عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل تصویب شد


۱۴۰۳/۰۲/۲۵ - ۱۷:۱۲ | کد خبر: ۴۳۹۴۴ چاپ

براساس گزارش منابع خبری، ۱۴۳ کشور به پیش‌نویس قطعنامه عضویت کامل فلسطین در مجمع عمومی سازمان ملل رای مثبت دادند و این قطعنامه به تصویب رسید.

 عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل تصویب شد
کلانشهر: به گزارش برنا، مجمع عمومی سازمان ملل با ۱۴۳ رأی موافق به عضویت کامل فلسطین در این سازمان رأی مثبت داد.

طبق گزارش شبکه لبنانی المیادین، مجمع عمومی سازمان ملل به عضویت کامل فلسطین در این سازمان رأی موافق داد.

قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل برای عضویت کامل فلسطین در این سازمان با ۱۴۳ رأی موافق، ۹ رأی مخالف و ۲۵ رأی ممتنع به تصوب رسید.

این رای گیری سه هفته پس از وتوی قطعنامه شورای امنیت توسط ایالات متحده که راه را برای عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل هموار می‌کرد، صورت گرفت.

بر اساس منشور سازمان ملل، شورای امنیت باید پذیرش اعضای آینده سازمان ملل را در مجمع عمومی بررسی کند. فلسطین از سال ۲۰۱۲ یک کشور ناظر غیرعضو سازمان ملل بوده است.

پس از تصویب این قطعنامه، درخواست تجدیدنظر برای عضویت به شورای امنیت ارسال خواهد شد.

مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد توصیه‌هایی به شورای امنیت برای بازنگری مثبت در عضویت کامل فلسطین در این نهاد ارائه داده است.

این مجمع تأکید کرد که فلسطینیان واجد شرایط عضویت کامل در سازمان ملل هستند.

پیشتر ریاض منصور سفیر و نماینده دائم تشکیلات خودگردان فلسطین در سازمان ملل در نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت: اگر از آزادی ما حمایت نکنید، از صلح هم حمایت نمی‌کنید.

یاض منصور سفیر فلسطین در سازمان ملل روز جمعه به وقت محلی در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: من در برابر شما ایستاده ام درحالی که بیش از ۳۵ هزار فلسطینی کشته شده اند، ۸۰ هزار نفر معلول شده اند، دو میلیون آواره شده اند و همه چیز ویران شده است.

او تصریح کرد: طرح اسرائیل تغییر نکرده است: نابود کردن و آواره کردن. جهان به سختی در حال درک ماهیت ظالمانه و گسترده اقدامات علیه مردم فلسطین است. نخست وزیر اسرائیل آماده کشتن هزاران نفر دیگر برای تضمین بقای سیاسی خود است.

ریاض منصور ادامه داد: درحالیکه که ما صحبت می‌کنیم، ۱.۴ میلیون فلسطینی در رفح به این فکر می‌کنند که آیا امروز زنده خواهند ماند و بعد به کجا خواهند رفت. جایی برای رفتن باقی نمانده است.

سفیر فلسطین تاکید کرد: ما منشور سازمان ملل را ننوشته ایم. ما قوانین بین المللی را وضع نکردیم. ما فقط خواستار اعمال آنها شدیم و تا کنون از حمایت آچاین قوانین محروم بوده ایم.

منصور تصریح کرد: رای آری، رای به موجودیت فلسطین است، نه علیه هیچ کشوری، بلکه علیه تلاش‌هایی است که ما را از کشور خود محروم می‌کنند. به همین دلیل است که دولت اسرائیل بسیار با آن مخالف است، زیرا آنها با استقلال ما و راه کار دو کشوری مخالف هستند.

سفیر فلسطین تاکید کرد: تکرار می‌کنم، فلسطین را آزاد کنید و به قطعنامه رای "آری" بدهید.

اشتراک گذاری:

نظر شما:

security code