زباله نظام طبیعی تالاب استیل را تهدید می کند

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آستارا گفت: زباله مهم ترین عامل تهدید نظام طبیعی تالاب استیل آستارا محسوب می شود.

کلانشهر : مصطفی فلاح مجاور در حاشیه پاکسازی اطراف تالاب استیل آستارا با همکاری جمعی از طبیعت دوستان این شهرستان، گفت: زباله مهمترین عامل تهدید نظام طبیعی تالاب استیل آستارا محسوب میشود و به همین سبب مسافران و گردشگران شهرستان آستارا باید از ریختن هر گونه پسماند در حاشیه آن خودداری کنند.

وی افزود: دوستداران محیط زیست در آستارا با حرکتی فرهنگ‌ساز،  300 کیلو زباله‌ در  اطراف تالاب استیل این شهرستان جمع‌آوری کردند.

فلاح مجاور ادامه داد: در این برنامه فرهنگی جمعی از شهروندان، مسئولان، محیط بانان، دوستداران محیط زیست و نیروهای شهرداری حدود ۳۰۰ کیلو زباله را از اطراف تالاب استیل جمع آوری و به محل دفن زباله منتقل کردند.

وی تصریح کرد: تالاب استیل، یکی از سرمایه های طبیعی و خدادادی شهرستان آستاراست و همه باید در راستای صیانت از این منطقه کوشا باشیم و آن را به درستی برای نسل های آینده حفظ کنیم.

تالاب استیل تالابی است که در ۷ کیلومتری شهر آستارا و در حاشیه جاده رشت به آستارا قرار دارد. اهمیت اکو توریستی این تالاب از جهت نزدیکی به جاده، تنوع چشم‌اندازهای طبیعی همچون کوهستان، جنگل و مزارع و کشتزارهای اطراف دوچندان می‌شود.

این تالاب یکی از مهمترین قطب‌های گردشگری در شهر آستارا است که افزون بر کارکردهای زیستی و طبیعی از جنبه‌های اقتصادی - اجتماعی نیز بسیار مهم است.

وجود درختان توسکا در این تالاب، جلوه‌ای دیدنی به آن بخشیده است. از ویژگی‌های تالاب استیل آستارا این است که درختان این تالاب به علت اینکه ریشه آن‌ها در آب قرار دارد، همواره در پهنای تالاب جابه‌جا می‌شوند و حرکت می‌کنند. به همین علت، تالاب استیل به تالاب درختان شناور هم معروف است.