همخوانی ترانه مشهور «ای وطن ای ریشه من» اثر استاد گلپا در مراسم تشییع او

بگو از اونا که رفتن...


۱۴۰۲/۰۸/۱۶ - ۱۳:۱۲ | کد خبر: ۳۸۱۴۷ چاپ

پیکر اکبر گلپا خواننده پیشکسوت موسیقی سنتی ایران ظهر امروز سه‌شنبه 16 آبان 1402 در قطعه هنرمندان بهشت زهرای تهران تشییع شد. در این مراسم شماری از حاضران به همخوانی ترانه مشهور «ای وطن ای ریشه من» پرداختند

کلانشهر: اکبر گلپا خواننده سرشناس کشور عصر شنبه ۱۳ آبان‌ماه بر اثر بیماری از دنیا رفت. پیکر اکبر گلپایگانی ظهر امروز سه شنبه 16 آبانماه با حضور علاقه مندانش در بهشت زهرا تشییع شد.

 در مراسم تشییع پیکر این هنرمند،حاضران به همخوانی ترانه مشهور «ای وطن ای ریشه من» اثر استاد گلپا پرداختند.

  بگو از اونا که رفتن...

بگو از اونا که رفتن

تو رو بی‌صدا شکستن

بگو از اونا که موندن
دلتو اینجا شکستن

با همه عذاب دیروز
دل به فردای تو بستن

توی این روزای خوبم
می‌بینی که با تو هستن

اما من نه اهل سودام
نه به فکر ترک اینجام

اهل تو از ریشه تو
خاک تو خون تو رگ‌هام

ای وطن ای ریشه من
عشق من اندیشه من

گور من گهواره من
قلب پاره پاره من

اکبر گلپایگانی ۱۰ بهمن سال ۱۳۱۲ در تهران متولد شد.

در سال ۱۳۱۸ گلپا وارد دبستان فرهنگ شد و به عنوان قاری قرآن در کلاسش برگزیده شد. پس از این فعالیتها، اکبر گلپایگانی با آشنایی با تعدادی قاری قرآن و تعزیه‌خوان و کار کردن زیر نظر آنها اصول اولیه آوازخوانی را آموخت. در سال ۱۳۲۰ وی به‌طور جدی و منظم تعلیم موسیقی و دستگاه‌ها را نزد پدرش آغاز کرد. اکبر گلپایگانی در سال ۱۳۲۶ اولین تجربه شرکت در یک گروه ارکستر کر را به دست آورد و در سال ۱۳۲۷ در انجمن موسیقی مدرسه نظام عضو شد و از سال ۱۳۲۸ به بعد کم‌کم با اساتید طراز اول موسیقی آشنا شد و تعلیم را زیر نظر این اساتید آغاز کرد.

گلپا اجرای بیشترین آواز در برنامه گلها را دارد.

او در سال ۸۴، دکترای افتخاری از دانشگاه تهران دریافت کرد. همچنین آوای آواز او در یک فیلم جهانی به نام «مده آ» ساخته کارگردان ایتالیایی پازولینی گنجانده شد.