khanekhodro

فوربس: کناره گیری تیم های ایرانی به اعتبار آسیا صدمه می زند

کلانشهر : سایت فوربس به ارزیابی خود از کناره‌گیری تیم های ایرانی از لیگ قهرمانان آسیا پرداخت و آن را صدمه ای به اعتبار فوتبال آسیا دانست.

طبق گزارش ها، کنفدراسیون فوتبال آسیا ایران را از برگزاری مسابقات بین المللی براساس ترس ایمنی از تنش های فعلی در منطقه منع کرده است که طرف های باشگاه ایرانی با برنامه ریزی برای خروج از لیگ قهرمانان آسیا به این امر واکنش نشان داده اند. باشگاه ها تاکید کردند که ایران "امن" است ، در حالی که رسانه ها و هواداران ایرانی ادعا کرده اند که سیاست پشت تصمیم AFC است نه مسائل امنیتی.

ایران یکی از برترین کشورها در لیگ قهرمانان آسیا است و برخی از بهترین باشگاه های آسیا در ایران هستند. سال گذشته تیم های ایرانی عملکرد ضعیفی داشتند اما سال قبل از آن پرسپولیس به فینال رقابت ها راه یافت. این تیم به همراه استقلال، سپاهان و شهر خودرو در صورت عدم برگشت ممنوعیت بازی های کنفدراسیون فوتبال آسیا در ایران، از این رقابت ها کنار خواهند رفت.

طرف های ایرانی فصل گذشته بازی های خود را در برابر تیم‌های عربستان سعودی در خاک بی طرف انجام دادند، بنابراین حرکت AFC چندان بی سابقه هم نیست. اما انجام هرگونه بازی در زمین بی طرف به اعتبار این رقابت آسیب می زند. وقتی بیش از ۴۰،۰۰۰ نفر برای تماشای بازیهای استقلال یا پرسپولیس در تهران گرد هم می آیند ، تبلیغی برای مسابقات لیگ قهرمانان آسیا است تا اینکه هزار هوادار در دوحه برای تماشای دیدار خانگی استقلال مقابل الهلال حاضر می شوند.

عدم حضور باشگاه های ایرانی در این رقابت شبیه به باشگاه های ایتالیایی است که تصمیم به تحریم لیگ قهرمانان اروپا دارند. تعداد کمی از کشورهای آسیایی دیگر از نظر هواداران می توانند با برترین باشگاه های ایران مطابقت داشته باشند و رقابت کنند. لیگ قهرمانان آسیا با حضور کم تماشاگر و رسوایی های دیگر روبرو بوده است ، بنابراین داشتن یکی از مهمترین اعضای آن چیزی است که AFC به آن احتیاج دارد.

اما تنش های کنونی علاوه بر آسیب رساندن به رقابت اصلی باشگاه های آسیا، همچنین می تواند به امارات متحده عربی و تلاش های قطر برای تقویت اعتبار ورزشی آنها آسیب برساند.

امارات و قطر در گذشته از ثبات نسبی خود در مقایسه با سایر کشورهای منطقه سود برده‌اند و غالباً میزبان دیدارهایی هستند که به دلایل امنیتی نمی توانند در ورزشگاه کشورشان برگزار شود اما به نظر می رسد که بالاخره تنش های فعلی در خاورمیانه، دبی ، ابوظبی و دوحه باعث شود سایر تیم های فوتبال به آنجا نروند.

تیم فوتبال مردان ایالات متحده در اوایل این ماه اردوی تمرینی خود را در دوحه به دلیل "وضعیت منطقه" لغو کرد و به جای آن در فلوریدا اردو برگزار کرد. هفته گذشته منچستر یونایتد برنامه هایی را برای سفر تمرینی به خاورمیانه در ماه فوریه لغو کرد، در حالی که آرسنال گفته است که آنها اقدامات امنیتی را قبل از تصمیم گیری در مورد رفتن به دبی برای اردوی تمرینی خود را بررسی می‌کنند.

قطر و امارات متحده عربی مقاصد محبوب این اردوهای آموزشی زمستانی در چند فصل گذشته بوده اند که بسیاری از برترین باشگاه های اروپا برای هوای گرم و امکانات باکیفیت به آنجا می روند. فدراسیون فوتبال قطر می گوید: "بارها و بارها ، این تیم ها به کمپ اسپایر باز می گردند تا در این زمان از سال از هوای بی نظیر تمرین در فضای باز قطر بهره مند شوند." امسال ، بایرن مونیخ ، آژاکس و آیندهوون از امکانات Aspire استفاده کردند هر چند مدافع آمریکایی آژاکس گفت در این کشور احساس راحتی نمی‌کند.

اما اگر اوضاع امنیتی در منطقه متشنج باشد، ممکن است باشگاه های برتر اروپایی تصمیم بگیرند برنامه های آینده زمستانی خود را به فلوریدا یا اسپانیا تغییر دهند و این مسئله باعث ضربه زدن به دو کشور قطر و امارات هم می شود.

 

 

ایسنا