مسمومیت 7 نفر در پی مصرف کیک های آلوده


۱۳۹۸/۰۹/۲۲ - ۱۳:۰۸ | کد خبر: ۴۵۷۰ چاپ
مسمومیت 7 نفر در پی مصرف کیک های آلوده

خبرهایی در خصوص مشاهده کیک های حاوی قرص و کپسول در استان کرمان از روز گذشته شنیده می‌شود و مردم منتظر اظهار نظر رسمی مسئولان در این زمینه هستند.

کلانشهر : نخستین بار طی هفته های اخیر شایعاتی از وجود قرص در کیک های برندهای خارجی در یکی از استان های غربی کشور به گوش رسید و گفته شد که از مرز کیک هایی با برند ترک وارد کشور شده است و تصاویری در این زمینه در گروه های اجتماعی منتشر شد.

بلافاصله از سوی مسئولان مربوطه این مساله تکذیب شد و به تخریب برندهای وارداتی مرتبط شد اما هفته گذشته موارد مشابهی در استان هرمزگان نیز دیده شد و در حالی مسئولان باز هم در حال بررسی و کنکاش بودند که خبرهایی از مشاهده موارد مشابه در شهرستانهای جنوبی سیستان و بلوچستان شنیده شد.

شب گذشته نیز یک مورد مشابه در شهرستان آبدانان استان ایلام مشاهده شده است.

شایعات وجود این کیک های آلوده به قرص که هنوز هیچ اطلاع رسانی دقیقی در خصوص منشا آن ها صورت نگرفته است هم اکنون در فضای مجازی داغ است.

با تایید وجود قرص در کیک یک دانش آموز در « مدرسه شاهد بافت » عملا پای کیک های مشکوک به استان کرمان نیز باز شد و بعد از آن نیز سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان کرمان از مسمومیت هفت کودک در استان کرمان بر اثر استفاده از این کیک ها خبر داد.

در هیچ کیک بسته بندی شده ای وجود قرص تایید نشد

رییس اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان کرمان با تایید این خبر می‌گوید: این اتفاق در مدرسه شاهد شهرستان بافت روی داده است و دانش آموز دبستانی در حال خوردن کیک بوده که متوجه قرص می‌شود.

امید سلاجقه می‌افزاید: خوشبختانه قرص توسط دانش آموز خورده نشده و بلافاصله مسئولان بهداشتی مدرسه وارد عمل می‌شوند و این قرص را برای آزمایش به مرکز بهداشت منتقل می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه نوع قرص مشخص نشده است و تمام شایعات در این خصوص تکذیب می‌شود می‌افزاید: طبق بررسی های آموزش و پرورش نتیجه آزمایش ها روی این قرص در روزهای ابتدایی هفته آینده اعلام خواهد شد.

وی گفت: هیچ مورد دیگری در شهرستان بافت مشاهده نشده است.

مشاهده چند مورد دیگر مسمومیت در استان کرمان

اما چند ساعت از انتشار این خبر می‌گذشت که سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان از مشاهده موارد مشابهی در استان کرمان خبر داد و گفت: طبق اعلام منابع پزشکی و درمانی هفت مورد مسمومیت ناشی از استفاده از این کیک ها در کرمان مشاهده شده است.

محمد صابری در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: تمام مواردی که تا کنون ثبت شده مربوط به شهرستان های کرمان و بافت بوده است و همه این کودکان نیز پس از درمان های ابتدایی و سلامت کامل ترخیص شده اند.

وی گفت: این کودکان دچار مسمومیت های جزیی و خواب آلودگی بودند و هم اکنون در سلامت کامل هستند.

وی ادامه داد: از مردم می‌خواهیم با توجه به مشاهده موارد وجود قرص در کیک و کلوچه ها در مصرف این خوراکی ها نهایت دقت را انجام دهند.

صابری بیان کرد: نوع این قرصها هنوز مشخص نیست و در آینده در این زمینه اطلاع رسانی می شود.

همه کیک های حاوی قرص باز شده هستند

وی گفت: ما نمی‌دانیم این قرص ها چگونه داخل این کیک ها قرار گرفته است چون در همه موارد کیک ها باز شده بودند و هیچ موردی که کیک به صورت بسته بندی دست ما رسیده باشد وجود ندارد.

وی گفت: این موارد به مراجع قانونی منتقل شده است و مسلما پیگیری های لازم انجام می‌شود.

وی برافزایش بازرسی های بهداشتی تاکید کرد و افزود: مردم از استفاده کیک های مشکوک و غیر بهداشتی جدا خودداری کنند.

صابری ادامه داد: سه کودک در شهرستان بافت با این مشکل مواجه شدند که به بیمارستان این شهر مراجعه کردند و چهار مورد دیگر در شهر کرمان به بیمارستان افضلی پور مراجعه کرده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه مراکز توزیع مواد غذایی باید این گونه خوراکی ها را از توزیع کنندگان قانونی تهیه و در دسترس مصرف کننده قرار دهند گفت: مردم نیز باید مراقبت های بهداشتی لازم در این زمینه را انجام دهند.

وجود این قرص ها در کیک های کودک به نظر می‌رسد یکی دیگر از سناریو های طراحی شده توسط افراد مغرض برای ضربه به ایمنی صنایع غذایی کشور است که ورود فوری دستگاه های امنیتی و برخورد با این اخلال گران امنیت ضروری است.

خانواده ها از دستگاه های قضایی و امنیتی می‌خواهند ضمن شناسایی فوری مسببان این حرکت زشت و عجیب که با سلامت کودکان بازی کرده است این افراد را با برخورد جدی قضایی مواجه کنند.

مدیرکل غذا وزارت بهداشت چند ساعت قبل در گفتگویی جاسازی این کیک ها را اقدامی عمدی توصیف کرده است که پس از خروج کیک ها از کارخانه انجام شده است و این مسئول گفته است که هدفی جز تشویش اذهان عمومی در پشت این ماجرا نبوده است.

محمد حسین عزیزی در این خصوص گفته است تمام مواردی که به ما تحویل داده شده است کیک ها باز شده بوده و قرص در آن ها مشاهده شده و در بازرسی ها از کیک های بسته بندی شده در انبارها چنین مواردی مشاهده نشده است.

وی گفته است قرص ها و کپسول ها مختلف از جمله آنتی بیوتیک و موارد دیگر بوده اند.

وی تاکید کرد: تا کنون در هیچ موردی که پاکت این کیک ها بسته بوده باشد توسط بازرسان وزارت بهداشت مشاهده نشده است.

گمانه زنی های مختلفی از سوی دستگاه ها انجام شده است اما مردم در حال حاضر منتظر بررسی مراکز مرتبط و پاسخ قطعی در خصوص وجود قرص در کیک ها هستند.