وضعیت پرشدگی جمع ۵ سد ایران فقط ۵۸ درصد!


۱۴۰۲/۰۸/۰۱ - ۱۱:۰۷ | کد خبر: ۳۷۶۲۸ چاپ

وضعیت پرشدگی 5 سد در استان های هرمزگان، خراسان رضوی، کرمان، مرکزی و قم فقط 58 درصد است؛ این یعنی کم آبی از آنچه که فکر می کنیم به ما نزدیک تر است.

وضعیت پرشدگی جمع ۵ سد ایران فقط ۵۸ درصد!

کلانشهر: وضعیت بارشی کشور در روزهای نخستین سال آبی جدید (ابتدای مهر ۱۴۰۲ تا آخر شهریور ۱۴۰۳) برای منابع آبی چندان مطلوب نبود، اما وقوع بارش در برخی مناطق این روند را تغییر داده و اکنون وضعیت اندکی بهبودیافته است.

البته پیش‌بینی‌ها حکایت از این دارد که کشورمان با پدیده آب‌وهوایی معروف به «ال‌نینو» روبه‌رو خواهد شد و این می‌تواند در پرآبی کشور مؤثر باشد؛ ال‌نینیو یکی از چرخه‌های مشهور آب و هوایی جهان است که هر ۲ تا ۷ سال یک‌بار باعث ایجاد ناهنجاری‌های بزرگی در آب و هوای سراسر سیّارهٔ زمین می‌شود از جمله این ناهنجاری‌ها می‌توان به سیلاب‌های ناگهانی، خشک‌سالی، قحطی و اپیدمی اشاره کرد.

 
بر اساس اعلام تازه دفتر اطلاعات و داده‌های آب کشور، از ابتدای سال آبی جدید تا روز بیست و یکم مهر، ۶ میلیمتر بارندگی در سطح کشور ثبت شده است. این میزان در مقایسه با سال گذشته (ابتدای مهر ۱۴۰۱ تا آخر شهریور ۱۴۰۲) که ۱.۳ میلیمتر بارندگی داشته‌ایم، افزایش ۳۶۷ درصدی دارد.

برهمین اساس، سد «شمیل و نیان» در استان هرمزگان با ۱۶ میلیون مترمکعب موجودی آب با کاهش ۶۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته روبه‌رو شده و درصد پرشدگی فعلی این سد نیز ۱۶ درصد است.

 

سد «دوستی» خراسان رضوی هم ۸۲ میلیون مترمکعب آب دارد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۴ درصد کاهش داشته و میزان پرشدگی آن به ۷ درصد رسید.

 

موجودی آب در مخزن سد «تنگوئیه» سیرجان کرمان از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۲ مهر در حالی به رقم چهار میلیون مترمکعب رسیده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۲ درصد کاهش دارد. میزان پرشدگی فعلی این سد ۹ درصد است.

 

سد ساوه در استان مرکزی با ۲۱ میلیون مترمکعب حجم مخزن، ۵۷ درصد کاهش نسبت به سال قبل دارد و درصد پرشدگی آن نیز ۸ درصد است.

 

سد «۱۵ خرداد» در حوضه آبریز قم رود هم فقط ۳۵ میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۷ درصد کاهش‌یافته است. میزان پرشدگی فعلی این سد نیز ۱۸ درصد است.

 بر همین اساس، باتوجه به رشد 25 درصدی ورودی و خروجی آب به سدهای کشور، به نظر می‌رسد که هممچنان نسبت به مدیریت آب با مشکل روبرو هستیم و انتظار می‌رود که از سوی مسئولین فرهنگ سازی بیشتری انجام شود تا بتوانیم با مدیریت و افزایش ورودی و خروجی آب از سد ها به صنایع، زمین های کشاورزی و تولید برق کمک کنیم.

نظر شما:

security code