khanekhodro

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه «تب دنگی» مهم ترین موضوع حوزه سلامت در این روزها به حساب می آید، درباره آخرین وضعیت بیماری در استان ها توضیح داد.

ثبت ۹ مورد ابتلای محلی به تب دانگی در هرمزگان

کلانشهر: دکتر شهنام عرشی با بیان اینکه ۹ مورد ابتلای محلی به تب دانگ گزارش شده، اظهار کرد: تب دانگ، مهم ترین موضوع حوزه سلامت در این روزها به حساب می آید. در حال حاضر، استان های هرمزگان، سیستان وبلوچستان - (به ویژه شهر چابهار)، بوشهر، خوزستان، گیلان، مازنداران و گلستان درگیر این بیماری هستند. اگرچه پشه آئدس در استان های مازندران و گلستان صید نشده اما این دو استان نیز در معرض خطر قرار دارند.

 

وی ادامه داد: اغلب موارد ابتلا به تب دانگ از کشور امارات وارد شده اند و ۹ مورد ابتلای محلی در «بندر لنگه» استان هرمزگان گزارش شده است. اخباری در رسانه ها مبنی بر صید پشه آئدس در برخی استان ها مانند خراسان رضوی منتشر شده؛ باید گفت که پشه در این استان ها صید نشده اما ابتلاء به تب دانگ گزارش شده است. ابتلا به تب دانگ در استان های شیراز، مشهد، قزوین و قم نیز به ثبت رسیده که تمام این موارد از کشور امارات وارد شده اند.  

 

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت درباره ویژگی های ظاهری پشه آئدس توضیح داد: اگر کسی موفق به دیدن پشه آئدس با ذره بین شود، خطوط سفید این پشه را می بیند. این پشه به دلیل خطوطی که دارد در جنوب کشور «پشه گورخری» نام دارد و نام این پشه در جنوب شرقی آسیا نیز "Tiger Mosquito" است. پشه معمولی، خطوط سفید را ندارد؛ بنابراین اگر پشه آئدس زیر ذره بین قرار گیرد، خطوط سفید آن قابل مشاهده است.  

 

عرشی افزود: پشه آئدس از منظر بیولوژیکی می تواند چهار بیماری «چیکونگونیا»، «تب زرد»، «زیکا» و «تب دانگ» را منتقل کند. اگرچه پشه آئدس می تواند چهار بیماری را منتقل کند، اما پشه مالاریا می تواند فقط یک بیماری یعنی مالاریا را منتقل کند.  

 

وی خاطرنشان کرد: واکسن تب دانگ در جنوب شرقی آسیا و آمریکا، مراحل مطالعات بالینی را سپری می کند. واکسن تب دانگ برای شرایط کنونی کشور مناسب نیست؛ چرا که واکسن باید با خصوصیات پشه متناسب باشد. اینطور نباید تصور کرد که واکسن برای شرایط کنونی مناسب است؛ به طور مثال، حدود ۵۰ سال از شناسایی ویروس HIV می گذرد اما طی این بازه زمانی واکسنی برای این ویروس وجود ندارد. بازهم تاکید می کنم، واکسن برای شرایط کنونی کشور مناسب نیست؛ این موضوع فقط مختص ایران نیست و واکسن تب دانگ در دسترس تمام کشورها نیست و برخی کشورها مطالعات بالینی آن را سپری می کنند.  

 

عرشی بیان کرد: مراقبت برای جلوگیری از گزش پشه و ابتلاء به تب دانگ بسیار ضروری است. دستورالعمل های بهداشتی درباره این بیماری مانند استفاده از لوسیون های دافع حشرات، پوشیدن لباس مناسب، به سازی محیط و سایر موارد ارائه شده که رعایت تمام این موارد ضروری است.  

 

همچنین دکتر سعید کریمی - معاون درمان وزارت بهداشت اعلام کرده است که ۶۳ مورد جدید به تب دانگی مبتلا شده اند و ۳۰ درصد افرادی که با نشانه استخوان درد شدید و تب بالا به مراکز درمانی مراجعه کردند به بیماری تب دانگی مبتلا بوده اند.