فارس خبر داد

نسرین ستوده بازداشت شد


۱۴۰۲/۰۸/۰۷ - ۲۱:۱۶ | کد خبر: ۳۷۸۴۹ چاپ

ساعتی پیش اخباری در مورد بازداشت نسرین ستوده لنگرودی وکیل دادگستری در فضای مجازی منتشر شد.

نسرین ستوده بازداشت شد
کلانشهر: خبرگزاری فارس به نقل از منابع امنیتی خبر داد که صبح امروز نسرین ستوده با اتهام کشف حجاب و فعالیت علیه امنیت روانی جامعه بازداشت و در اختیار مقام قضایی قرار گرفته است.

گفتنی است ساعاتی پیش خبری به نقل از رضا خندان همسر نسرین ستوده منتشر و اعلام شد که این وکیل دادگستری صبح امروز در بهشت زهرا و در مراسم خاکسپاری آرمیتا گراوند بازداشت شد.(بیشتر بخوانید)

نسرین ستوده، حقوقدان و کنشگر حقوق بشر نخستین‌بار شهریورماه 89 بازداشت شد. او در نتیجه همین بازداشت به 11 سال حبس، 20 سال محرومیت از وکالت و ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد که البته حکمش در دادگاه تجدیدنظر به 6 سال حبس و 10 سال محرومیت از وکالت کاهش یافت.

این وکیل دادگستری نهایتا سال 92 و پس از سپری کردن 3 سال از دوران حبس 6 ساله از زندان آزاد شد اما این پایان پرونده‌های ستوده نبود؛ او 23 خرداد ماه 97 با صدور حکم غیابی به 5 سال حبس محکوم و در ادامه آن بازداشت شد تا دوران محکومیتش را بگذراند.

یک‌سال بعد در اردیبهشت ‌ماه 98 اما حکم حبس دیگری به ‌مدت 33 سال در حالی برای این کنشگر مدنی صادر شد که بنا بر ماده 134 قانون مجازات اسلامی 12سال آن قابلیت اجرا داشت. حکمی که نسرین ستوده را به ‌اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، فعالیت تبلیغی علیه نظام، عضویت موثر در گروهک لگام(حذف اعدام) و شورای ملی صلح، تشویق مردم به فساد و فحشا و فراهم آوردن موجبات آن و ظاهر شدن بدون حجاب شرعی در محل شعبه بازپرسی، اخلال در نظم و آسایش عمومی و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی به تحمل 12 سال حبس محکوم می‌کرد و با احتساب 5 سال حبسی که پیش‌تر به آن محکوم بود درمجموع به تحمل 17 سال زندگی در زندان محکوم باشد.

او از چند ماه پیش برای درمان بیماری در مرخصی خارج از زندان به سر می برد.

نظر شما:

security code