عباس آخوندی، کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که امروز از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شد با صدور بیانیه ای نسبت به این موضوع اعتراض کرد و خواستار روشن شدن دلایل رد صلاحیتش شده است.

 واکنش عباس آخوندی به رد صلاحیتش در انتخابات ریاست‌جمهوری/ اعتراض دارم، فرصت دفاع دهید
کلانشهر: عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در دولت حسن روحانی که یکی از نامزدهای مورد حمایت جبهه اصلاحات در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو بود امروز از سوی شورای نگهبان مورد تایید قرار نگرفت . به این ترتیب آخوندی از حضور در جمع کاندیداهای نهایی انتخابات باز مانده است. او با صدور بیانیه ای ضمن اعتراض به رد صلاحیت خود خواستار روشن شدن دلایل عدم احراز صلاحیت خود شده است.

در بیانیه آخوندی آمده است:

به نام خدا
آیت الله احمد جنتی دبیر محترم شورای نگهبان
با سلام محضر جنابعالی و اعضای محترم شورا محترم

باستحضار میرساند که با توجه به اعلام اسامی داوطلبان تایید شده ی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ از سوی آن شورای محترم توسط ستاد انتخابات کشور از طریق رسانه های عمومی در تاریخ ۱۴۰۳/۳/۲۰ و نبود نام اینجانب در شمار نامهای انتشار یافته اینک به موجب قانون لزوم رسیدگی دقیق به شکایات داوطلبان رد صلاحیت شده در انتخابات مختلف مصوب ۳۰ مهر ۱۳۷۸ مجلس شورای اسلامی و تصویب نهایی در ۲۲ آبان ۱۳۷۸ مجمع تشخیص مصلحت به نظر آن شورا اعتراض دارم. به موجب تبصره این ماده واحده شورا موظف است که در صورت تقاضای داوطلبان رد صلاحیت شده، توضیحات و دفاعیات آنان را استماع نماید.

نظر به این که نتیجه قهری رد و یا عدم احراز صلاحیت یکی است عدم احراز صلاحیت خود را ظلم و جفا در حق خود جبهه ای از احزاب گروه ها و شخصیتهای سیاسی قانونی که مرا به عنوان نامزد مورد نظر خود معرفی کرده بودند و همچنین محدود سازی حق انتخاب رای دهندگان آزاد ایران می دانم. با توجه به این که تمام ویژگیهای اثباتی که آن شورای محترم پیشاپیش اعلام نموده است را دارا و فاقد تمام موارد سلبی هستم هیچ دلیل موجه قانونی برای این تصمیم شورا نمی بینم. به یقین این تصمیم شورا برای بخش گسترده ای از جامعه ی ایران باورپذیر نیست و بر خلاف وجدان عمومی آنان است.

مطمئن هستم که اعضای محترم شورا از شرایط افکار عمومی ملت ایران و کاهش فاحش میزان مشارکت واجدان حق رای در انتخابات ۱۴۰۰ و ۱۴۰۲ آگاه هستند.
اینجانب به حکم وظیفه ی ملی با هدف یکپارچگی ملی و با استفاده از حق قانونی خود در انتخابات شرکت کردم، لیکن اتخاذ چنین تصمیم هایی که فاقد جنبه ی قانونی است. به یقین به منافع ملی ایران آسیب می زند. با این وجود من به قانون و جا ایران وفادار خواهم ماند.

به هر روی احتمال می دهم که برخی گزارش های رسیده به آن شورا ابهام هایی را در ذهن برخی اعضای محترم آن شورا ایجاد کرده باشد. بر این اساس تمایل دارم که از حق قانونی خود و رای دهندگان در جلسه رسمی آن شورا دفاع کنم از این رو درخواست دارم که در مهلت قانونی مقرر در جلسه ی شورا حضور یابم و توضیح های لازم را ارائه کنم.

با آرزوی حاکمیت قانون و عزت و سربلندی ملت و جمهوری اسلامی ایران

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳
عباس آخوندی