موسوی، سخنگوی وزارت خارجه :

سقوط هواپیمای اوکراینی نباید دستاویز مطامع سیاسی شود


۱۳۹۸/۱۰/۲۷ - ۱۲:۴۰ | کد خبر: ۵۰۷۸ چاپ
سقوط هواپیمای اوکراینی نباید دستاویز مطامع سیاسی شود

کلانشهر : سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: حادثه غم انگیز حادثه سقوط هواپیما اوکراینی نباید دستاویز مطامع و ژست‌های سیاسی شود .

« سید عباس موسوی » در واکنش به برگزاری نشست کشورهایی که اتباع آنها در سانحه هوایی غم انگیز اخیر حضور داشتند، ضمن ابراز همدردی مجدد با خانواده جانباختگان اظهار داشت: از برخی اظهارنظرها و حتی برگزاری این نشست متعجب شدیم.

وی تاکید کرد: حادثه غم انگیز حادثه سقوط هواپیما اوکراینی نباید دستاویز مطامع و ژست‌های سیاسی شود و  از همه طرف‌ها درخواست می‌کنیم بخاطر خانواده‌های داغدار اجازه دهند امور با همین روش روان و بی‌حاشیه ای که در حال انجام است به پایان برسد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران جهت تسلای خانواده‌های داغدار و ابعاد انسانی این حادثه همکاری بسیار روان و فراتر از  انتظار با هیات‌های اعزامی این کشورها انجام داده است. 

موسوی افزود: برای اطلاع عموم و مردم سایر کشورها اعلام می‌کنیم که تقریبا همه اجساد شناسایی شده‌اند و همکاری و بررسی‌های فنی با تشریک مساعی و شراکت همه طرف‌ها در جریان است و این گونه همکاری‌ها تا جایی که از نظر قانون و مقررات امکان داشته باشد، توسط نهادهای مختلف کشورمان ادامه خواهد یافت.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: با این‌حال عجیب است وزیر امور خارجه کانادا یک روز پس از انجام امور اولیه و تداوم شناسایی تقریبا همه اجساد و سایر همکاری‌ها چنین بیانیه‌ای خوانده و بیش از آن خواستار دسترسی کنسولی می‌شود که در همان روز اول حادثه صرفا بخاطر ابعاد انسانی این قضیه اعطا شده است.

موسوی خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در چند سال گذشته به طرق مختلف به دولت کانادا اعلام کرد صرف نظر از چگونگی شرایط روابط سیاسی دو کشور، با توجه به اینکه روابط کنسولی با حقوق افراد در ارتباط است به مصلحت اتباع دو کشور است که نمایندگی‌های کنسولی در دو کشور فعال باشند، ولیکن دولت وقت کانادا بخاطر مسائل سیاسی و همراهی با آمریکا برای فشار به شهرواندان ایران و ایرانی تبارها حتی حاضر به گفت و گوی مستقیم در این رابطه نشد و اکنون هم معلوم نیست با چه انگیزه‌ای این اظهار نظرها و طلبکاری‌ها انجام می‌شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: ما از همه طرف‌ها درخواست می‌کنیم که موضوعات انسانی بخصوص این حادثه غم انگیز را دستاویز مطامع و ژست‌های سیاسی نکنند و بخاطر خانواده‌های داغدار اجازه بدهند امور با همین روش روان و بی حاشیه ای که در حال انجام است به پایان برسد.

این ها در حالی ابراز می‌شود که روز گذشته وزرای امور خارجه کشورهایی که اتباع آنها در سانحه سقوط هواپیمای اوکراین در ایران جان باختند با صدور بیانیه‌ای مشترک خواستار انجام تحقیقات مستقل و شفاف درباره علت وقوع این حادثه شدند.

وزرای امور خارجه پنج کشور اوکراین، کانادا، سوئد، افغانستان و انگلیس موسوم به گروه بین‌المللی همکاری و پاسخ که امروز (پنجشنبه) برای پیگیری حادثه سقوط هواپیما، بدون حضور ایران تشکیل جلسه دادند، از تلاش‌های صورت گرفته کشورمان در رابطه با روشن شدن ابعاد این سانحه تقدیر کردند.

در این بیانیه که از سوی «فرانسوا فیلیپ شامپانی» وزیر امور خارجه کانادا قرائت شد، اعضای گروه یادشده برای همکاری با ایران چارچوبی را درباره نحوه تعامل با تهران در ارتباط با این حادثه ترسیم کرده است.

این چارچوب عبارت است از همکاری کامل و بدون مانع برای دسترسی مقامات کشور عضو گروه در داخل ایران به منظور ارائه خدمات کنسولی، اینکه روند شناسایی قربانیان با رعایت احترام، شفافیت و مطابق با قوانین بین المللی و خواست خانواده‌های ایشان برای انتقال اجساد اجابت شود.  
امکان انجام تحقیقات کامل، شفاف و مستقل برای ملت‌های عزادار فراهم و از سوی کنوانسیون بین المللی هوانوردی نظارت شود.

ایران مسئولیت کامل شلیک به پرواز پی‌اس۷۵۲ را بر عهده گرفته و وظایف خود را در قبال خانواده های قربانیان و سایر طرف‌ها از جمله پرداخت خسارت، بر عهده بگیرد.

پاسخ‌گویی برای عاملان این حادثه از طریق انجام تحقیقات جنایی و محاکمه بی‌طرفانه و شفاف که مطابق با استانداردهای بین المللی و قوانین حقوق بشر باشد. 

 

 

ایرنا