خبر هوای گیلان را داشته باشید

هشدار سطح نارنجی هواشناسی/بارندگی شدید و خطر آبگرفتگی؛دریا طوفانی می شود


۱۴۰۲/۰۷/۱۷ - ۱۷:۳۹ | کد خبر: ۳۷۲۲۷ چاپ

سمانه نگاه کارشناس هواشناسی به کلانشهر گفت: بنابراین آبگرفتگی، لغزندگی سطح جاده‌ها و کاهش دید افقی، بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، جاری شدن سیلاب، لغزش و رانش، ریزش سنگ، خسارت به محصولات کشاورزی، خسارت به سازه‌ها و برخورد صاعقه دور از انتظار نیست.

هشدار سطح نارنجی هواشناسی/بارندگی شدید و خطر آبگرفتگی؛دریا طوفانی می شود
اختصاصی کلانشهر: «براساس هشدار سطح نارنجی هواشناسی استان گیلان و پیرو هشدار سطح زرد قبلی طی روزهای چهارشنبه و پنج شنبه تقویت سامانه بارشی و سرد را در سطح استان گیلان خواهیم داشت.» سمانه نگاه کارشناس هواشناسی با اعلام این خبر به کلانشهر گفت: بنابراین بویژه از عصر روز چهارشنبه تا عصر روز پنج شنبه بارش‌ها در بعضی از نواحی استان شدید و خیلی شدید خواهد بود.

نگاه افزود: وزش باد در نواحی ساحلی بویژه و همینطور در نواحی کوهستانی شدید پیش بینی شده است. مه آلودگی، رعد و برق کاهش 5 تا 12 درجه‌ای دمای هوا و احتمال تگرگ از دیگر پیامدهای فعالیت این موج بارشی در استان گیلان خواهد بود.

این کارشناس هواشناسی توضیح داد: بنابراین آبگرفتگی، لغزندگی سطح جاده‌ها و کاهش دید افقی، بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، جاری شدن سیلاب، لغزش و رانش، ریزش سنگ، خسارت به محصولات کشاورزی، خسارت به سازه‌ها و برخورد صاعقه دور از انتظار نیست.

نگاه توصیه کرد: بخش‌های مختلف کشاورزی تمهیدات لازم را با توجه به وضعیت هوا به عمل بیاورند.

او عدم توقف، استقرار و برپایی چادرهای مسافرتی در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها را از جمله مواردی اعلام کرد که باید مورد توجه قرار بگیرد.

نگاه در ادامه گفت: احتیاط در ترددهای جاده‌ای بویژه محورهای کوهستانی، اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی، اجتناب در جابجایی عشایر کوچ رو، لایروبی کانال‌ها و آب‌راه‌ها و محکم کردن سازه‌های موقتی، تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها و پناه گرفتن در مکان‌های امن و سرپوشیده در هنگام وقوع رعد و برق و تگرگ توصیه می‌شود.

این کارشناس هواشناسی در پایان افزود: طی این مدت به تدریج موج دریا هم ارتفاع بیشتری پیدا می‌کند و در نواحی ساحلی استان گیلان بویژه طی روزهای چهارشنبه و پنج شنبه به حدود 2 متر و 20 سانت می‌رسد که برای انجام فعالیت‌های دریایی نامناسب است.

  توضیحات کامل این کارشناس هواشناسی را در گفت و گو با کلانشهر بشنوید