وعده مسئولان برای افتتاح تصفیه خانه سراوان رشت تا ۲ ماه آینده

مسئولان وعده افتتاح تصفیه‌خانه سراوان رشت تا ۲ ماه دیگر جهت حل معضل زباله در این منطقه را به مردم دادند.

کلانشهر : به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، معضل زباله در سراوان رشت طی این سال‌ها به یک معضل ملی تبدیل شده و دفن غیراصولی زباله‌ها موجب به‌وجود آمدن مشکلات زیستی و بیماری‌های مختلفی برای مردم این منطقه شده است.

مسئولان طی این چندین سال وعده‌های زیادی برای رفع این مشکل به مردم دادند اما سهل‌انگاری و بی توجهی آنان برای اجرایی کردن وعده‌ها و رسیدگی به وضعیت بغرنج مردم این منطقه کار را به جایی رساند که حل مشکل این منطقه به یک خواست ملی تبدیل شد.

رئیس شورای شهر رشت امروز از افتتاح تصفیه‌خانه سراوان رشت تا 2 ماه آینده خبر داد و باید دید که آیا این تصفیه‌خانه و وعده‌های مسئولان کنونی و شهردار رشت می‌تواند معضل چندین ساله زباله سراوان رشت را حل کند یا خیر.

فرماندار شهرستان رشت صبح امروز در جلسه شورای اداری این شهرستان اظهار داشت: یک ماه است که مقدمات لازم مربوط به برگزاری انتخابات را انجام دادیم و تمهیدات لازم را درنظر گرفتیم و با مدیران استانی جلسات مستمری برگزار می‌کنیم تا شاهد برگزاری انتخاباتی خوب باشیم.

میرشمس مومنی‌زاده گفت: مردم دغدغه و نگرانی‌هایی در رابطه با افزایش بی‌رویه نرخ کالا و حمل و نقل دارند و این طبیعی است اما با توجه به سیاست دولت و عدم تغییر نرخ گازوئیل این افزایش هیچ تاثیری روی نرخ کالا و حمل و تقل نباید داشته باشد و این موضوع به همه مدیران ابلاغ شده است‌. 

فرماندار شهرستان رشت افزایش نرخ کالا و خدمات دولتی و غیردولتی را ممنوع اعلام کرد و افزود: دولت اقدامات جبرانی برای سرویس‌های حمل و نقل انجام می‌دهد و مشکلات مربوط به خلاءها در جلسات ستاد تنظیم بازار مطرح و به هیئت دولت منتقل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه با هرگونه تخلفی برخورد قانونی می‌کنیم تصریح کرد: جای هیچ نگرانی نیست و در رابطه با سرویس‌های حمل و نقل به صورت متمم مطالعه و تحقیق خواهد شد و نقص‌های مربوطه به فرمانداری اعلام شود تا رسیدگی کنیم.

مومنی‌زاده تعیین زمان برای حل مشکل زباله سراوان را اشتباه خواند و تأکید کرد: نباید انکار کنیم که در این سال‌ها زباله در سراوان رشت غیراصولی دفن شد و مشکلات زیستی و آلودگی‌های مختلفی را برای مردم منطقه به‌وجود آورد اما مسئولان وقت متعهد شدند در 2 سال اخیر این مشکل را حل کنند که این کار یعنی تعیین زمان را اشتباه می‌دانم.

فرماندار شهرستان رشت با اشاره به اختصاص 230 میلیارد تومان از طرف رئیس جمهور برای حل مشکل سراوان خاطرنشان کرد: در چند سال گذشته چنین اراده جمعی برای حل این مشکل وجود نداشت اما فضای سراوان در حال حاضر قابل زندگی کردن است و این موضوع نتیجه اراده جمعی برای حل این موضوع است.

وی ضمن تشکر از مردم فهیم سراوان عنوان کرد: مردم سراوان در این چند سال رنج‌های زیادی را متحمل شدند و ما باید از آنها عذرخواهی کنیم لذا از صبر و نجابت آنها تشکر می‌کنیم و از آنها می‌خواهیم که مدتی بیشتر با مسئولان همراهی کنند‌.

مومنی‌زاده با بیان اینکه اگر کسی در انتخابات اصل بی‌طرفی را رعایت نکند از سیستم کنار گذاشته می‌شود گفت: در انتخابات نه یار سیاسی کسی هستیم و نه مخالف بلکه مجری امین مردم بر اساس قانون در انتخابات هستیم و شرکت حداکثری مردم در انتخابات سیاست مهمی برای ما است که این کار نیازمند انتخابات رقابتی است.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت نیز در این جلسه ضمن تشکر از صبوری و تحمل مردم سراوان بیان داشت: با توجه به تلاش بی‌وقفه شهردار رشت امیدواریم شاهد اتفاقات خوبی در رابطه با مشکل زباله شهرستان رشت و استان گیلان باشیم.

اسماعیل حاجی‌پور با بیان اینکه اقدامات خوبی در تصفیه‌خانه سراوان رشت شده است ابراز داشت: تا 2 ماه دیگر تصفیه‌خانه سراوان رشت را افتتاح می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه اجرای بسیاری از پروژه‌های عمرانی به‌دلیل مشکلات مالی و تورم با مشکلات زیادی مواجه هستند بیان کرد: برای ساماندهی رودخانه‌های شهر رشت تفاهم‌نامه‌ای را با قرارگاه سازندگی خاتم نوشتیم. 

حاجی‌پور از جمع‌آوری 30 درصد از فاضلاب‌های شهر رشت تا پایان امسال خبر داد و خاطرنشان کرد: شیرآبه سمی وارد شده به منطقه سراوان رشت در روزهای عادی 3 لیتر بر ثانیه و در روزهای بارانی 18 لیتر بر ثانیه است.

رئیس شورای شهر رشت تصریح کرد: با اختراع یک جوان ایرانی کل شیرآبه وارد شده به رودخانه‌های رشت را وارد حوضچه آرامش می‌کنیم و با مواد نانو این شیرآبه به آب تبدیل می‌شود.

معاون عمرانی فرماندار شهرستان رشت نیز در این جلسه عنوان کرد: برنامه اجرایی انتخابات در شهرستان رشت آغاز شده است و جلسات مختلفی با حضور مسئولان مربوطه برگزار شد و امیدوارم با تعامل مدیران انتخابات خوبی را پشت سر بگذاریم.

محمدعلی ویشکائی با بیان اینکه هیئت بازرسی شهرستان رشت کار خود را شروع کرده است افزود: برای هر 5 شعبه یک بازرس و هر 10 شعبه یک سربازرس درنظر می‌گیریم و افراد می‌توانند تخلفات مربوط به انتخابات را به دبیرخانه حوزه عمرانی فرمانداری رشت اطلاع دهند.

وی از مدیران و دستگاه‌های اجرایی شهرستان رشت خواست که از هر اداره یک نفر نماینده به فرمانداری معرفی شود تا از پروژه‌ها به‌صورت مستمر بازدید شود و تصریح کرد: از مدیران اجرایی انتظار داریم نسبت به تکمیل پروژه‌هایی که قرار است در دهه فجر افتتاح شوند اهتمام کافی داشته باشند.

رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان رشت نیز در این جلسه با اشاره به اجرای کشت دوم در مزارع این شهرستان گفت: با توجه به واردات 90 درصدی روغن از خارج و کیفیت نامطلوب آن، کشت انواع دانه‌های روغنی را به شکل فراگیر در سطح شهرستان رشت شروع کردیم.

مهدی اسدی‌پرور روغن کلزا را هم‌تراز با روغن زیتون دانست و خاطرنشان کرد: امسال 21 میلیارد تومان برای احیای آب‌بندان‌های شهرستان رشت تخصیص پیدا کرده است که در صورت اجرا می‌توانیم بالغ بر 40 هزار میلیارد مترمکعب آب ذخیره کنیم.

به گزارش تسنیم، 524 شعبه ثابت و سیار اخذ رأی در سطح شهرستان رشت وجود دارد که برای اجرای هرچه بهتر انتخابات فعال هستند.