آغاز عملیات اجرایی احداث اسکله رو رو در مجتمع بندری کاسپین

با حضور مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و اعضای فراکسیون مناطق آزاد مجلس شورای اسلامی، عملیات اجرایی احداث یک پست اسکله رو رو در مجتمع بندری کاسپین آغاز شد.

 به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، با حضور مرتضی بانک مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد، رئیس و اعضای فراکسیون مناطق آزاد مجلس شورای اسلامی، رضا مسرور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، مدیران استانی و منطقه ای، عملیات اجرایی احداث اسکله کشتی های رو رو در مجتمع بندری کاسپین آغاز و بلوار دسترسی مجتمع بندری کاسپین مورد بهره برداری قرار گرفت و همچنین دو واحد تولیدی بخش خصوصی در منطقه آزاد انزلی شروع به کار کرد.

بنا بر این گزارش اسکله کشتی های رو رو در ضلع غربی مجتمع بندری کاسپین و در جوار اسکله شماره یک به منظور پهلوگیری این گونه کشتی ساخته می شود، اسکله ای که قابلیت خدمات دهی به تمامی کشتی های رو رو در حال تردد در دریای خزر را دارا می باشد و با به اتصال این بندر به مسیر ریلی کشور، بر قدرت و سرعت ترانزیت بین المللی کشور با توجه به امکان تردد مستقیم کامیون به داخل چنین کشتی هایی، افزوده می شود.

برآورد هزینه احداث اسکله رو رو مجتمع بندری کاسپین در حدود ۱۲۰ میلیارد ریال خواهد بود و این در حالی است که با اسکله جانبی، استحصال اراضی و فضای پسکرانه، هزینه آن به حدود ۴۰۰ میلیارد ریال افزایش می یابد.

از سوی دیگر بلوار دسترسی ۳۰ متری محدوده پسکرانه مجتمع بندری کاسپین نیز به صورت رسمی زیر بار ترافیک رفت. این پروژه زیرساختی که با هزینه حدود ۶۰ میلیارد ریالی سازمان منطقه آزاد انزلی ظرف حدود۲ سال ساخته شد، به منظور اتصال پسکرانه محدوده بندری و ایجاد این بخش از منطقه به فاز تجارت و گردشگری منطقه ساخته شده تا دو فاز بندری و تجاری-گردشگری منطقه به صورت یکپارچه به یکدیگر متصل باشند.

بر این اساس پس از بازدید اعضای فراکسیون مناطق آزاد و نمایندگان مجلس شورای اسلامی از شهرک صنعتی شماره ۲ منطقه واحد نمونه صادر کننده پوشاک کشور در این منطقه، دو واحد تولیدی نیز در شهرک صنعتی ناحیه دو منطقه آزاد انزلی به صورت رسمی وارد چرخه تولید شد.

اولین واحدی که مورد بهره برداری قرار گرفت تولید کننده محصولات الکترونیکی، چراغ های سنسور دار سقفی و دیواری، پروژکتور، انواع و اقسام چراغ های LED دار است که به عنوان تنها واحد تولیدی این محصولات در کشور با سرمایه گذاری ۵۰ میلیارد ریالی زمینه اشتغال ۵۵ نفر را به صورت مستقیم ایجاد کرده است.

همچنین دومین واحدی که با حضور مسئولین در این منطقه رسماً در مدار تولید قرار گرفت   تولید  پوشاک بانوان است که با میزان سرمایه گذاری ۲۰ میلیارد ریالی موجبات اشتغالزایی مستقیم ۷۲ نفر را پدید آوره است.

گفتنی است در جریان سفر مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی، رییس و اعضای فراکسیون مناطق آزاد مجلس شورای اسلامی برای برگزاری اولین نشست فراکسیون مناطق آزاد به منطقه آزاد انزلی، موج شکن های مجتمع بندری کاسپین، اسکله مارینا و تأسیسات مخازن سوخت و سیلوی این بندر مورد بازدید قرار گرفت و در حوزه زیرساخت های گردشگری منطقه آزاد انزلی، نیز مجموعه آکواریوم که با سرمایه گذاری خارجی احداث شده، طرح واحد اقامتی بوم گردی و مرکز تفریحات منطقه مورد توجه بازدید کنندگان قرار گرفت.

 

نظر شما:

security code