دکتر زهرا پوررسولی غربالگری را موجب تشخیص زودهنگام و نتیجه بخش بودن درمان سرطان پستان دانست و گفت: وقتی بیماری در مرحله غربالگری شناسایی می شود، با توده کوچک مواجه هستیم و در نتیجه درمان راحت تری خواهیم داشت. در واقع بانوان با یک جراحی مختصر به درمانی کامل و کم دردسرتر می رسند و حتی ممکن است نیازی به شیمی درمانی نداشته باشند.

سن ابتلای سرطان پستان از ۵۰ سال به ۲۰ سال رسیده است/باورهای نادرست درباره آسیب زایی اشعه ماموگرافی
کلانشهر: یک جراح عمومی گفت: اگرچه بانوان باید هر ماه خودشان را معاینه کنند، اما این معاینه جایگزین ماموگرافی نمی‌شود؛ در واقع غربالگری با ماموگرافی معنا پیدا می‌کند و معاینه ظاهری به تنهایی در تشخیص به موقع بیماری کمک کننده نیست.

دکتر زهرا پوررسولی، جراح عمومی در حاشیه طرح غربالگری رایگان سرطان های شایع بانوان در رشت در گفت وگو با ایسنا، سرطان پستان را شایع ترین سرطان در ایران دانست و اظهار کرد: سرطان پستان شایع ترین علت مرگ ناشی از سرطان در بانوان ایرانی است و لذا غربالگری این بیماری از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با بیان اینکه همه بانوان باید بعد از ۴۰ سالگی سالانه یک بار ماموگرافی را انجام دهند و از نظر توده بدخیم مورد بررسی قرار بگیرند، افزود: غربالگری به معنی بررسی پستان جهت پیدا کردن توده بدخیم است، قبل از اینکه بیمار هیچ‌گونه علامتی داشته باشد.

این جراح پستان، بهترین روش برای غربالگری را ماموگرافی دانست که باید سالانه انجام شود و تصریح کرد: اگرچه بانوان باید هر ماه خودشان را معاینه کنند، اما این معاینه جایگزین ماموگرافی نمی شود؛ در واقع غربالگری با ماموگرافی معنا پیدا می کند و معاینه ظاهری به تنهایی در تشخیص به موقع بیماری کمک کننده نیست.

پوررسولی، با اشاره به عوامل خطر در سرطان پستان، تصریح کرد: افرادی که در خانواده شان به ویژه بستگان درجه یک، موارد ابتلا به سرطان پستان را دارند، افرادی که ژن سرطان پستان در خانواده شان مثبت است، بانوانی که در سنین ۱۰ تا ۳۰ سالگی تحت رادیوتراپی قفسه سینه قرار گرفته اند و بانوانی که قبلا یکی از پستان هایشان مبتلا به سرطان شده و به دنبال بررسی پستان مقابل هستند نباید تا ۴۰ سالگی صبر کنند و حتما غربالگری آنان باید زودتر انجام شود؛ در چنین مواردی علاوه بر ماموگرافی از ام.آر.آی هم کمک می گیریم.

وی با بیان اینکه برخی از بانوان به دلیل باورهای نادرست درباره آسیب زایی اشعه ماموگرافی تمایلی به انجام این آزمایش ندارند، گفت: میزان اشعه ای که بدن حین ماموگرافی دریافت می کند، خیلی کمتر از میزان اشعه ای است که یک بیمار هنگام عکس برداری از قفسه سینه دریافت می کند. یک اشعه ماموگرافی با دو ماه زندگی عادی و اشعه هایی که از آسمان و زمین و خوراکی ها و نوشیدنی ها دریافت می کنیم، برابر است.

این جراح عمومی، هر اشعه ماموگرافی را معادل چند سفر هوایی دانست و متذکر شد: سرطان پستان شایع ترین سرطان در بانوان بوده و متاسفانه طی سال های اخیر شاهد کاهش سن ابتلا هستیم. در گذشته شاهد ابتلا در افراد بالای ۵۰ سال بودیم، اما اکنون در دهه های ۲۰ و ۳۰ زندگی نیز با موارد ابتلا مواجه هستیم که اهمیت غربالگری را نشان می دهد.

پوررسولی غربالگری را موجب تشخیص زودهنگام و نتیجه بخش بودن درمان دانست و اضافه کرد: وقتی بیماری در مرحله غربالگری شناسایی می شود، با توده کوچک مواجه هستیم و در نتیجه درمان راحت تری خواهیم داشت. در واقع بانوان با یک جراحی مختصر به درمانی کامل و کم دردسرتر می رسند و حتی ممکن است نیازی به شیمی درمانی نداشته باشند.

وی ادامه داد: وقتی توده در مرحله اولیه شناسایی و درمان می شود، میزان بقای فرد به میزان زمانی است که اصلا توده ای نداشته و لذا درمان کامل و دقیق برای بیمار انجام می‌شود.