طلب نفتی 6 میلیارد دلاری ایران از کره جنوبی

کلانشهر : وزارت امور خارجه ایران ماه گذشته با فراخواندن سفیر کره جنوبی از این کشور خواسته تا مبلغ 6 میلیارد دلار دارایی بلوکه شده ایران در دوبانک کره جنوبی را به ایران بازگرداند.

به گزارش عصرایران به نقل از بلومبرگ، روزنامه "چوسان ایلبو" کره جنوبی با انتشار گزارشی در این باره نوشته است: مبلغ 7 تریلیون "وون" (معادل 6 میلیارد دلار) پول فروش نفت ایران به کره جنوبی است که سال‌هاست در 2 بانک کره جنوبی (بانک ووری و بانک صنعتی کره) به دلیل تحریم‌های آمریکا بلوکه شده است.

بر اساس این گزارش  وزارت خارجه ایران ماه گذشته با فراخواندن سفیر کره جنوبی ابراز "تاسف عمیق" کرد که سئول نتوانسته این پول نفت ایران را بازگرداند. همچنین سایر مقامات ایران از جمله بانک مرکزی این کشور هم بابت این تاخیر در پرداخت از کره جنوبی شکایت کرده‌اند.

کره جنوبی در اواخر ماه گذشته هیاتی را به ایران فرستاد و توضیح داد که این کشور با ایالات متحده آمریکا همکاری خواهد کرد تا انتقال موفقیت آمیز این پول به ایران را تضمین کند. همچنین این کشور تاکید کرده برای از سرگیری صادرات کالاهای بشردوستانه به ایران در حال مذاکره با ایالات متحده است.

معاملات مالی بین سئول و تهران برای محموله‌های مواد غذایی و اقلام پزشکی پس از تشدید تحریم‌های واشنگتن علیه بانک مرکزی ایران  در ماه سپتامبر سال 2018 ، به طور مؤثر غیرممکن شد. این تحریم، کشورهای دیگر را ملزم به ارائه اطلاعات به آمریکا در مورد تجارت با ایران کرده است.

بر اساس گزارش دیروز (شنبه)روزنامه "چوسان ایلبو" تهران از سفیر کره جنوبی در ایران خواسته است تا این کشور تجارت مواد بشردوستانه (اقلام غذایی و دارویی) با ایران را از سربگیرد.

یک مقام وزارت خارجه کره جنوبی در این باره به این روزنامه گفت: "طرف ایرانی ابراز امیدواری کرد که تجارت بشردوستانه بین 2 کشور از سر گرفته شود و در این راستا مشغول گفتگو هستیم.. ما اغلب با ایران و ایالات متحده در حال مذاکره هستیم تا صادرات کالاهای انسان دوستانه مانند لوازم پزشکی از سر گرفته شود."

در ماه ژوئن امسال، هیاتی از کره جنوبی از واشنگتن بازدید کرد تا از ایالات متحده برای صادرات کالاهای بشردوستانه به ایران مجوز بگیرد.

ایالات متحده آمریکا در ماه آوریل امسال (2019) معافیت تحریم نفتی خریداران نفت ایران از جمله کره جنوبی را لغو کرد. از آن زمان، شرکت‌های کره جنوبی در فروش دارو، تجهیزات پزشکی و سایر محصولات بشردوستانه به ایران از طریق یک سیستم معامله دو جانبه با استفاده از ارز کره‌ای (وون)، با مشکل روبرو شده‌اند.

کره جنوبی پس از لغو معافیت خرید نفت از ایران، اعلام کرد که با واشنگتن رایزنی می‌کند تا همچنان برخوردار از معافیت‌های واشنگتن شود اما مقامات آمریکا با تاکید بر تشدید سیاست فشار حداکثری بر ایران، گفته‌اند دیگر به هیچ خریدار نفت ایران معافیت نخواهند داد.