سنجاب ایرانی قربانی همستر مجازی

فیلم/حیوان آزاری به اسم شوخی با پدیده همستر کامبت تلگرام


۱۴۰۳/۰۳/۲۰ - ۱۸:۲۴ | کد خبر: ۴۴۷۵۲ چاپ

در ویدیویی که در شبکه های اجتماعی مجازی دست بدست می شود، مردی سنجابی را بدست گرفته و می گوید موجودی که ۸۰ میلیون نفر دنبال آن می گردند همین است و سپس سر و دهان این موجود بی آزار را گرفته و آن را بر صفحه گوشی اش می کوبد و به نوعی دارد از او تقاص ضربه هایی که توسط انگشتانش زده شده را می گیرد.

فیلم/حیوان آزاری به اسم شوخی با پدیده همستر کامبت تلگرام
کلانشهر:معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل محیط زیست کردستان گفت با فردی که اقدام به سنجاب آزاری در فضای مجازی کرده است، برخورد می شود.

حیدر ویسی در ارتباط با ویدیوی منتشر شده در فضای مجازی اظهار کرد: این ویدیو در اختیار یگان حفاظت محیط زیست استان قرار داده شده تا با همکاری پلیس فتا فرد خاطی شناسایی و تحویل مراجع قضایی داده شود.

بعد از فراگیر شدن بازی تلگرامی به نام همستر کامبت که طی آن افراد با زدن ضربه های متعدد روی همستر صفحه گوشی امیدوار می شوند تا در آینده ارز مجازی جایزه بگیرند فردی از کردستان با انتشار یک ویدیو سر و دست سنجابی کوچک را روی صفحه گوشی خود می زند تا به نوعی با این پدیده شوخی کرده باشد.

این مرد با گرفتن سنجابی در دست، می گوید موجودی که ۸۰ میلیون نفر دنبال آن می گردند همین است و سپس سر و دهان این موجود بی آزار را گرفته و آن را بر صفحه گوشی اش می کوبد و به نوعی دارد از او تقاص ضربه هایی که توسط انگشتانش زده شده را می گیرد.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل محیط زیست کردستان با بیان اینکه گونه در اختیار این فرد، سنجاب ایرانی است که زیستگاه آن جنگل های بلوط زاگرس است، ادامه داد: سنجاب ایرانی نقش مهمی در تکثیر جنگل دارد و حیوان خانگی محسوب نمی شود و نگهداری از آن جرم است.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل محیط زیست کردستان جنگل تراشی، آتش سوزی و تخریب جنگل را از عوامل تهدیدکننده این گونه جانوری خواند و بیان کرد: شهروندان در صورت مشاهده سنجاب و یا اطلاع از نگهداری آن توسط افراد می توانند با شماره ۱۵۴۰ تماس بگیرند تا یگان حفاظت این اداره کل وارد عمل شود.

حیدر ویسی افزود: این گونه جانوری را نباید در هر مکانی رهاسازی کرد بلکه باید آن را در اختیار محیط زیست قرار داد یا در مناطق جنگلی اقدام به رهاسازی آن کرد.

وی گفت: در ماده ۱۶ لایحه حمایت از حیوانات ۲۸ مورد از جرایم حیوان آزاری تعریف شده است، که مرتکبان آنها مستوجب مجازات خواهند بود.

طبق این لایحه حیوانات با وجود آنکه ناطق نیستند، اما از احساس برخوردارند از این رو آزار آنها جرم شناخته شده و مرتکب باید مجازات شود.