آمریکا ایران را به دست داشتن در حمله به پایگاه«بلد» عراق متهم کرد

یک مقام بلندپایه وزارت خارجه آمریکا در اظهاراتی پوچ و بی اساس مدعی شد که ایران احتمالاً در حمله شب گذشته به پایگاه نظامی «بَلَد» در عراق دست داشته است.

کلانشهر : به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «دیوید شِنکر» معاون بخش خاور نزدیک در وزارت خارجه آمریکا روز جمعه در ادعایی واهی ایران را متهم ساخت که در حمله راکتی شامگاه پنج‌شنبه به پایگاه نظامی «بَلَد» در عراق دست داشته است.

وی همچنین گفت که واشنگتن در انتظار دریافت مدارک و شواهد بیشتری برای اثبات عامل این حمله است.

ارتش عراق پنج شنبه شب اعلام کرد که دو راکت کاتیوشا به محوطه داخلی پایگاه هوایی بلد در ۸۰ کیلومتری (۵۰ مایلی) شمال بغداد، پایتخت عراق اصابت کرد. پایگاه هوایی بلد محل استقرار نیروهای نظامی و پیمانکاران آمریکایی است.

این حمله راکتی هیچ تلفات یا خسارتی در پی نداشت و هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است.

دیوید شکنر در یک نشست توجیهی خطاب به خبرنگاران گفت: « ما همچنان در انتظار [دریافت] شواهد و مدارک کامل هستیم، اما اگر گذشته را به مثابه پیش درآمدی درنظر بگیریم، این امکان وجود دارد که ایران در آن [حمله] دست داشته باشد ».

گفتنی است که سه‌شنبه گذشته نیز پنج راکت به پایگاه هوایی « عین الاسد » عراق اصابت کرد. این پایگاه محل استقرار نیروهای نظامی آمریکا در استان الانبار در غرب عراق است.

دیوید شکنر افزایش این گونه حملات را «مایه نگرانی عمیق» خواند و مدعی شد که ایران ظرف پنج تا شش ماه گذشته تهاجمی تر شده است. وی ادعا کرد: « ایرانیان هر زمان که احساس فشار می‌کنند، غالب اوقات، یا مسلماً در گذشته، دست به اقدام تهاجمی زده‌اند!»

لازم به ذکر است که پس از خروج یکجانبه «دونالد ترامپ» از توافق هسته‌ای ایران (۲۰۱۵)، دولت آمریکا تحریم های اقتصادی علیه تهران را دوباره وضع کرد. ایران نیز در واکنش به ترس اروپا از آمریکا و خودداری اروپایی ها از اجرای برجام اعلام کرد که عمل به برخی از تعهدات خود ذیل برجام را به حالت تعلیق در می‌آورد.