به مناسب روز جهانی زنان در علم انجام شد

گرامیداشت یاد «آذر اندامی» دانشمند گیلانی توسط یونسکو/تصاویر


۱۴۰۲/۱۱/۲۳ - ۱۴:۱۵ | کد خبر: ۴۱۳۱۰ چاپ

یونسکو (سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد) به مناسبت روز جهانی زنان و دختران در علم، یاد «آذر اندامی»، دانشمند ایرانی متولد رشت را گرامی داشت.

گرامیداشت یاد «آذر اندامی» دانشمند گیلانی توسط یونسکو/تصاویر
اختصاصی کلانشهر: یونسکو (سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد) روز ۱۱ فوریه را به‌عنوان روز جهانی زنان و دختران در علم نام‌گذاری کرده است. در لیست اسامی افرادی که امسال یونسکو یاد آن‌ها را به مناسب همین روز گرامی داشته، یک دانشمند ایرانی به نام «آذر اندامی» به‌چشم می‌خورد.
یونسکو هدف از نامگذاری این روز به نام زنان و دختران را چنین توضیح داده است که همواره زنان در نقاط مختلف جهان برای پیشرفت با موانع جنسیتی روبه رو هستند و هنجارهای فرهنگی، کمبود الگو و محیط های غیرحمایتی باعث آزارشان می شود. اما توانمندسازی آنها برای نوآوری و پیشرفت علمی بسیار حیاتی است.
آذر اندامی یونسکو

آذر اندامی که در سال ۱۳۰۵ در کوی ساغریسازان رشت متولد شد، نقش ویژه‌ای در توسعه واکسن وبا داشت و این واکسن به کشورهای همسایه هم فرستاده شد.

در سال‌های ۱۳۴۲ تا ۱۳۴۵ بیماری شبه وبای التور در ایران و بسیاری دیگر از کشورها شیوع پیدا کرد. التور به عنوان یک بیماری حاد اسهالی محسوب می شود که عامل آن میکروب وبا است.
علایم بیماری از سمی نشات می گیرد که توسط میکروب در روده باریک افراد آلوده ترشح می شود. میکروب از طریق مدفوع انسان در محیط پخش شده و آب و غذا را آلوده می کند. در سالهایی که وضعیت بهداشت عمومی در ایران بسیار نامناسب بود مهم ترین راه پیشگیری، تزریق واکسن وبا قبل از ابتلا به بیماری بود و در آن زمان تنها مرکز تهیه واکسن در ایران انستیتو پاستور بود که تمام امکانات آن در اختیار آزمایشگاه میکروب شناسی قرار گرفت و کارکنان مرکز با ریاست اندامی شروع به کار کردند و سرانجام او توانست واکسن وبای التور را بسازد و از بروز فجایع هولناکتر جلوگیری کند.
این پزشک و باکتری شناس یکی از برترین پژوهشگران انستیو پاستور ایران بود که به خاطر خدمات ارزنده علمی و انسانی او یکی از حفره های برخوردی روی سیاره زهره هم به نامش نام گذاری شده است.

همچنین به پاس خدمات نجات بخش این محقق، بلواری به همین نام در گلسار رشت احداث و تندیس آذر اندامی هم سال ۱۳۹۸ در ابتدای همین بلوار نصب شد.

این محقق جهانی ۲۸ مرداد ۱۳۶۳ به دلیل آمبولی ریه ناشی از تومور مغزی جان خود را از دست داد. آرامگاه آذر اندامی در قطعه ۱۸ ردیف ۳۶ شماره ۶ در بهشت زهرا تهران است.