مرمت اماکن تاریخی گیلان با مشارکت بخش خصوصی

استان گیلان دارای آثار تاریخی و فرهنگی بسیار زیادی است که باعث استقبال گسترده سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای مرمت و سپس بهره‌برداری از این اماکن شده است.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از تسنیم، در حال حاضر تعداد بسیار زیادی از علاقمندان و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، خواستار مرمت اماکن تاریخی و فرهنگی استان گیلان به منظور بهره‌برداری از این اماکن در راستای رونق گردشگری و تبدیل آن‌ها به شکل رستوران، اقامتگاه و یا مصارف فرهنگی نظیر موزه و غیره شده‌اند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت عنوان کرد: در یک ساله اخیر اقدامات تأثیرگذاری در راستای مرمت بناهای تاریخی استان گیلان که در فهرست آثار ملی کشور نیز به ثبت رسیده‌اند، انجام شده که البته این روند همچنان با سرعت بسیار خوبی ادامه دارد.

شهرود امیرانتخابی از استقبال خوب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای مرمت و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی استان و مراجعه آنان به اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان سخن گفت و افزود: در این راه همکاری‌ با مراجعه‌کنندگان در دستور کار قرار گرفته و همراهی‌های لازم انجام می‌شود.

وی یکی از بزرگ‌ترین موانع ثبت آثار و ابنیه تاریخی در استان گیلان را برشمرد و در تشریح آن خاطرنشان کرد: در حال حاضر اکثر خانه‌های تاریخی استان گیلان در اختیار وراث و خانواده‌های متعدد قرار دارد به همین علت امکان ثبت و تحویل این اماکن به سرمایه‌گذاران با مشکلات و موانع بسیار زیادی مواجه شده است. 

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان تشریک مساعی و همکاری چندجانبه دستگاه‌های مختلف برای حل مشکلات اشاره شده را لازم و ضروری اعلام کرد و بیان داشت: کاملاً روشن و بدیهی است که امکان حل این معضل یقیناً از عهده تنها یک اداره مشخص بر نمی‌آید و تلاش همه‌جانبه مسئولان استانی را می‌طلبد.

امیرانتخابی با اشاره به اینکه اشخاص حقیقی و ارگان‌های دولتی که تمایل به مرمت بناهای تاریخی تحت اختیار خود دارند می‌توانند از ظرفیت اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گیلان استفاده کنند افزود: علاقمندان برای مرمت آثار خود می‌توانند به معاونت میراث‌فرهنگی استان گیلان مراجعه کنند.

وی تکمیل فرم‌های درخواستی توسط متقاضیان برای ورود میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان جهت مرمت آثار متعلق به افراد حقیقی و نهادهای دولتی را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: پس از انجام این کار و سپری شده مراحل قانونی به ترتیب اولویت نسبت به مرمت آثار و ابنیه‌ها اقدام می‌شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان برگزاری جشن‌ ثبت آثار مختلف این استان در فهرست آثار ملی کشور را از جمله برنامه‌های این دستگاه عنوان کرد و ابراز داشت: جشن ثبت ملی سه اثر طبیعی شهرستان رضوانشهر و ثبت اثر طبیعی تالاب سوستان در شهرستان لاهیجان به زودی برگزار می‌شود.