khanekhodro

زنگ خطر افزایش قیمت دلار به صدا درآمد


۱۴۰۲/۰۸/۰۳ - ۲۰:۲۷ | کد خبر: ۳۷۷۲۷ چاپ

قیمت دلار امروز کار خود را با کمی افزایش آغاز کرد و دلار در معاملات بازار آزاد به قیمت 50 هزار و 800 تومان رسید. قیمتی که به گفته معامله‌گران سقف مقاومتی دلار است. اما آیا دلار این سقف را می‌شکند؟

زنگ خطر افزایش قیمت دلار به صدا درآمد
کلانشهر: قیمت دلار امروز 3 آبان ماه به 50 هزار و 800 تومان رسید که نشان‌دهنده افزایش قیمت این اسکنان در بازار است.

اگرچه روند قیمت دلار صعودی است اما معامله‌گران می‌گویند جو جنگی از بازار ارز دور شده و چند روزی است که بازار به آرامش پیشین برگشته و معاملات هیجانی در بازار کاهش پیدا کرده است. اما با وجود فروکش کردن تب جنگ، قیمت دلار هچمنان حالت نوسانی دارد. معامله‌گران می‌گویند قیمت دلار صعودی است و آنچه مانع رشد قیمت می‌شود تلاش بازارساز است که توانسته قیمت دلار را در محدوده کنونی نگه دارد.

 هشدار درباره افزایش قیمت دلار

اما روز گذشته مرکز پژوهش‌های مجلس گزارشی منتشر کرد که نشان می‌داد در ۴ ماه نخست سال جاری ۳۷ درصد از منابع بودجه تامین نشده است. این گزارش همچنین تاکید کرده که دولت تا پایان تیرم 100 هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی و بانک مرکزی برداشت داشته است؛ ۲۵همت از صندوق توسعه ملی و ۷۵همت از تنخواه‌گردان بانک مرکزی. از طرف دیگر اگرچه دولت مدام تاکید می‌کند که توانسته فروش نفت را افزایش دهد اما گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس می‌گوید تحقق درآمدهای نفتی در این چهار ماه کمتر از ۵۰درصد بوده است.


نکته مهم این گزارش آن بخشی است که پیش بینی کرده اقتصاد ایران تا پایان سال با کسری 20 تا 30 درصدی بودجه مواجه است و در صورت استقراض از بانک مرکزی، این روند باعث شارژ پایه پولی خواهد شد.

کسری بودجه همان هشداری بود که پیش از این کارشناسان اقتصادی بارها تاکید کرده و گفته بودند که اقتصاد ایران امسال با کسری بودجه بالایی مواجه می‌شود و این کسری بودجه می‌تواند منجر به افزایش قیمت دلار شود. به همین دلیل این گزارش با صحه گذاشتن بر نگرانی کارشناسان، زنگ خطری برای افزایش قیمت دلار است.

مجتبی دیبا کارشناس اقتصادی هم در گفتگو با تجارت‌نیوز روند افزایشی قیمت دلار را تایید کرده و گفته «یکی از دلایلی که کارشناسان روند قیمت دلار در بلندمدت را صعودی پیش‌بینی می‌کنند، رشد خروج سرمایه از کشور است. هر چند این خروج سرمایه به خاطر رکود بازارهای مولد و سرمایه، مسکن و سهام مقداری افت کرده اما نسبت به افزایش قیمت دلار آلارم می‌دهد.»

وی خاطرنشان کرد: «کف فعلی حمایتی برای دلار محدوده ۵۰ هزار و ۶۰۰ تومانی است. با مفروضات فعلی منطقه ۵۱ هزار و ۸۰۰ تومانی را می‌توان سقف مقاومتی این اسکناس در نظر گرفت. این در حالی است که اگر دلار در محدوده ۵۳ هزار تومانی تثبیت شود،‌ این اسکناس در روند صعودی قرار می‌گیرد.»

اشتراک گذاری:

نظر شما:

security code