khanekhodro

وقتی عده ای پیام 5سال قبل سردار سلیمانی را فراموش کرده و بر حسن روحانی می تازند

یادآوری یک پیام تاریخی و ماجرای بوسه سردار سلیمانی بر دست روحانی


۱۴۰۳/۰۴/۱۳ - ۱۷:۳۹ | کد خبر: ۴۵۴۳۲ چاپ

طی یک ماه گذشته و به دنبال برگزاری چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری طیف اصولگرای حاضر در انتخابات به طور متوالی بر حسن روحانی و دولتش تاخته و تمام موضع گیری های روحانی و محمدجواد ظریف طی 8سال فعالیت این دولت را یکسره مردود می دانند. این در حالی است که سردار قاسم سلیمانی در سال 1397 یعنی دومین دوره دولت روحانی با صدور پیامی به طور تمام قد از مواضع روحانی در موضوع سیاست خارجی دفاع و از آن تمجید کرده بود. فیلم این پیام به طور گسترده طی ساعات گذشته در فضای مجازی در حال بازنشر است

 کلانشهر:  در تاریخ سیزدهم تیرماه 1397 خبرآنلاین با اشاره به پیام صادر شده از سوی سردار سلیمانی خطاب به حسن روحانی نوشت:، خط و نشان های ایران و آمریکا بعد از روی کار آمدن دونالد ترامپ هر روز بیشتر شد تا این که اعلام خروج آمریکا از برجام خط بطلانی کشید بر تمام اصلاح روابطی که در طول دوران دولت دوم اوباما و دولت اول روحانی ایجاد شده بود، حالا باردیگر این دو کشور پنجه در پنجه یکدیگر قرار داده اند و تلاش می کنند تا مچ دیگری را به خاک بزنند.

هرچند در طول چهل سال گذشته این اولین رویایی ایران و آمریکا نبوده است اما به جرات می توان گفت نخستین باری است که ایران با اتخاذ سیاست های دقیق آمریکا را به کنج رینگ رانده و است و این بار اجماع جهانی در جهت حمایت از ایران و علیه آمریکاست.

نامه سردار سلیمانی به روحانی

بعد از خروج آمریکا از برجام در حالی که جهان در شوک این اقدام بود منتقدان دولت از همان دقایق اول تاختن به دولت را آغاز کردند و پس از تصویب تحریم های جدید آمریکا دوز انتقادات با شدت و حدت بیشتری روانه خیابان پاستور شد. از آن جایی که دولت دوازدهم خود را دولت اعتدال می دانست به دور از هرگونه عجله امور را با تامل به پیش برد و کم کم انتقادها جای خودش را به تمجیدها داد تا جایی که صحبت های حسن روحانی در سفر استراتژیکش به سوئیس و اتریش تحسین سردار قاسم سلیمانی را برانگیخت.

حسن روحانی که در دیدارش با ایرانیان مقیم سوئیس خط و نشانی جدی برای ایجاد موانع بر سر راه نفت ایران کشید و گفته بود «آمریکایی ها مدعی شده اند که می خواهند به طور کامل جلوی صادرات نفت ایران را بگیرند. آن ها معنی این حرف را نمی فهمند، چرا که این اصلا معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود. اگر شما توانستید، این کار را بکنید تا نتیجه اش را ببینید.» بلافاصله با واکنش سردار سلیمانی مواجه شد. او در نامه ای خطاب به حسن روحانی نوشت: 

برادر بزرگوار جناب آقای دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم

آن چه از فرمایشات حضرتعالی در رسانه ها منعکس شد، مبنی بر این که اگر نفت جمهوری اسلامی ایران صادر نشود، تضمینی برای صدور نفت کل منطقه نمی باشد و بیانات بسیار ارزشمندی که در موضع جمهوری اسلامی ایران نسبت به رژیم صهیونیستی فرمودید، مایه مباهات و افتخار است.

حقیر به عنوان سرباز ولایت و این ملت سرفراز و با همه جان به حضور جنابعالی عرض می کنم: این همان دکتر روحانی است که ما شناخت داشتیم و داریم و می بایست باشد. شما با سخنان حکیمانه، ارزشمند و قدرتمندانه خودتان رهبر عزیز، ملت بزرگوار ایران اسلامی و مسلمانان جهان را سرافراز نمودید.

دست شما را برای ایراد این سخنان به موقع، حکیمانه و صحیح می بوسم و برای هر سیاستی که مصلحت نظام اسلامی باشد، در خدمت هستیم.

برادرتان قاسم سلیمانی»

اولین گام برای وحدت ملی

تقریبا یک هفته است که از صحبت های داغ حسن روحانی در جلسه سران قوا درباره وحدت ملی می گذرد همان صحبت هایی که هنوز واکنش های زیادی را برانگیخته است و به جرات می توان گفت همه جناح ها بر آن وحدت نظر  دارند.

روحانی در آن جلسه گفت: همه ما در کنار هم تا آخرین روز دولت دوازدهم به عهدی که با مردم بسته ایم وفادار خواهیم ماند و خود را امانت دار مردم می دانیم و اعلام می کنم که تا پای جان، آبرو و حیثیت خود با افتخار ایستادگی کرده و هیچ ترس و هراسی از هیچ چیزی ندارم.

حالا به نظر می رسد گام عملی برای رسیدن به وحدت در کشور برداشته شده است و این نامه قاسم سلیمانی می تواند به عنوان اولین نشانه های وحدت ملی تلقی شود.