سناتور دموکرات : ترامپ آمریکا را منزوی کرده است

کلانشهر : کریس مورفی سناتور دموکرات ایالت کانتیکت به مناسبت سومین سالگرد تحلیف دونالد ترامپ در رشته توییتی، با نقد کارنامه سیاست خارجی آمریکا، تاکید کرد که در نتیجه سیاست خارجی ترامپ، واشنگتن منزوی، ضعیف و ناامن شده است.

به اعتقاد مورفی، ترامپ با تشدید کوکورانه تنش ها موجب شده تا ایران برنامه هسته ای خود را از سر گرفته و در عراق، سوریه و یمن قدرتمندتر شود. تهران و واشنگتن در پی سیاست های دولت ترامپ در آستانه جنگ قرار گرفته و ترامپ توافق هسته ای کارآمد را تنها به دلیل آنکه نام اوباما را بر خود داشت، پاره کرد.

مورفی افزود که سیاست خارجی ترامپ در اوکراین و تلاش وی برای یافتن مدرکی علیه رقیب خود موجب به خطر افتادن امنیت اوکراین و هدیه ای به پوتین بوده است.

 

به گمان این سناتور آمریکایی، ترامپ گرچه قول سخت گیری در برابر چین را داده ولی در برابر سیاست های پکن در قبال مسلمانان، افزایش قدرت چین در غرب اقیانوس آرام و اعمال تعرفه های گزاف بر کالاهای آمریکایی، اقدامی انجام نداده است.

مورفی حاصل سیاست ترامپ در کره شمالی را جز عکس های مطبوعاتی، صفر دانست که موجب دست یافتن رهبر کره شمالی به خواسته خود در کسب شناسایی بین المللی، جمعآوری تسلیحات و تضعیف اتحاد آمریکا با ژاپن و کره جنوبی شده است.

مورفی نوشت که ترور سلیمانی پایان دادن به داعش در عراق را در معرض خطر قرار داده، کارزار ضد داعش را متوقف کرده و نیروهای آمریکایی نیز در حال ترک این کشور هستند. ترامپ هم با تهدید تحریم های ضد عراقی اوضاع را خراب تر می کند.

در یمن نیز ده ها هزار یمنی بی گناه بی دلیل در دولت ترامپ جان باخته اند. آمریکا به ارسال بمب و سلاح به سعودی ها ادامه می دهد و زمانی که کنگره قطعنامه ای برای پایان دادن به این کابوس بشری تصویب کرد با وتوی ترامپ مواجه شد.

مورفی در توییتی دیگر نوشت که «ترامپ به اسرائیل اجازه داد تا گام هایی را در غیرممکن ساختن تشکیل حکومت فلسطینی در آینده بردارد و داماد خود را که هیچ سابقه دیپلماتیک ندارد، مسئول مذاکرات کرده است. هیچ طرح صلحی وجود ندارد و قرار هم بر این نبوده است».

به نوشته مورفی، آمریکا اکنون از عربستان سعودی دستور می گیرد و پس از آنکه سعودی ها یکی از شهروندان آمریکا را مثله کرده و کشتند، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا به عربستان رفت و لبخندزنان برای رسانه ها عکس انداخت. ترامپ نه تنها در برابر سعودی ها نمی ایستد بلکه جنایات شان را نیز رفع و رجوع می کند.

مورفی ترامپ را به نارو زدن در سوریه متهم کرد و نوشت: آمریکا از کردها خواست تا برای واشنگتن با داعش مبارزه کنند و ما هم قول محافظت از آنان را دادیم و بعد از پشت به آنها خنجر زده و ارتش ترکیه را دعوت کردیم تا آنها را نابود کند.

مورفی انفعال ترامپ در برابر ارتش لبنان که از معترضان در برابر مخالفان شان حمایت کرده بود را زیر سوال برد و نوشت: ترامپ به جای آنکه از این حرکت حرفه ای ارتش لبنان حمایت کند، تحویل کمک ها به آنان را متوقف کرد.

این سناتور نوشت که ترامپ وارث وضعیت فلاکت بار لیبی است اما توانسته آن را بدتر کرده و به جای آنکه با دیپلماسی طرف های درگیر را به پای میز مذاکره بکشاند، از ژنرال حفتر حمایت و سال ها دیپلماسی آمریکا را به باد داده است.

به زعم این سیاستمدار دموکرات، ونزوئلا از معدود مواردی است که ترامپ در برابر یک دیکتاتور ایستاد ولی مانند یک نوجوان مضطرب تمامی برگه های خود را در چند روز نخست بازی کرد. مورفی افزود: ما مردم ونزوئلا را تحریم می کنیم و رهبری را به رسمیت شناخته ایم که شاید هرگز به قدرت نرسد.

مورفی آمریکا را متهم کرد که از عرصه جهانی حقوق بشر کنار کشیده و دیکتاتورهای سراسر جهان حقوق بشر را بیش از پیش نقض چون می دانند که آمریکا در دوران ترامپ هیچ اعتراضی نخواهد کرد.

این چهره برجسته دموکرات همچنین ترامپ و دیگر ملی گرایان همرزم او را متهم کرد که با حربه مهاجرت به بیگانه هراسی مشغولند و کپی برداری اروپایی ها از موفقیت ترامپ نه تنها با مخالفت وی مواجه نشده بلکه تائیدشان هم می کند.

به نوشته این عضو کمیته روابط خارجی سنا، ترامپ به نحو نظام مندی ناتو را تضعیف می کند که این حرکت تهدیدکننده نظم پس از جنگ جهانی دوم است. وی نوشت: برافتادن ناتو ممکن است برای ما فاجعه و هدیه ای به کشورهایی مانند چین و روسیه و گروه هایی مانند داعش و القاعده باشد.

مورفی خصومت ترامپ در مقابله با تغییرات آب و هوایی را یکی از نابخشودنی ترین میراث های وی دانست که تهدیدی علیه ثبات جهانی و امنیت بین المللی به شمار می رود.

مورفی در پایان نتیجه گیری کرد که آمریکا سه سال پس از انتخاب ترامپ در عرصه جهانی از احترام کمتری برخوردار است و امنیتش هم کاهش یافته است. این سناتور دموکرات افزود: دولت بعدی لازم است تا اعتبار این کشور را بازسازی کرده، روابط واشنگتن با متحدانش را ترمیم و حقوق بشر را دوباره به یکی از ارکان سیاست خارجی آمریکا تبدیل کند.

 

 

ایرنا

نظر شما:

security code