آغاز فعالیت بزرگترین کشتی مدرن گردشگری در دریای کاسپین

کلانشهر : در جریان بازدید هیات اقتصادی سازمان منطقه آزاد انزلی از بزرگترین مجتمع بندری جمهوری آستراخان اعلام شد که سال آینده شاهد عملیاتی شدن طرح گردشگری دریایی در مسیر بنادر دریای کاسپین خواهیم بود و زمینه توسعه همکاری های اقتصادی، گردشگری میان منطقه آزاد انزلی و آستراخان فراهم می شود.

محمد ولی روزبهان مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در جریان سفر هیات عالی رتبه اقتصادی به آستراخان روسیه، از بندر مهم سالیانکا و کارخانه های کشتی سازی این منطقه کرده و در خصوص راهکارهای همکاری های مشترک در زمینه بهره مندی سرمایه گذاران و بازرگانان ایرانی از ظرفیت های موجود بندری و تولیدی به مذاکره پرداختند.

روزبهان در دیدار از بندر سالیانکا که بزرگترین مجتمع بندری جمهوری آستراخان محسوب می شود، در نشست تخصصی با مدیر کشتیرانی دریای کاسپین در آستراخان به عنوان شرکت سهامدار اصلی این بندر و همچنین مدیران روسی این مجتمع بندری در خصوص سازوکارهای توسعه همکارهای بندری و ترانزیت کالا به مقصد بازار روسیه به گفتگو پرداخت. در این دیدار ظرفیت های بندری، لجستیکی، انبارداری این بندر معرفی و مقرر شد کارگروه تخصصی بندر کاسپین و سالیانکا به منظور هم افزایی بیشتر تشکیل شود و راهکارهای تعمیم توافقات صورت گرفته سازمان منطقه آزاد انزلی با منطقه ویژه اقتصادی به سالیانکا مورد بررسی طرفین قرار گیرد.

بنابراین گزارش در دیدار از بزرگترین کارخانه کشتی سازی فعال در آستراخان، مدیران شرکت های مزبور اقدام به معرفی ظرفیت ها و توانمندی های خود در حوزه های طراحی و ساخت کشتی های تجاری نموده و آمادگی خود را برای ارائه خدمات و تسهیلات در حوزه ساخت و نوسازی ناوگان دریایی به فعالین اقتصادی ایران در حوزه کاسپین اعلام کردند.

محمدولی روزبهان، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در این نشست با اشاره به وجود ظرفیت های بالای کشتی سازی در آستراخان، خواستار فرآهم شدن شرایط حضور و بهره مندی فعالین صنعت دریایی و کشتیرانی تجاری بخش خصوصی ایران از این فرصت شد و اظهار کرد: با شروع به کار کشتی گردشگری مدرن و منحصر به فردی که مجهز به امکانات هتل پنج ستاره خواهد بود و بر اساس تفاهم نامه فی مابین مراحل پایانی ساخت خود را در آستراخان طی می کند، سال آینده شاهد عملیاتی شدن طرح گردشگری دریایی در مسیر بنادر دریای کاسپین خواهیم بود و از سوی دیگر با توجه به کشتی در حال ساخت «رو رو»، زمینه توسعه همکاری های اقتصادی، گردشگری براساس ظرفیت های دریای کاسپین میان منطقه آزاد انزلی و آستراخان فراهم می شود.

وی خواستار توسعه همکاری های بخش خصوصی فعال و بهره مند از مجتمع بندری کاسپین با شرکت های کشتی ساز در آستراخان شد و بر لزوم بهره گیری دو طرف از ظرفیت های یکدیگر در راستای گسترش همکاری در بخش های مختلف صنعت کشتی سازی تاکید کرد.

براساس مذاکرات صورت گرفته مقرر شد با توجه به نیازهای روبه رشد صنعت حمل و نقل دریایی ایران در دریای کاسپین ، طرف ایرانی، تقاضاهای سرمایه گذاران بخش خصوصی و دولتی کشورمان را به طرف روس اعلام کند تا حوزه جدید همکاری دو جانبه بر محور ظرفیت های صنعت دریانوردی تعریف شود.

از سوی دیگر طرفین در خصوص تاسیس شرکت مشترک در انزلی و آستراخان در حوزه بازاریابی، طراحی، ساخت و تعمیر و نگهداری کشتی توافق کردند، موضوعی که برای نوسازی کشتی های تجاری ایرانی دریای کاسپین به ویژه حضور بیشتر بخش خصوصی کشورمان در این عرصه بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

آستراخان با وجود ۱۰ مجموعه بزرگ و کوچک کشتی سازی در بخش های کشتی های مسافربری، حمل بار خشک، نفتکش، حمل کانتینر، یدک کش و کشتی های جرثقیل دار با وزن بیش از ۶ هزار تن، یکی از مهمترین نقاط طراحی و ساخت کشتی در کشور روسیه بوده که در نوع خود در دریای کاسپین بی نظیر است، به حدی که ظرفیت ساخت همزمان ۶ تا ۸ فروند کشتی ای که قابلیت تردد در دریای کاسپین را دارا می باشند در این کارخانه ها امکان پذیر است و در عین حال توانمندی طراحی و ساخت سکوهای نفتی در دریای کاسپین نیز در این مجموعه موجود می باشد.

منبع : ایسنا