khanekhodro

طی 10 روزی که از بیماری خانم خاکپور متخصص کودکان می گذشت او در حالی مشغول مداوای بیماران بود که در یک دستش سِرم وصل بود. اما حین ویزیت یک بیمار از حال رفت و دقایقی بعد جان خود را از دست داد

مرگ دردناک محدثه خاکپور پزشک جوان بر اثر تب دِنگی،بیماری زمینه ای و یا شیفت‌های طولانی؟
اختصاصی کلانشهر: از روز گذشته صفحات و کانال هایی که خبرهای مرتبط با جامعه پزشکی را منتشر می کنند از درگذشت یک پزشک جوان براثر تب دِنگی در قوچان خراسان شمالی خبر دادند. موضوعی که امروز از سوی سخنگوی شبکه بهداشت و درمان قوچان رد شد.

مهدی حاتمی در این ارتباط گفت: در حال حاضر هیچ مدرکی دال بر فوت پزشک قوچانی محدثه خاکپور بر اثر تب دنگی وجود ندارد و بهداشت و درمان شهرستان پیگیر این موضوع است.

حاتمی که با تسنیم گفت وگو می کرد  اظهار داشت: متاسفانه دکتر محدثه خاکپور یکی از همکاران شبکه بهداشت و درمان شهرستان قوچان که فوق تخصص نوزادان بود، فوت کرد، اما با توجه به اینکه وی بیماری دیگری نیز داشت، لذا اخبار منتشر شده در فضای رسانه ای را تایید نمی کنیم.

وی افزود: انتشار اخباری مبنی بر اینکه این پزشک بر اثر بیماری تب دنگی فوت شده، صحت ندارد و شایعه است.

حاتمی در پایان گفت: در صورت وجود هرگونه خبری مبنی بر مشخص شدن علت فوت  ناگهانی دکتر  محدثه خاکپور از طریق شبکه بهداشت و درمان شهرستان اطلاع رسانی می شود.

تب دِنگی (Dengue fever) یک بیماری ویروسی ست که گاه می تواند کشنده باشد و به دلیل درد استخوانی طاقت فرسایی که ایجاد می کند، به آن «تب استخوان شکن» هم می گویند. عامل اصلی این بیماری انتقال ویروس، پشه آئدس است که بیشتر در مناطق مرطوب و گرم وجود دارند و پس از همه گیری اخیر در امارات، در مناطق جنوبی و شمال ایران دیده شده و باعث ابتلا شده اند.

این بیماری از سال ۲۰۱۹ به عنوان ۱۰ تهدید اصلی بشر از سوی سازمان بهداشت جهانی مطرح شده و شایع ترین بیماری است که از طریق ناقلین محلی منتقل می شود.

در عین حال شماری از منابع خبری جامعه پزشکی از جمله کانال تلگرامی و صفحه اینستاگرامی «پست کشیک» که با حدود 70هزار عضو اخبار جامعه پزشکی را منتشر می کند درباره مرگ این پزشک جوان نوشت: دکترمحدثه خاکپور فوق اطفال درICUمشهد اکسپایر(فوت) شدند.

ایشان از ۱۰ روز قبل تب و گاستروانتریت داشتند، اما در قوچان مجبور به گذراندن شیفتهای خود و همچنین شیفت های همکارش بود که در مرخصی به سر می برد.

در ادامه این پست آمده است که این پزشک متخصص، رییس بخش ان ای س یو (بخش مراقبت ویژه نوزادان) بیمارستان قوچان بودند.

براساس این مطلب او طی ۱۰ روز گذشته بارها به همکاران و همچنین در گروه بیمارستان اعلام کرده بود  که بسیار بدحالم و قادر به ادامه شیفتها نیستم.

آخرین پیام این پزشک جوان در گروه هم این بود:

سی ار پی م ۲۰۰ شده دارم میمیرم، من نمیتونم شیفتهاتونو بیام. اشاره این پزشک کودکان به آزمایش CRP است. روشی که در آن پروتئینی به نام CRPاندازه گیری می شود. یعنی زمانی که عفونتی در بدن ایجاد شود به سرعت غلظت آن تا 100 برابر افزایش می یابد، بنابراین شاخصی حساس و مناسب برای اطلاع از وجود التهاب یا عفونت در بدن است.

در همین مطلب آمده است که مادر این پزشک هم بارها با همکاران دخترش تماس تلفنی گرفته و درخواست کمک کرده که دخترم مریض است و به او مرخصی داده شود تا برای استراحت به مشهد برود اما کسی به این پزشک کمک نکرد.

این منبع خبری توضیح داده است که طی 10 روزی که از بیماری خانم خاکپور می گذشت او در حالی مشغول مداوای بیماران بود که در یک دستش سِرم وصل بود.اما حین ویزیت یک بیمار از حال رفت و دقایقی بعد جان خود را از دست داد.

این موضوع بار دیگر بحث شیفتهای طولانی برای پزشکان جوان و عدم در نظر گرفتن مرخصی استعلاجی برای پزشکان و پرستارانی که در حال گذراندن طرح هستند را به محل بحث فعالان این عرصه تبدیل کرده است.

طی ماههای گذشته خودکشی شماری از پزشکان جوان و پرستاران باعث انتقاداتی نسبت به عملکرد وزارت بهداشت در ارتباط با چگونگی فعالیت این افراد بویژه در شهرهای کوچک و فاقد امکانات حداقلی برای زندگی شده است.