در نشست خبری یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر بیان شد؛

حلقه افراد در جشنواره تجسمی فجر بازترشد/اسامی همه دبیران و داوران


۱۳۹۷/۰۸/۲۹ - ۰۰:۰۰ | کد خبر: ۴۷ چاپ
حلقه افراد در جشنواره تجسمی فجر بازترشد/اسامی همه دبیران و داوران

نشست خبری یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با حضور مدیران و دبیران بخش های مختلف برگزار شد.

به گزارش کلانشهر24 به نقل از خبرگزاری مهر، نشست خبری یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر صبح سه شنبه ۲۹ آبان ماه با حضور  هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی و رییس شورای سیاست گذاری جشنواره، ابراهیم حقیقی دبیر، امیر سقراطی دبیر هنری جشنواره و محسن سلیمانی دبیر اجرایی یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد.

هادی مظفری رییس یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در ابتدای نشست درباره شکل‌گیری شورای سیاستگذاری جشنواره یازدهم گفت: از سه ماه پیش کاری جدی برای بررسی ۱۰ جشنواره گذشته آغاز شد و در ارتباط با این بررسی، پیشنهادهای جدید را نیز مورد برررسی قرار دادیم. همچنین نشست‌های بسیاری با استادان، صاحبنظران، گالری‌داران و مدیران پیشین جشنواره‌های گذشته فجر برگزار کردیم تا مسیری که تا الان طی شده، دقیق مورد بررسی قرار بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: از مجتبی آقایی و جمشید حقیقت‌شناس و افرادی که طی سال‌های قبل در این جشنواره بار مسئولیت‌ها را به دوش کشیدند، تشکر می‌کنم.

مظفری درباره برآیند نشست‌هایی که با صاحب نظران هنرهای تجسمی داشته است، توضیح داد: برآیند این نشست‌ها این بود که نیازهای جشنواره را رفع کنیم درنتیجه تصمیم گرفته شد که حلقه جشنواره و دایره افراد در هیات داوران و دبیران بخش‌ها بزرگتر و ارتباط هنرمندان با جامعه هنری در این جشنواره پررنگ شود. در گذشته ساختار جشنواره به این شکل بود که همه بار جشنواره برعهده دبیر بود، اما در حال حاضر آیین نامه تغییر کرده و شورای سیاستگذاری بار کارها را برعهده گرفته است.

وی ادامه داد: سعی کردیم در شورای سیاستگذاری هر هنر یک نماینده داشته باشد و همچنین یکی از بزرگان آن رشته به عنوان مدافع هنر مربوطه حضور داشته باشند.

رییس یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در مورد انتخاب دبیر جشنواره گفت: فرآیند انتخاب دبیر با توجه به تغییر ساختار و آیین‌نامه تغییر کرد و بر اساس جلسات برگزار شده ابراهیم حقیقی به عنوان دبیر منصوب شد و سپس او دبیر اجرایی و هنری را انتخاب کرد. تفاوت دیگر جشنواره یازدهم، حضور پررنگ گالری‌دارها در اجرای کارها و اقتصاد هنر خواهد بود، البته در سال‌های قبل نیز شاهد حضور برخی گالری‌دارها بودیم اما امسال حضوری ویژه خواهند داشت و همچنین در تدوین آیین نامه و مسیر راه، از آنها کمک گرفتیم.

وی از اضافه شدن بخش علمی و پژوهشی به جشنواره یازدهم خبر داد و گفت: از دیگر تفاوت‌های جشنواره هنرهای تجسمی فجر، برگزاری بخشی با عنوان چهل‌سالگی است که به مناسبت چهلمین سال انقلاب اسلامی برگزار خواهد شد.

مظفری تاکید کرد: در انتخاب اعضای شورای سیاستگذاری، دبیران و داوران سعی کردیم افرادی را انتخاب کنیم که مورد وثوق جامعه هنری باشند و سعی کردیم از افرادی استفاده کنیم که طی سال‌های اخیر فعالیت‌های جدی دارند.

وی خاطرنشان کرد: حضور نداشتن تعدادی از هنرمندان که ممکن است به چشم بیاید این است که یا داخل کشور نبودند یا مسئولیت دیگری را قبول کرده بودند.

در ادامه نشست ابراهیم حقیقی اسامی اعضای شورای سیاستگذاری، دبیران و داوران بخش‌های مختلف را اعلام کرد: فرزاد ادیبی، ابراهیم حقیقی، امیر راد، محسن سلیمانی، حمید شانس، سیف‌الله صمدیان، احمد عربانی، کیانوش غریب‌پور، امیراحمد فلسفی، لیلی گلستان، اردشیر مجرد تاکستانی و مهران هوشیار به ریاست هادی مطفری، اعضای شورای سیاستگذاری یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر هستند.

به گفته وی، اسامی دبیران و داوران بخش‌های مختلف به شرح زیر است:

تصویرسازی
دبیر: پژمان رحیمی‌زاده
داوران: فاطمه رادپور، کمال طباطبایی و علیرضا گلدوزیان

خوشنویسی
دبیر: امیراحمد فلسفی
داوران: نصرالله افجه‌ای، غلامحسین امیرخانی، یدالله کابلی

سرامیک
دبیر: مهران هوشیار
داوران: مهدی حیدری، مریم کوهستانی، فرزاد فرجی

کاریکاتور و کارتون
دبیر: احمد عربانی
داوران: کامبیز درمبخش، جمال رحمتی، حسن کریم زاده

گرافیک
دبیر: فرزاد ادیبی
داوران: سیامک فیلی زاده، مهران زمانی، علیرضا مصطفی‌زاده

مجسمه
دبیر: روح الله شمسی زاده
داوران: بیژن غنچه‌پور، سید مجتبی موسوی، مرتضی نعمت اللهی

عکاسی
دبیر: کیارنگ علایی
داوران: مهرداد افسری، بهنام صدیقی، شادی قدیریان

نقاشی
دبیر: احمد وکیلی
داوران: فرح اصولی، مهرداد خطایی، علیرضا آدم بکان، کاظم چلیپا، خسرو خسروی

هنرهای جدید
دبیر: امیر راد
داوران: بهرنگ صمدزادگان، فرهاد فزونی، آزاده گنجه

نگارگری
دبیر: عبدالله محرمی
داوران: مهرزمان فخارمنفرد، امیرحسین قهرمانی، رضا یساولی

حقیقی دبیر یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در مورد بخش‌های جشنواره نیز توضیح داد: امسال آثار برگزیده جشنواره در موسسه فرهنگی هنری صبا، خانه هنرمندان ایران، فرهنگسرای نیاوران، موزه امام علی (ع) و باغ موزه قصر به نمایش درخواهند آمد. همچنین گزیده‌ای از آثار ارایه شده در گالری‌ها و دستاوردهای هنری در استان‌های کشور نمایش داده می‌شوند.

وی افزود: نمایش فیلم‌هایی درباره هنرهای تجسمی، نمایش دستاوردهای انتشارات هنرهای تجسمی کشور، تجلیل از مفاخر و فعالان هنرهای تجسمی و تجلیل از نویسندگان و منتقدان هنرهای تجسمی از دیگر بخش‌های جشنواره است.

حقیقی با تشکر از خبرنگاران در انعکاس اخبار جشنواره گفت: در هفت دوره نخست جشنواره هنرها تفکیک شده بودند، اما از دوره هشتم به بعد به شکل گروهی سنجیده می‌شدند ولی در شورای سیاستگذاری یازدهمین دوره به این نتیجه رسیدیم که ۱۰ رشته را تقسیم کنیم. در دوره گذشته یک اثر تصویرگری در کنار یک اثر چیدمان داوری می‌شد که این شیوه غلطی بود.

وی بیان کرد: امسال بخش کیوریتوری هم داریم و به همین دلیل از کیوریتورها دعوت کردیم تا نمایشگاه‌های مفصل و تخصصی را ترتیب دهند.

حقیقی با بیان اینکه جشنواره وظیفه ای غیراز کشف استعدادها ندارد، گفت: بخش دیگر در رویکرد امسال تجلیل از ناشر و نقد حوزه تجسمی است، چراکه تا نقد نوشته نشود جامعه پیشرفت نمی کند.

دبیر یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در ادامه جوایز را اینگونه اعلام کرد: نفر اول هر رشته تندیس، طوبای زرین و ۱۵۰ میلیون ریال و نفرات دیگر تندیس و ۵۰ میلیون ریال دریافت می کنند.

نظر شما:

security code