اختصاص ۸۸ میلیارد تومان برای احیا و ساماندهی آب بندان های گیلان

کلانشهر: رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از تخصیص ۸۸ میلیارد تومان برای احیا آب بندان های استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گیلان؛ صبح امروز مهندس درجانی در نشست شورای برنامه ریزی  استانداری گیلان که با حضور استاندار، فرمانداران و مدیران استانی برگزار شد گفت: بر اساس مطالعات میدانی ۸۷۷ پهنه آب‌بندان در استان وجود دارد که با اعتبار ۴۴ میلیارد تومانی سهم دولت از منابع ملی و ۴۴ میلیارد تومان از منابع استانی میتوان بخشی از آبندان ها را احیا و بازسازی کرد و موجب افزایش ذخیره آب به حجم ۳۰۰ میلیون مترمکعب در استان شد.

وی به انعقاد تفاهم‌‌‌نامه‌ بین ۳ استان‌های شمالی و وزارت جهاد کشاورزی در راستای احیاء و ساماندهی دو هزار و ۷۵۰ هکتار از آب‌بندان های گیلان اشاره کرد و افزود: با اجرایی شدن طرح ساماندهی این آبندانها آب زراعی بیش از ۴۰ هزار هکتار شالیزار تامین می گردد.

مهندس درجانی اهداف مهم ساماندهی آب‌بندان های استان‌های شمالی را جمع‌آوری آب‌های سطحی در فصول پر باران عنوان کرد و ادامه داد: حدود ۲۵ درصد از کل بارندگی سالانه در فصول زراعی  و ۷۵ درصد آن در فصول غیر زراعی است.

 وی اظهار داشت: از آبندان ها علاوه بر تامین آب کشاورزی میتوان برای  فعالیت‌های اقتصادی  و ایجاد فرصت های اشتغالزایی مانند پرورش ماهی، گردشگری و ورزش‌های آبی استفاده کرد.

لازم به ذکر است؛ بیشترین آب‌بندان موجود در استان گیلان در سطح شهرستانِ آستانه اشرفیه با ۲۴ درصد و کمترین مساحت آب‌بندان ها در شهرستان رودبار با ۰,۴ درصد است.

 

 

نظر شما:

security code