناکافی است. بعد از اعلام مرگ مغزی به خانواده رمضانی پیشنهاد شد در صورت موافقت، اعضای بدن او را به چند بیمارِ چشم انتظار پیوند اهدا کنند. خانواده‌ی رمضانی با توجه به ویژگی‌های مثبت او مانند فعالیت‌های خیرخواهانه و مهر‌ورزی‌اش در زندگی روزمره، اهدای اعضای بدن او را پذیرفتند.
صبح امروز و بعد از انتقال این بیمار از بیمارستان پورسینا به بیمارستان رازی رشت، پزشکان متخصص، قلب این شهروند رشتی را بوسیله یک پرواز ویژه برای پیوند به یک بیمار بستری در بیمارستان مسیح دانشوری تهران انتقال دادند.
کلیه‌های این بیمار هم در بیمارستان رازی رشت به مردی ۳۸ ساله اهل سنگر و مرد دیگر ۵۱ ساله اهل لنگرود پیوند زده شد.

گفتنی است در صورت رضایت به موقع خانواده فرد مرگ مغزی برای اهدا عضو امکان نجات جان حداقل هشت نفر و تا 53 بیمار هم وجود دارد.
کلیه‌‌ها، قلب، کبد، پانکراس، روده، ریه‌ها، استخوان، مغز استخوان و برخی بافت‌های بدن از جمله پوست و همچنین قرنیه چشم، تاندون، غضروف، دریچه قلب و... از پیوندهای متداول اعضا در ایران است.

براساس اطلاعات دریافتی کلانشهر، مجتبی رمضانی متاهل و صاحب دختری 7 ساله است. او یکی از ماهرترین باطری‌سازها و تعمیرکننده‌ی تخصصی کولر خودرو در خیابان آج بیشه رشت بود.

اطرافیان این جوان به نیکی از او یاد کرده و به کلانشهر گفتند در زندگی، فردی بخشنده و مهربان بود و علاقه داشت بواسطه مهارت شغلی و سبک زندگی درستش روزی به شهرت برسد. شهرتی که در زمان حیاتش ممکن نشد اما با بخشش کم نظیری که از جانش انجام داد نام این جوان در یاد بسیاری می‌ماند و یادمان اهدای عضوش مانند کاشت درخت در بعضی پارکهای رشت هم ادامه‌ی حضور سبزش خواهد بود.

مراسم تشییع پیکرمجتبی رمضانی ساعت 11 فردا یکشنبه شانزدهم مهرماه درباغ رضوان رشت برگزار می‌شود و از آنجا به سمت خانه‌ی ابدی‌اش در آرامستان تازه آباد رشت بدرقه می‌شود.

کلانشهر ضمن تمجید از تصمیم انساندوستانه اعضای خانواده رمضانی آرزو می‌کند تالمات ناشی از غم بزرگ فقدانِ فرزند، همسر و این پدر جوان بعد از اهدای عضو با آرامش خاطر و تسکین روحی داغ‌دیده‌ها همراه شود.