جبار نوید از قدیمی ترین عکاسان ایران در انزلی درگذشت

آخرین شات «نوید عکاس» در ۱۰۷ سالگی


۱۴۰۲/۱۱/۲۱ - ۱۴:۴۷ | کد خبر: ۴۱۲۶۳ چاپ

خرداد سال 1401 به پاس تقدیر از خاطره‌ سازی‌های جمعی در یک شهر توسط این عکاس، مجسمه جبار نوید در یکی از معابر اصلی شهر انزلی نصب شد

آخرین شات «نوید عکاس» در ۱۰۷ سالگی
اختصاصی کلانشهر: «جبار نوید» یکی از قدیمی‌ترین عکاسان ایران امروز در آسایشگاه سالمندان سرای محبت بندر انزلی درگذشت.

او که یکی از کهنسال‌ترین افراد در گیلان هم به حساب می‌آمد 107 سال قبل در بندرانزلی متولد شد و بیش از 70سال  مشغول عکاسی بود. نوید یکی از خاطره انگیزترین شخصیت‌های این شهر ساحلی برای مردم و مسافران بود.

چون بیش از 70سال «نوید عکاس» با دوربینش در ساحل انزلی از مردم این شهر و مسافران عکاسی می کرد. به جز ثبت تصاویر از مردم، او یکی از عکاسانی بود که طی چند دهه گذشته برای بازی‌های تیم فوتبال ملوان بندر انزلی هم در ورزشگاه قدیمی این شهر حاضر می شد که آخرین آن به صورت نمادین در سال 1395 رخ داد. تصاویر ثبت شده توسط جبار نوید از تیم فوتبال ملوان بندرانزلی یکی از مهم ترین آرشیوهای عکس چند دهه قبل این باشگاه به حساب می آید.

هرچند که شناسنامه «نوید عکاس» در سال 1301 صادر شده بود اما او در گفت وگو با خبرنگاران تاکید داشت که متولد 1295 بوده یعنی هنگام فوت 107 سال داشت.

این عکاس قدیمی که نقاشی کاربلد هم به حساب می آمد گفته بود تا قبل از جنگ جهانی دوم با فروش آثار نقاشی اش به امرار معاش مشغول بود اما پس از ورود دوربین های عکاسی تخته ای به بندرانزلی او به عکاسی روی آورد و در مراسم های شادی و غم مردم انزلی حضور داشت.

نوید طی سال‌های اخیر در سرای سالمندان بندرانزلی حضور داشت و بارها تعدادی از مردم این شهر در مناسبتهایی مانند روز پدر، روز عکاس و یا تولد او تلاش کردند لحظات شادی برایش ایجاد کنند.

خرداد سال 1401 به پاس تقدیر از خاطره‌ سازی‌های جمعی در یک شهر توسط این عکاس، مجسمه جبار نوید در یکی از معابر اصلی شهر انزلی نصب شد.