یک عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس ::

برای دفع مضرات نپیوستن به FATF به طرف باشگاه کشورهای تحریمی برویم


۱۳۹۸/۱۰/۰۸ - ۱۳:۳۷ | کد خبر: ۴۸۲۵ چاپ
برای دفع مضرات نپیوستن به FATF به طرف باشگاه کشورهای تحریمی برویم

کلانشهر : یک عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی گفت : برای مقابله و دفع مضرات نپیوستن به FATF باید به طرف باشگاه کشورهای تحریمی برویم و از ظرفیت و جمعیت بالای کشورهایی مانند چین، روسیه و ترکیه به بهترین شکل بهره ببریم.

ابوالفضل ابوترابی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص پیوستن یا نپیوستن ایران به گروه اقدام ویژه مالی FATF، اظهار کرد : پیوستن به این معاهده طناب داری است که به گردن خودمان می‌اندازیم و عملاً به دشمنان ایران اسلامی این اجازه را می‌دهیم که تحریم‌های ظالمانه را با دست خودمان به داخل کشور بکشانند.

وی با بیان اینکه پیوستن به FATF دارای مضرات زیادی است، افزود: همان‌طور که نتوانستیم از مزایای برجام استفاده کنیم بدون شک دشمن اجازه نخواهد داد که از مزایای گروه اقدام ویژه مالی (FATF)بهره ببریم. در گذشته به سازمان بین‌المللی هسته‌ای نیز پیوستیم، اما با کارشکنی دشمن نتوانستیم از مزایای آن استفاده کنیم.

این عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی، گفت: بنابراین نباید از یک سوراخ چند بار گزیده شویم. باید از گذشته درس بگیریم و به جای پیوستن به FATF، راهکارهای دیگری را برای مقابله با تحریم‌ها برگزینیم که اتفاقاً چند گزینه وجود دارد.

ابوترابی ادامه داد: برای مقابله و دفع مضرات نپیوستن به FATF باید به طرف باشگاه کشورهای تحریمی که شامل ۲۵ کشور می‌شوند برویم و از ظرفیت و جمعیت بالای کشورهایی مانند چین، روسیه و ترکیه به بهترین شکل بهره ببریم. به خصوص باید از تجربیات چین که در حوزه اقتصادی بدون اتکا به غرب توانسته کشور خود را به شکوفایی اقتصادی برساند استفاده کنیم.

نماینده مردم نجف‌آباد و تیران و کرون اظهار کرد : یکی دیگر از این راهکارها این است که از ظرفیت اقتصادی ۱۵ کشور همسایه خود به نحو احسن استفاده کنیم. کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم (CFT) و الحاق به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی(پالرمو) به گونه‌ای طراحی شده‌اند که کشور را بیچاره خواهند کرد.

وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از راهکارهای مقابله با مضرات نپیوستن به این معاهده، امضای معاهدات چند جانبه با کشورهای مختلف و مبادله ارزی دو جانبه است. امیدواریم مجمع تشخیص مصلحت نظام یک تصمیم عاقلانه اتخاذ کند تا آیندگان هم بتوانند از فواید این تصمیم بهره‌مند شوند.

منبع : ایسنا