مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان؛

اهدای عضو در گیلان جان دو تن را نجات داد


۱۳۹۸/۱۰/۰۴ - ۱۸:۳۳ | کد خبر: ۴۷۷۶ چاپ
اهدای عضو در گیلان جان دو تن را نجات داد

کلانشهر: مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان گفت: اهداء عضو بیمار دچار مرگ مغزی در این استان با رضایت خانواده‌اش انجام شد.

مازیار محمدی روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت : دو کلیه این فرد دچار مرگ مغزی در مرکز واحد فراهم آوری رازی رشت برداشته و به بیماران نیازمند پیوند زده شد.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان یادآور شد: از ابتدای سال جاری تاکنون خانواده  ۲۰ بیمار دچار مرگ مغزی در استان برای اهدا عضو عزیزشان اقدام کردند.

اعلام رضایت برای اعضا از سال ۱۳۸۷ در گیلان انجام شد؛ باربد چمن زیبای ، کودک چهارساله اولین اهدا کننده عضو در این است که با رضایت خانواده کلیه‌اش به مردی ۴۲ ساله پیوند زده شد.

هر فرد مرگ مغزی در صورتی که خانواده‌اش خیلی زود برای اهدا عضو رضایت دهد، می تواند جان هشت تا ۵۳ نفر را نجات دهد، بر اساس آمارها، هر ۱۰ دقیقه یک نفر به فهرست انتظار برای پیوند عضو اضافه می شود، هر دو ساعت یک نفر به خاطر نرسیدن عضو پیوندی جان خود را از دست می دهد.

کلیه‌ها، قلب ، کبد، پانکراس، روده، ریه‌ها، استخوان، مغز استخوان و برخی بافت‌های بدن از جمله پوست و قرنیه چشم ، تاندون، غضروف و دریچه قلب از پیوندهای متداول است.

قانون پیوند اعضا، فروردین ۱۳۷۹ در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، بر اساس این قانون اعضای بیماران فوت شده یا بیمارانی که مرگز مغزی آنها آشکار و مسلم شده را می توان به شرط وصیت بیمار یا موافقت ولی دم برای پیوند به بیمارانی که ادامه حیاتشان به پیوند عضو بستگی دارد، استفاده کرد.

اشتراک گذاری:

نظر شما:

security code