غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس :

بنزین تک نرخی در دستور کار مجلس/ با بنزین ۱۷۰۰ تومانی هم مردم راضی اند، هم دولت


۱۳۹۸/۱۰/۰۷ - ۱۱:۳۲ | کد خبر: ۴۸۰۴ چاپ
بنزین تک نرخی در دستور کار مجلس/ با بنزین ۱۷۰۰ تومانی هم مردم راضی اند، هم دولت

کلانشهر : غلامعلی جعفرزاده نماینده مجلس  در مورد احتمال تک ترخی شدن قیمت بنزین در بودجه ۹۹ گفت: مجلس  درسال ۹۸ به خاطر حکم حکومتی در مورد بنزین نمی‌توانست ورود پیدا کند اما درسال ۹۹ با چند شرط  می تواند به موضوع بنزین ورود داشته باشد. اصل ۷۵ قانون اساسی می گوید ما حق نداریم یک ریال درآمد دولت را کم کنیم و یک ریال هم نمی توانیم هزینه آن را افزایش دهیم  در واقع درآمد را می توانیم افزایش دهیم و هزینه را نیز می توانیم کاهش دهیم ولی عکس آن را نمی توانیم عمل کنیم .

عضو کمیسیون برنامه و بودجه ادامه داد:  دولت مدعی است از حیث افزایش قیمت بنزین ۳۱ هزار میلیارد درآمد دارد اگر فرمولی ما در مجلس  تهیه کنیم که ۳۱ هزار میلیارد تومان به اضافه یک ریال بیشتر شود و درآمد دولت تامین شود آقایان دولت نمی توانند اعتراض کنند. در حال حاضر از محل افزایش قیمت بنزین ۳۱ هزار میلیارد ریال درآمد کسب می شود که ما این عدد را با فرمولی که طراحی کرده ایم به دولت می دهیم .

نماینده رشت در مجلس افزود: ما در محاسبات مان گفته‌ایم اگربنزین تک نرخی بخواهیم داشته باشیم  باید بین ۱۷۰۰ تومان تا ۲۰۰۰ تومان  یک نرخ را ثابت کنیم و صددردصد با این قیمت ،عدد ۳۱ هزار میلیارد تومان دولت نیز تامین می شود، برآوردهای ما می گوید اگر قیمت بنزین را حتی ۲ هزار تومان تعیین کنیم چیزی بالغ بر ۴۰ هزار میلیارد تومان درآمد حاصل می‌شود.

جعفرزاده تاکید کرد: ما طبق اصل ۷۵ نمی‌توانیم درآمد دولت را کاهش دهیم و باید آن را افزایش دهیم پس باید  مصوبه ای در کمیسیون تلفیق و صحن علنی در لایحه بودجه ۹۹ داشته باشیم که ۳۱ هزار میلیارد تومان از محل اصلاح قیمت بنزین تامین شود.

وی اضافه کرد : ما در کمیسیون برنامه و بودجه به اتفاق دیگر خبرگان مجلس کار کارشناسی حرفه ای دراین زمینه انجام داده اند که در عین حال که مغایر اصل ۷۵ نباشد، اصل ۵۱ و ۵۲ را نیز خدشه دار نکند و جلوی رانت و فساد را هم بگیردردرآمد دولت تامین وررضایت مردم هم جلب شود .

این نماینده مجلس خاطر نشان کرد: با بنزین تک نرخی یعنی نرخی ثابت بین ۱۷۰۰ تومان تا ۲۰۰۰ تومان  هم اصل ۷۵ رعایت می شود ،هم مردم رضایت دارند و هم درآمد دولت تامین و در عین حال جلوی رانت و فساد هم گرفته می شود. قرار است  این پینشهاد در کمیسیون تلفیق وصحن مجلس مطرح شود و عقلانی این است که کمیسیون با آن موافقت کند، دولت  نیز دلیلی برای مخالفت ندارد مگر اینکه بخواهد مردم را اذیت کند.

 

منبع : عصر ایران