khanekhodro

اصلاح طلبان نمی توانند لیست ببندند :

رایزنی برای بقا


۱۳۹۸/۱۱/۰۲ - ۱۴:۰۰ | کد خبر: ۵۱۳۵ چاپ
رایزنی برای بقا

کلانشهر : مهراوه خوارزمی - روزنامه ایران / شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان امروز درباره نحوه حضور این جریان سیاسی در انتخابات مجلس یازدهم تصمیم گیری می‌کند. اسماعیل گرامی مقدم، سخنگوی حزب اعتماد ملی در گفت و گو با «ایران» ضمن اعلام این خبر گفت که از حزب متبوعش هیچ داوطلبی تأیید صلاحیت نشده است و براساس مجموعه شرایط ارائه فهرست در هیچ یک از استان‌های کشور برای اصلاح‌طلبان ممکن نیست.

وضعیت کلی حزب اعتماد ملی و اصلاح‌طلبان از حیث تعداد داوطلبان تأیید صلاحیت شده و نحوه حضورشان در انتخابات آتی مجلس به چه ترتیب است؟

تقریباً بیش از 70 نفر از اعضای حزب اعتماد ملی در سراسر کشور ثبت نام کرده بودند که همه آنها بر اساس بندهای 1، 2 و 3 ماده 28 که مربوط به عدم التزام عملی به اسلام، نظام جمهوری اسلامی و اصل ولایت فقیه است رد صلاحیت شدند. به این ترتیب ما با این وضعیت امکان ارائه فهرست در هیچ یک از استان‌ها را نخواهیم داشت. در شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان هم همین بحث در جریان است زیرا ما اصلاح طلبان تقریباً در هیچ یک از استان‌ها امکان ارائه فهرست را نداریم. به همین دلیل امروز (چهارشنبه) شورای عالی جلسه ای برگزار خواهد شد تا در این باره تصمیم گیری شود.

با این حساب ممکن است از اصلاح‌طلبانی که تأیید صلاحیت شده‌اند، بخواهید که انصراف دهند؟ یا این افراد منفرداً در انتخابات نامزد خواهند بود؟با اغماض می‌توانیم

بگوییم که 21 چهره اصلاح‌طلب در سراسر کشور تأیید شده‌اند. با این تعداد ما عملاً نه تنها امکان ارائه هیچ فهرستی نداریم بلکه عملاً امکان رقابت برایمان وجود ندارد. بنابراین ما این نامزدها را آزاد و مختار می‌گذاریم که در انتخابات حضور پیدا کنند یا خیر. اما به مردم اعلام خواهیم کرد که نمی‌توانیم لیست بدهیم زیرا با این تعداد اصلاح‌طلب تأیید شده ما امکان حضور حزبی و تشکیلاتی در انتخابات را نداریم.

بر اساس اخبار منتشر شده در دو سه روز آقای عارف و برخی دیگر از نمایندگان عضو فراکسیون امید مجلس درصدد رایزنی با شورای نگهبان هستند. می‌دانیم که چنین رایزنی‌هایی از قریب به یک سال گذشته در جریان بوده است. در این مقطع چقدر به تأثیر رایزنی‌ها در تغییر شرایط امیدوارید؟

رایزنی‌هایی که آقای عارف یا هر شخص دیگری انجام دهند قابل تقدیر است. اما با تأیید صلاحیت یک نفر و دو نفر و 10 نفر از اصلاح‌طلبان و بازگرداندن آنها به گردونه انتخابات اتفاق خاصی نخواهد افتاد. هیأت‌های نظارت تاکنون سیاسی عمل کرده‌اند. موادی که مورد استناد هیأت‌های نظارت برای رد صلاحیت اصلاح‌طلبان قرار گرفته همه سیاسی هستند. بنابر این باید برای تغییر رویه مؤثر تصمیم جدی از رأس نظام صورت بگیرد. با رایزنی نمی‌توان توقع داشت که تعداد قابل توجه و قابل قبولی از اصلاح‌طلبان تأیید شوند. حال آنکه در مقابل جریان اصولگرا یک سال است که در حال یارگیری‌اند، آزادانه تبلیغ می‌کنند و فضای انتخاباتی را تسخیر کرده‌اند. بنابر این رد صلاحیت‌های سیاسی تا همین لحظه نیز فضای رقابت را برهم زده است. برخلاف آنچه رهبری معظم نظام تصریح کردند که نباید موجبات کمرنگ شدن مشارکت مردم فراهم شود؛ متأسفانه عملکردهیأت‌های نظارت همگی دلالت بر عملکرد برعکس این رهنمود دارد. وقتی از 16 هزار ثبت نام کننده 5 هزار نفر تأیید می‌شوند که اکثریت قریب به اتفاق‌شان به یک جریان سیاسی منتسبند چه فضایی برای رقابت و مشارکت باقی می‌ماند.

فرمودید که دلایل ذکر شده برای رد صلاحیت اصلاح‌طلبان سیاسی بوده است. این در حالی است که سخنگوی شورای نگهبان در موارد متعددی تأکید داشتند که مسائل اقتصادی از دلایل عمده رد صلاحیت‌ها بوده. البته اعلام نشده است که این افراد پرونده قضایی داشتند یا هیأت‌های نظارت و شورای نگهبان بر اساس مستندات خودشان و استعلام از مراجع چهارگانه که یکی‌شان قوه قضائیه است چنین استنتاجی کرده اند...

اینکه شورای نگهبان بر مسأله وجود مسائل اقتصادی و تأثیر آن در رد صلاحیت داوطلبان تأکید دارد یک نوع فرار از مواجه شدن با این قضاوت عمومی است که این شورا سیاسی عمل کرده است. بنابر این ما این تأکیدات سخنگوی شورای نگهبان را نوعی موضعگیری پوششی تلقی می‌کنیم. زیرا محتمل است که چند نفری مسائل مالی داشته باشند اما این گونه نیست که بتوان آن را به همه داوطلبان رد صلاحیت شده تسری داد. خوب بود اگر شورای نگهبان ارائه لیست می‌کرد و یک به یک اعلام می‌کرد که هر فرد را به استناد چه ماده و بندی رد صلاحیت کرده است. چه تعداد از نامزدها به استناد ماده 28 قانون انتخابات رد صلاحیت شده‌اند. در جریان اصلاحات با آماری که ما گرفته‌ایم تقریباً همه داوطلبان اصلاح‌طلب بر اساس ماده 28 رد صلاحیت شده‌اند.

یکی از برنامه‌های ما اتفاقاً همین است. احتمالاً ما در جلسه چهارشنبه تصمیم بگیریم که همه نامزدهای اصلاح‌طلب نامه‌هایی را که دریافت کرده‌اند، البته اگر در اختیار داشته باشند؛ اعلام کنند که بر اساس چه بند و ماده‌ای رد صلاحیت شده‌اند. اما روشن است که وقتی هیأت‌های نظارت فقط اصلاح‌طلبان را نشانه گرفته اند این خطری برای اعتماد و مشارکت مردم است.

بخشی از رقبای اصولگرای شما اما چندان با نظرات شما موافق نیستند. آنها نه فقط نسبت به حضور در انتخابات بدون رقیب معترض نیستند، بلکه می‌گویند که اصلاح‌طلبان چون احتمال می‌دادند که با اقبال دوباره مردم مواجه نشوند از عرصه رقابت کناره گرفته‌اند...

ما از هر انتخابات آزاد، سالم و رقابتی استقبال می‌کنیم. این اولویت اول اصلاح‌طلبان است. اگر این امر محقق شود ما فارغ از برد و باخت به بخش بزرگی از آرمان‌های اصلاح‌طلبانه‌مان دست یافته ایم. بنابر این برای ما اینکه در انتخابات برنده شویم اولویت دوم است. منتهی در گام اول که خواستار اجرای قانون هستیم مواجه شده‌ایم با حذف از سوی هیأت‌های نظارت و اساساً ما الان رقیبی برای اصولگرایان نیستیم. آنها صرفاً بین خودشان رقابت می‌کنند و آنچه بعضی‌شان می‌گویند، چیزی جز یک برچسب سیاسی نیست. اگر نه اجازه می‌دادند اصلاح‌طلبان تأیید شوند و بعد در عرصه رقابت مشاهده می‌کردیم که مردم کدام جریان را انتخاب می‌کنند. ضمن اینکه این حرف تازه‌ای نیست که جریان اصولگرا همواره به یمن رد صلاحیت‌ها و کم تعدادی رقیب توانسته به نهادهای انتخابی وارد شود و همیشه از مشارکت پایین استقبال کرده‌اند. زیرا همواره در مشارکت بالا بازنده بوده‌اند.

خبــــر رایزنی فراکسیون امید با شورای نگهبان دیروز اعلام شد که فراکسیون امید دو عضو خود را مأمور رایزنی برای بررسی مجدد پرونده اعضای رد صلاحیت ‌شده‌اش با شورای نگهبان کرده است؛ علیرضا محجوب و مصطفی کواکبیان. عبدالکریم حسین زاده نایب رئیس فراکسیون امید در همین رابطه به «ایلنا» گفته است «استراتژی این انتخاب این بوده که این نمایندگان از بین کسانی انتخاب شوند که خودشان تأیید صلاحیت شده‌اند و امکان و توان چانه‌زنی داشته باشند و نسبت به سایر نمایندگان هم از فراغ بال بیشتری برخوردار باشند.» علیرضا محجوب درباره اینکه برنامه آنها در روزهای پیش رو چه خواهد بود، به «ایسنا» گفته که «ما قرار است مذاکراتی داشته باشیم و کمک کنیم تا موضوعات را بین شورای نگهبان و نمایندگان رد صلاحیت شده عضو فراکسیون منتقل کنیم.» به گفته محجوب، عدد رد صلاحیت شدگان فراکسیون امید تا اینجا 42 نفر است. آن طور که دیروز در راهروهای مجلس گفته می‌شد محمدرضا عارف هم قرار است جداگانه رایزنی‌هایی برای تجدید نظر شورای نگهبان در صلاحیت این 42 نفر داشته باشد.

نظر شما:

security code