درپی تصمیم تعرفه ای آمریکا علیه ایرباس
فرانسه افزایش تنش با آمریکا را محتمل دانست
۲۷ مهر ۹۸ - ۱۳:۴۴ چاپ
فرانسه افزایش تنش با آمریکا را محتمل دانست

وزیر اقتصاد فرانسه: اگر امکان توافق بوئینگ - ایرباس وجود نداشته باشد، کشور‌های اروپایی آماده تحریم‌ها هستند و ما هم آمادگی وضع تحریم‌ها ضد آمریکا را داریم

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از خبرگزاری صداوسیما، برونو لومر Bruno Le Maire وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه گفت: احتمال افزایش تنش با آمریکا وجود دارد.

لومر گفت: ما فکر می‌کنیم، و ما هنوز فکر می‌کنیم که راه دیگری برای رسیدگی به این موضوع وجود دارد و این را حل می‌تواند به جای اینکه ورود به یک جنگ تجاری بین آمریکا و اروپا و در این مورد بسیار خاص بین بوئینگ و ایرباس باشد گزینه به مراتب بهتری باشد و یک بار دیگر ما به دولت آمریکا و به ویژه نماینده تجاری پیشنهاد دادیم که برای مذاکره با اتحادیه اروپا به منظور یافتن توافق بین دو قاره، وارد مذاکره با اتحادیه اروپا شود.

وی افزود: باید برای همه روشن باشد که اگر در پرونده بوئینگ-ایرباس امکان برقراری توافق بین دو قاره وجود نداشته باشد، کشور‌های اروپایی آماده تحریم‌ها هستند به محض اینکه ما از دیدگاه حقوقی این امکان را خواهیم داشت این اقدام را انجام خواهیم داد. سازمان تجارت جهانی به واسطه تحریم‌های آمریکا آسیب می‌بیند. این باید برای آمریکا و اروپا کاملاً واضح باشد. ما آمادگی وضع تحریم‌ها ضد آمریکا را به محض اینکه بتوانیم امکان قانونی انجام این کار را داشته باشیم، داریم.

او گفت:به وضوح خطر افزایش تنش وجود دارد و این دقیقاً همان چیزی است که ما می‌خواهیم از آن جلوگیری کنیم، زیرا این به نفع آمریکا و اتحادیه اروپا نیست که وارد چنین مرحله‌ای از تنش شوند. من فکر نمی‌کنم کسی بتواند برنده این جنگ شود. هیچ کشوری با جنگ تجاری تقویت نخواهد شد، زیرا پیامد اول و من می‌گویم یک نتیجه واحد از یک جنگ تجاری کاهش سطح رشد اقتصادی است که این به معنی رونق کمتر، شغل کمتر، رشد کمتر است. این آن چیزی است که می‌خواهیم از آن دوری کنیم.