با حضور دانشگاهیان گیلان
تالاب انزلی از وجود سنبل آبی پاکسازی شد
۲۷ مهر ۹۸ - ۱۲:۲۲ چاپ
تالاب انزلی از وجود سنبل آبی پاکسازی شد

بخشی از تالاب انزلی با همکاری سازمان دانشجویی گیلان، باشگاه محیط زیست و جمعی از شهروندان این شهر از وجود گیاه مهاجم سنبل آبی پاکسازی شد.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از مهر، رئیس اداره حفاظت محیط زیست انزلی عصر جمعه در حاشیه پاکسازی تالاب انزلی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با همکاری سازمان دانشجویان گیلان و جمعی از شهروندان این شهر با استفاده از هشت قایق موتوری حدود ۱۰۰ کیسه سنبل آبی از پهنه آبی تالاب انزلی جمع آوری و به سطح خشکی منتقل شد.

احسان هادی پور با اشاره به اینکه سنبل آبی یکی از ۱۰ گونه گیاهان مهاجم دنیا است، گفت: این گیاه وقتی وارد اکوسیستم آبی می شود ظرف مدت دو هفته می تواند جمعیت خود را به میزان دو برابر افزایش داده و یک بوته گل با ۲۰ گل می تواند ۳ هزار دانه تولید کند و هر دانه آن بین ۵ تا ۲۷ سال می تواند زنده بماند.

وی با بیان اینکه بهترین راه مقابله با این گیاه مهاجم جمع آوری فیزیکی آن است، ادامه داد: جمع آوری این گونه مهاجم نیازمند امکانات و توجه ویژه مسئولان با استفاده از نیروی انسانی بسیار و صرف هزینه بسیار بالا است که در صورت عدم جمع آوری به موقع، تالاب بین المللی انزلی نابود خواهد شد.

هادی پور با اشاره به اینکه سنبل آبی به عنوان گونه زینتی وارد اکوسیستم آبی کشور شده است، افزود: به دلیل تکثیر و رشد بالای این گیاه، به شدت سطح آب را پوشانده و مانع ورود نور و اکسیژن به داخل آب می شود و به دلیل تولید لجن عالی سبب خشک شدن پهنه‌های آبی می شود.

وی همچنین تصریح کرد: ورود فاضلاب شهرهای رشت، صومعه سرا و انزلی به تالاب انزلی از جمله تهدیدهایی که این تالاب با آن مواجه است.

هادی پور با بیان اینکه تالاب بین المللی انزلی با تهدیدات فراوانی روبرو است، افزود: علاوه بر ورود پسماند، رسوب و فاضلاب به تالاب، پسروی آب کاسپین نیز سبب کاهش شدید عمق تالاب بین المللی انزلی شده است.