khanekhodro

 روضه های صبح زود رشت  که همیشه همراه با سرو صبحانه است سال های متمادی است که در سطح شهر برگزار می شود. در این مراسم، صبحانه که شامل نان، پنیر محلی همراه با مغز گردو و یا آش فاطمه زهرا که مخصوص شهر و استان ماست سرو می شود

پیشنهاد برگزاری «نذر واره» غذای ماه محرم در رشت
اختصاصی کلانشهر:رضا حقی- *با شروع شدن ماه محرم چهره شهرهای ما عوض می شود.

این تغییر دو شاخص اصلی دارد.

۱- راه اندازی مجالس عزاداری در مساجد، تکایا و خانه های سطح شهر و همچنین راه اندازی دسته های سینه زنی و زنجیرزنی، که این امر خصوصاً در تاسوعا و عاشورای حسینی بیشتر است.

از خصوصیات و ویژگی منحصر به فرد عزاداری در رشت که متاسفانه کار رسانه ای روی آن انجام نشده است، روضه های صبح زود (۶صبح) این شهر است که به صورت دهه های مختلف از اول محرم تا آخر صفر در سطح مساجد رشت انجام می شود.

در مورد روضه های صبح زود رشت از حضرت آیت الله بهجت نقل می کنندکه فرمودند این روضه های اول صبح مخصوص رشت است ولی آثار و برکات آن متوجه کل کشور است.

 روضه های صبح زود رشت که همیشه همراه با سرو صبحانه است سال های متمادی است که در سطح شهر برگزار می شود. در این مراسم، صبحانه که شامل نان، پنیر محلی همراه با مغز گردو و یا آش فاطمه زهرا که مخصوص شهر و استان ماست سرو می شود.

۲- خصوصیات بارز این ایام پخش غذا و نوشیدنی های نذری است.

شهرهای مختلف کشور با توجه به فرهنگ و محیط جغرافیایی خود غذاهای مخصوصی در این ایام دارند
در شهر رشت نیز از دیرباز غذاهای مخصوص نذری شناخته می شوند که معروف ترین آنها فسنجان، قیمه، مسما و کوکو می باشد.
در زمان های نه چندان دور رسم بر این بود برای غذای نذری یک طرف روی برنج را فسنجان و یک طرف دیگر را مسما یا قیمه می ریختند وبه همراه کوکو یا شامی نذری می دادند.

این امر هنوز در بعضی روستاهای گیلان مرسوم است.
یا سنت مجمع بران که آیینی است که از شب اول محرم تا سومین روز شهادت امام حسین انجام می شود.

روستاییان انواع غذاهای محلی و خورشت هایی چون فسنجان، شیرین خورشت ، کوکو، آلو قیسی و قیمه را تهیه و در مجمع (سینی های بزرگ) چیده و به مسجد روستا روانه می کنند
بر اساس این آیین مردان بعد از عزاداری در مساجد گرد هم می آیند و هر چند نفر دور یک مجمع نشسته و از غذاهای نذری دور هم می خورند.

با توجه به سکونت اقوام مختلف ترک، تالش، گالش و گیلک در شهر رشت و داشتن پسوند شهر خلاق خوراک برای رشت می توان در این دهه «نذر واره غذا» را پیشنهاد داد.

به این بهانه شانزدهمین یادداشت برندسازی شهری به این امر اختصاص می یابد.

در  این نذر واره با در اختیار گذاشتن غرفه هایی برای اقوام مختلف در قالب هیئت های مذهبی و مساجد و همچنین بخش خانگی تنوع زیادی از غذاهای نذری را شاهد خواهیم بود.

غذاهای نذری شهرهای مختلف را جهت آشنایی خوانندگان در ادامه معرفی می کنم.
هیئت ها و مساجد ترک های مقیم رشت که تعدادشان نیز کم نمی باشد، می توانند هر کدام غذای مخصوص خود را در این ایام به صورت نذری در بین مردم پخش کنند
غذاهای نذری از پیچاق قیمه اردبیل گرفته تا هویج پلو با گوشت تبریز از حلیم زنجان تا نان زرین خلخال و یا آش دوغ، کله جوش، آش میوه، خورشت ترشی  انواع غذاهایی هستند که بین اقوام ترک به عنوان غذای نذری معروف می باشند.

جنوبی های ساکن رشت که سالیان طولانی ست، دسته عزاداری مخصوص خود را نیز در این ایام دارند و چند سالی است که با موسیقی سنتی دمام و نی انبوه جلوه خاصی به دسته عزاداری شهر ما داده اند می توانند غذاهای نذری مخصوص منطقه خودشان مثل قیمه با شکر پلو، قیمه نجفی، هریسه و خورشت سبزی، حلیم، دمپختک جنوبی، ماش پلو، آش بوشهری، قلیه ماهی به عنوان غذاهای جنوبی بین مردم پخش کنند.

تالشی های مقیم رشت نیز با غذاهای مخصوص منطقه خود مثل شیر برنج، آلو مسما، آش ترش، شیرین خورش،، قیمه تالشی و نان فطیر می توانند پذیرای عزاداران حسینی در این ایام باشند.
در کنار انواع غذاهای نذری انواع نوشیدنی مخصوص این ایام مانند شربت خاکشیر، شربت تخم شربتی، شربت سکنجبین، شربت آبلیمو، شیر و شیر کاکائو و چای می تواند تنوع و تکثر غذای نذری را دوچندان کند.
در پخت و پخش غذای نذری می توانیم یک ویژگی را از مردم عراق الگو برداری کنیم.
غذای نذری در عراق دو ویژگی دارد یکی تنوع در انواع غذای نذری است.
از فست فود گرفته تا غذای کشورهای مختلف در آنجا عرضه می شود و دیگر اینکه غذاها در کنار خیابان ها در داخل غرفه ها یا خانه ها و مغازه هایی که در آنها باز است، آماده سازی و طبخ و پخش می گردد.

هر شخص چه به لحاظ تهیه قسمتی از مواد اولیه و چه به لحاظ کمک فیزیکی می تواند در این کار مشارکت نماید.

این امر باعث همدلی بیشتر مردم می شود و مرزی بین میزبان و میهمان وجود نخواهد داشت.

با راه اندازی رویداد نذر واره غذا این امر نیز می تواند در شهر ما فرهنگ سازی شود و اقدام عملی در جهت نزدیک شدن اقوام مختلف و عموم مردم مثل شل حجاب و سفت حجاب به وجود آید.

یادمان نرود  غذای نذری در دین های دیگر مثل مسیحیت، یهود، زرتشت نیز وجود دارد.
در استان خودمان نیز اهل تسنن در شهرهایی مثل تالش و یا ارمنی های ساکن استان نیز به احترام امام حسین در این ایام غذای نذری محرم می دهند.

با تجمیع این غرفه ها در محل هایی از پیش تعیین شده مثل پیاده راه فرهنگی رشت می توان این امر مذهبی و ملی را به یک برند شهری تبدیل نمود.

*کارگردان تاتر