مدیرکل میراث فرهنگی گیلان :

۳۰ اثر میراث صنعتی استان گیلان شناسایی شد


۱۳۹۸/۰۸/۱۹ - ۱۶:۲۵ | کد خبر: ۴۰۶۶ چاپ
۳۰ اثر میراث صنعتی استان گیلان شناسایی شد

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان با اشاره به شناسایی ۳۰ اثر صنعتی در این استان، گفت: با تکمیل مستندسازی آثار به زودی ۱۵ پرونده به دبیرخانه شورای ثبت ارسال می شود.

کلانشهر : به گزارش خبرنگار مهر، شهرود امیر انتخابی ظهر یکشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به قدمت ۳۲۰ هزار گیلان، اظهار کرد: این استان با این قدمت دارای آثار متنوع فرهنگی است.

وی به شناسایی ۳۰ اثر صنعتی در بررسی های باستان شناختی در گیلان اشاره کرد و افزود: این آثار واجد شرایط ثبت در فهرست آثار ملی بوده که بعد از مستندسازی تعدادی از آنها برای ثبت در این فهرست به وزارتخانه ارسال می شود.

 

امیر انتخابی در ادامه با اشاره به اینکه اکثر آثار صنعتی متعلق به دستگاه های دولتی بوده که این اداره کل در نظر دارد در همایش ملی ثبت معماری صنعتی کشور در تاریخ ۱۵ آذر ماه امسال در بندر ماهشهر نسبت به ثبت ان اقدام کند، تصریح کرد: با تکمیل شدن مستندسازی آثار، بزودی ۱۵پرونده به دبیرخانه شورای ثبت وزارتخانه متبوع ارسال خواهد شد.

وی ادامه داد: کارخانه های چای هوختیف و قوام السلطنه شهر لاهیجان، کارخانه ابریشم کشی شهر رشت، مجموعه شیلات کیاشهر، کارخانه دخانیات رشت، پل متحرک انزلی، ساختمان سازمان چای رودسر، انبار قند و شکر، سیستم دفع فاضلاب ماسوله، کارگاه آهنگری و غیره از جمله میراث صنعتی گیلان هستند که در این مرحله در فهرست آثار ملی کشور ثبت می شوند.