khanekhodro

تایید صلاحیت ۱۵۹ داوطلب انتخابات مجلس در گیلان

کلانشهر : سخنگوی دفترهیات نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان درگیلان اعلام کرد : صلاحیت ۱۵۹ داوطلب انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در استان تایید شده است.

احمد قنبریان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از مجموع ۴۶۵ داوطلب نمایندگی یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ۱۵۹ نفر تایید و ۱۲۱ نفر رد صلاحیت شده اند.

وی ادامه داد : همچنین ۶۱ نفر از داوطلبان انتخابات این دوره مجلس شورای اسلامی در گیلان انصراف داده و ۱۲۴ نفر نیز صلاحیت شان احراز نشد.

وی مشکلات و مفاسد مالی، مفاسد اخلاقی و ضدیت و موضع گیری علیه سیاست های نظام را از مهمترین دلایل ردصلاحیت داوطلبان عنوان کرد.

به گفته قنبریان، از بین نمایندگان کنونی استان دو نفر توسط هیات نظارت استان رد صلاحیت شده اند.

محمود قاسم نژاد رئیس ستاد انتخابات گیلان نیز به خبرنگار ایرنا گفت: براساس اعلام شورای نگهبان داوطلبان رد صلاحیت شده می توانند اعتراض خود را از ۲۲ تا ۲۶ دیماه جاری نسبت به نتایج بررسی صلاحیت ها به این شورا ارائه کنند.

در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ۴۶۵ داوطلب در حوزه‌های انتخابیه استان گیلان ثبت نام کردند که از این تعداد ۴۱۶ نفر مرد و ۴۹ نفر زن بودند که آمار داوطلبان در این دوره نسبت به دوره قبل ۲۶ درصد رشد داشته است.

در مرحله اول تایید صلاحیت داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی توسط هیات اجرایی، صلاحیت ۳۳ نفر از داوطلبان تایید یا احراز نشده بود ؛ ضمن آنکه ۲۶ نفر از داوطلبان انصراف داده بودند.

برای انتخابات پیش رو (دوم اسفندماه )در سطح استان ،حدود دو هزار و ۵۶۰ شعبه برای اخذ آرای مردم در ۱۶ شهرستان شامل ۱۱ شهرستان به عنوان مرکز حوزه انتخابیه و پنج شهرستان فرعی پیش بینی شده است ضمن آنکه این استان ۱۳ کرسی نمایندگی در خانه ملت دارد.

 

 

ایرنا