میراث صنعتی گیلان مستند سازی می شوند


۱۳۹۸/۰۹/۰۳ - ۱۱:۵۲ | کد خبر: ۴۲۶۲ چاپ
میراث صنعتی گیلان مستند سازی می شوند

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان بیان کرد: میراث صنعتی هویت دوران معاصر یک شهر را در خود جای داده و بر همین اساس میراث صنعتی استان مستند سازی و برای ثبت در فهرست ملی آماده می شوند.

کلانشهر : شهرود امیرانتخابی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با بیان اینکه میراث صنعتی فصل مشترک سه موضوع بازآفرینی شهری، حفاظت تاریخی و احیاء است افزود : ۳۰ اثر صنعتی واجد شرایط ثبت در فهرست آثار ملی ، در استان شناخته شده و مستند سازی تعدادی از آنها نیز انجام شده است.
وی اظهار داشت: آثار به جای مانده از فرآیند صنعتی شدن همه ابعاد میراث فرهنگی اعم از میراث منقول، غیر منقول و میراث معنوی را در بر دارد.
 وی ادامه داد: اکثر آثار صنعتی متعلق به دستگاه های دولتی بوده که این اداره کل در نظر دارد در همایش ملی ثبت معماری صنعتی کشور طی روزهای آینده در بندر ماهشهر استان خوزستان - نسبت به ثبت بناهای گیلان اقدام نماید. 
امیرانتخابی افزود: با تکمیل  مستندسازی آثار، بزودی پرونده کارخانه های چای هوختیف و قوام السلطنه شهر لاهیجان، کارخانه ابریشم کشی شهر رشت، مجموعه شیلات کیاشهر، کارخانه دخانیات رشت، پل متحرک انزلی، ساختمان سازمان چای رودسر، انبار قند و شکر، سیستم دفع فاضلاب ماسوله، کارگاه آهنگری در فهرست آثار ملی کشور ثبت می شوند.

تعداد آثار ثبت شده گیلان در فهرست آثار ملی ، به یک هزار و ۱۲۹ اثر رسیده است .
استان گیلان پس از استان های قزوین، کرمانشاه و لرستان با دارا بودن یکهزار و ۱۲۹ اثر ثبتی در فهرست آثار ملی، چهارمین استان در سطح کشور به لحاظ تراکم بالای آثار تاریخی است.