معاونت انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در یک تصمیم مهم و اثرگذار، طرح تعویق اعزام به خدمت سربازی ورزشکاران حرفه‌ای را متوقف کرد.

توقف طرح تعویق اعزام به خدمت ورزشکاران حرفه ای

کلانشهر: چند سال پیش بود که ستاد کل نیروهای مسلح در راستای کمک به حضور بازیکنان سه رشته فوتبال، والیبال و بسکتبال در تیم‌های ملی، به ورزشکاران شاغل در این رشته ها که در لیگ برتر بازی می‌کنند، اجازه داد که تا سن 28 سالگی برای باشگاه‌های خود به میدان بروند و در صورت دعوت به تیم ملی، این معافیت را تا 30 سالگی ادامه دهند و سپس برای گذراندن دوران سربازی، راهی تیم‌های نظامی شوند.

این موضوع چند هفته قبل نیز به سوژه رسانه‌ها تبدیل شد چرا که (بعنوان مثال) میلاد سرلک و پیام نیازمند با عبور از 28 سالگی، می‌بایست از اول شهریور ماه خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی کنند اما دعوت آنها به اردوی تیم ملی در فیفا دی پیشین و دو دیدار برابر بلغارستان و آنگولا سبب شد تا طبق قوانین، زمان حضور آنها در تیم‌های نظامی 6 ماه به تأخیر بیفتد که این موضوع باتوجه به حضور مجدد آنها در تیم ملی بازهم به تعویق می‌افتاد.

 

در ابتدا عنوان شد که این قانون دچار یک سری تغییرات شده و بازیکنان برای اینکه از معافیت تا 30 سالگی برخوردار شوند، باید هر 6 ماه معافیت خود را تمدید کنند که این موضوع منوط به این است که پس از پایان فرجه 6 ماهه، این بازیکنان در اردوی بعدی نیز به تیم ملی دعوت شوند تا این معافیت هر 6 ماه یکبار و تا 30 سالگی بازیکن تمدید شود.

 

اما حالا خبر رسیده که این قانون دستخوش تغییرات بزرگی شده و با نامه‌ای که ستاد کل نیروهای مسلح برای باشگاه‌های لیگ برتری ارسال کرده، بازیکنان دیگر شامل هیچ تبصره ورزشی برای معافیت از اعزام نیستند و تنها می توانند از معافیت های قانونی مانند تحصیل در دانشگاه ها استفاده کنند.

 

در این نامه که به امضای سرتیپ فرج‌الله مرادی معاونت نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح رسیده و به سازمان وظیفه عمومی فراجا ابلاغ شده، این طرح متوقف شده است.

 

البته طبق اخبار واصله، باشگاه‌های لیگ برتری در تلاش هستند که مجوز معافیت بازیکنانی که با این قانون، سرباز محسوب می شوند را حداقل تا پایان فصل جاری کسب کنند و در واقع این بازیکنان از فصل آینده راهی یک تیم نظامی شوند تا خدمت سربازی خود را سپری کنند در غیر این صورت همین نیم فصل تعدادی از ستاره‌های مهم باشگاهی باید راهی تیمهای نظامی مثل ملوان و فجر سپاسی بشوند.

 

این قانون باعث ایجاد یک انقلاب بزرگ در فوتبال ایران می‌شود چرا که بسیاری از بازیکنان مطرح لیگ برتر که در حال تحصیل نیستند و به امید استفاده از دو قانون 28 و 30 سالگی مشغول فعالیت بودند،باید راهی خدمت سربازی شوند.

 

باشگاه‌های لیگ برتری سه رشته فوتبال، والیبال و بسکتبال در جریان این تغییر قانون قرار گرفته اند و باید دید درخواست آنها مبنی بر تعویق این قانون تا سال بعد با موافقت سازمان نظام وظیفه مواجه خواهد شد یا خیر.

 

نامه‌ای که ورزش ایران را به هم می‌ریزد

ستاد کل نیروهای مسلح چندی پیش با ارسال نامه مهم به وزارت ورزش و سازمان نظام وظیفه، طرح معافیت بازیکنان فوتبال را پایان‌یافته اعلام کرده است.

 

بر اساس این طرح که در سال 1397 تصویب شد و به مدت پنج سال قابل اجرا بود، بازیکنان فوتبال، والیبال و بسکتبال فرصت این را داشتند که در سطح لیگ برتر تا 28 سال و در سطح ملی تا 30 سال دارای معافیت از اعزام به خدمت سربازی باشند

 

این مصوبه در حالی از لیگ هجدهم اجرایی شد که دقیقا از همان فصل تیم تراکتور از حالت یک باشگاه نظامی به خصوصی تغییر شکل داد. به عبارتی و در شرایطی که باشگاه‌هایی چون ملوان و فجرسپاسی امیدوار بودند با کنار رفتن تراکتور از تیمهای نظامی بتوانند بازیکنان طراز اول را جذب کنند اما با این معافیت، عملا امتیاز ویژه خود را از دست رفته دیدند.

 

البته نکته مهم این است که در لیگ هجدهم در لیگ برتر هیچ تیم نظامی وجود نداشت و تقریبا بدون اجرای این مصوبه معافیت، سروشکل فوتبال ایران تغییر می‌کرد و بازیکنان مهمی ملزم به بازی در لیگ دسته اول می‌شدند.

 

حالا اما در یک نامه مهم که نیروهای مسلح به نظام وظیفه، وزارت ورزش و فدراسیون‌های فوتبال، والیبال و بسکتبال ارسال کرده، این طرح متوقف اعلام می‌شود. متن کامل نامه را می‌خوانید:

 

از: معاونت نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح

به: سردار رئیس محترم سازمان وظیفه عمومی فراجا

 

موضوع: توقف طرح تعویق اعزام به خدمت سربازی مشمولان ورزشکار حرفه‌ای رشته‌های فوتبال، بسکتبال و والیبال

 

سلام علیکم؛ با صلوات بر حضرت محمد و آل محمد؛

با احترام در راستای تدبیر فرمانده کل قوا که در شماره پیروی فوق ابلاغ گردیده، طرح تعویق اعزام به خدمت مشمولان ورزشکار حرفه‌ای رشته‌های فوتبال، بسکتبال و والیبال در سطح ملی 30 سال و لیگ برتر 28 سال تمام، از سال 1397 به صورت آزمایشی اجرا گردید. مهلت اجرای طرح فوق به اتمام رسید و ضرورتی برای تمدید آن نبوده و حسب دستور مقرر است طرح فوق از تاریخ ابلاغ متوقف گردد. لذا خواهشمند است دستور فرمایید نسبت به حسن اجرای مقررات اقدام لازم معمول و نتیجه را به این معاونت اعلام نمایند.

 

این نامه در تاریخ 5 مهر ماه ارسال شده و مشخص نیست که آیا بازیکنانی نظیر میلاد سرلک هم شامل آن می‌شوند یا خیر اما در اشل بزرگتر، توقف این طرح دوباره تیمهای سرباز را دارای امتیازی ویژه خواهد کرد چرا که آنها بدون محدودیت سنی و زمانی که معافیت تحصیلی بازیکنان فوتبال به پایان برسد، می‌توانند به سراغ آنها برود و باب مذاکرات برای جذب آنها را باز کنند.

 

در صورتی که مصوبه، طرح یا قانون دیگری برای بازیکنان سرباز ایجاد نشود، تیمهایی نظیر ملوان و فجرسپاسی فرصت این را خواهد داشت تا در غیاب تراکتورِ نظامی، بازیکنان ممتاز لیگ برتر را به خدمت بگیرند و شرایط خود را بی توجه به بودجه حداقلی، بهتر کنند.