اطلاعیه شماره ۸ ستاد انتخابات کشور

الزامات برای ثبت نام قطعی نمایندگی مجلس شورای اسلامی


۱۴۰۲/۰۷/۲۵ - ۱۶:۴۳ | کد خبر: ۳۷۴۷۶ چاپ

ستاد انتخابات کشور، اطلاعیه شماره ۸ را درخصوص شرایط و مدارک لازم برای ثبت نام قطعی داوطلبان نمایندگی دوازدهمین دوره انتخابات مجلس منتشر کرد.

الزامات برای ثبت نام قطعی نمایندگی مجلس شورای اسلامی

کلانشهر: در این اطلاعیه آمده است: به آگاهی متقاضیان محترم داوطلبی انتخابات سراسری دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی می‌رساند، در اجرای ماده ۵۳ قانون انتخابات مذکور، ثبت نام قطعی داوطلبان از روز پنجشنبه ۲۷ مهر تا چهارشنبه سوم آبان ۱۴۰۲ (۷ روز) و از ساعت ۸ تا ۱۸ انجام می‌شود.

داوطلبان می توانند به منظور اعلام داوطلبی خود، به صورت غیرحضوری و با دریافت رمز یک‌بار مصرف (از شماره تلفن همراهی که با آن پیش ثبت‌نام را انجام دادند) در مهلت تعیین شده به درگاه keshvar.moi.ir مراجعه و نسبت به تکمیل کاربرگ ثبت نام و بارگذاری مدارک و گواهی‌های مورد نیاز اقدام کنند.

به استناد ماده ۳۱ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و تبصره های ذیل آن، انتخاب شوندگان هنگام ثبت‌نام باید دارای شرایط زیر باشند:

۱-اعتقاد و التزام عملی به اسلام؛
۲-التزام عملی به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران؛
۳-تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران؛
۴-ابراز وفاداری به قانون اساسی و اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه؛
۵-داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا معادل آن؛
۶-نداشتن سوء شهرت در حوزه ی انتخابیه؛
۷-داشتن سلامت جسمی و روانی به گونه‌ای که توانایی متعارف انجام وظایف نمایندگی را داشته باشد؛
۸-حداقل سن سی (۳۰) سال تمام و حداکثر هفتاد و پنج (۷۵) سال تمام؛
۹-گواهی معتبر و مورد تأیید بالاترین مقام نهاد یا مؤسسات مربوط مبنی بر داشتن حداقل پنج سال سابقه فعالیت اجرایی یا آموزشی یا پژوهشی یا قضائی در یک یا همه آن‌ها در بخش دولتی، عمومی یا غیرعمومی؛
۱۰-و داشتن کارت یا گواهی پایان خدمت وظیفه یا معافیت دائم قانونی.

در ادامه این اطلاعیه چند تبصره آمده‌است: 

الف: داوطلبان نمایندگی اقلیت های دینی مصرّح در قانون اساسی از التزام عملی به اسلام، مذکور در بند (۱) مستثنی بوده و باید در دین خود ثابت العقیده باشند.
ب: هر دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی معادل یک مقطع تحصیلی(فقط برای شرکت در انتخابات) محسوب می شود.
ج: ملاک محاسبه سن اشخاص برای ثبت نام در انتخابات، بر اساس تاریخ تولد اولیه ثبت شده در شناسنامه رسمی است و تغییرات بعدی توسط دستگاه های ذی‌ربط(به استثنای محاکم قضائی) ملاک عمل نمی‌باشد.
د: بر اساس ماده (۱۸) قانون تسهیلات استخدامی جانبازان مصوب ۳۱/ ۳/ ۷۴ و تبصره ماده (۲۱) قانون حمایت از آزادگان مصوب ۱۳/ ۰۹/ ۱۳۶۸ و بند «الف» ماده (۴۴) قانون برنامه پنجم و جزء (۶) بند «ث» ماده (۸۸) قانون برنامه¬ ششم، کلیه جانبازان، آزادگان، رزمندگانی که حداقل ۶ ماه سابقه حضور در جبهه دارند و همچنین فرزندان شهدا، از یک مقطع تحصیلی بالاتر برخوردار می شوند.

داوطلبان گرامی، می‌بایست پیش از تکمیل کاربرگ پرسشنامه، به نکات زیر دقت نمایند:
-تکمیل این پرسشنامه مبتنی بر تبصره ۳ ماده ۵۳ است که حاوی اطلاعات شخصی و خانوادگی و سوابق از جمله علمی، شغلی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و مذهبی داوطلب می‌باشد که توسط وزارت کشور تهیه و به تأیید هیأت مرکزی نظارت رسیده است.
-پس از تکمیل پرسشنامه و اخذ شناسه رهگیری، ثبت نام نهایی می‌شود و به هیچ عنوان امکان ویرایش اصلاح و یا اعتراض برای داوطلب وجود ندارد، لذا ضروری‌ست داوطلب با دقت کامل پرسشنامه را تکمیل کنند.
-چنانچه داوطلب به غیر از نام و نام خانوادگی مندرج در شناسنامه، به نام دیگری نیز مشهور است، باید در قسمت «شهرت» پرسشنامه آن را اعلام کند. درج «شهرت» در آگهی اسامی نامزد‌ه (روز اخذ رأی)، منوط به درج آن در این پرسشنامه و تأیید هیأت اجرایی است.
-شورای نگهبان می‌تواند به منظور اطمینان از داشتن «سلامت جسمی و روانی»، «توانایی متعارف انجام وظایف نمایندگی» و «عدم اعتیاد به مواد مخدر یا روانگردان» داوطلبان، موضوع را از «سازمان پزشکی قانونی» استعلام کند (تبصره ذیل بند ۷ ماده ۳۱).
-به منظور تدقیق و تسریع در امر احراز صلاحیت، داوطلبان می‌توانند به صورت اختیاری، شرح مختصری از زندگی خود، افتخارات و آثار و مدارک اثباتی را در محل تعیین شده ثبت و یا افراد موثقی را به عنوان «معرف» معرفی کنند.
-تکمیل نکردن پرسشنامه‌ی مخصوص اعلام داوطلبی، عدم بارگذاری مدارک و گواهینامه‌های مربوط و یا دریافت نکردن شناسه رهگیری تایید نهایی ثبت‌نام در موعد مقرر، به منزله عدم ثبت نام است(تبصره ۲ ماده ۵۳).
-داوطلبان باید یک حساب غیرتجاری، ویژه هزینه‌های انتخاباتی خود نزد بانک‌های عامل تعیین و یا افتتاح، و گواهی اخذ شده از بانک مبنی بر اینکه اطلاعات مربوط به این حساب بنابر درخواست رسمی وزارت کشور و هیأت مرکزی نظارت، قابل رصد خواهد بود، در کاربرگ پرسشنامه بارگذاری کنند(قانون شفافیت و نظارت بر تأمین مالی فعالیت‌های انتخاباتی مصوب ۰۶/ ۱۱/ ۱۳۹۸).
- داوطلبان همچنین می‌بایست فردی را به عنوان نماینده مالی(این شخص می‌تواند یک شخص حقیقی و یا یک شخص حقوقی در حوزه امور مالی و یا خود داوطلب باشد) در کاربرگ پرسشنامه معرفی کنند(قانون شفافیت و نظارت بر تأمین مالی فعالیت‌های انتخاباتی مصوب ۰۶/ ۱۱/ ۱۳۹۸).

ستاد انتخابات کشور، در اطلاعیه شماره ۸ خود، گواهی‌های لازم جهت بارگذاری در حین ثبت نام را به شرح زیر اعلام کرد:

۱) گواهی معتبر و مورد تأیید بالاترین مقام نهاد یا مؤسسات مربوط از سوی همه داوطلبان، مبنی بر داشتن حداقل ۵ سال سابقه فعالیت اجرایی یا آموزشی یا پژوهشی یا قضایی(در یک یا همه آن‌ها) در بخش دولتی، عمومی یا غیرعمومی(دستورالعمل آن از تارنمای وزارت کشور قابل دریافت می‌باشد).
۲) گواهی رسمی مبنی بر قبول استعفاء یا قطع هرگونه رابطه استخدامی و همکاری، و اشتغال نداشتن در پست یا مقام یا سمت یا مشاغل ماده ۳۲ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی توسط مشمولان این ماده.