شخم زمستانه راهکار مصرف آب کمتر برای تولید برنج گیلان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: شخم زمستانه سبب صرفه‌جویی بیش از هزار و ۲۰۰ متر مکعب آب در هر هکتار زمین در مصرف می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، علی در جانی، با اشاره به اهمیت شخم مزارع از اجرای شخم زمستانه گفت: گیلان 238هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد و تاکنون شخم زمستانه در ۱۰درصد از اراضی کشاورزی استان گیلان انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه این میزان معادل بیش از ۲۰ هزار هکتار از اراضی شالیزاری گیلان است، افزود: اجرای شخم زمستانه در سطح اراضی شالیزاری سبب ارتقای بهره‌وری، کاهش مصرف آب، کنترل آفات و امراض گیاهی مزارع می‌شود.

درجانی ادامه داد: شالیکاران گیلانی با توجه به فرصت و شرایط مناسب جوی باید با بهره‌گیری از نزولات آسمانی اراضی شالیزاری خود را شخم بزنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان تأکید کرد: با توجه به اینکه بخشی از نیاز آبی برنج از طریق عملیات خاک‌ورزی و شخم تامین می‌شود، بنابراین انجام شخم زمستانه سبب صرفه‌جویی بیش از هزار و ۲۰۰ متر مکعب آب در هر هکتار زمین در مصرف می‌شود.

درجانی تصریح کرد: قطعا برای استفاده از ظرفیت سد سفیدرود برای اجرای شخم زمستانه با توجه به شرایط موجود با محدودیت بسیار بالایی مواجه هستیم لذا شالیکاران گیلانی باید از نزولات آسمانی استفاده کرده و زمین‌های کشاورزی خود را شخم بزنند. 


 

 

نظر شما:

security code