khanekhodro

مومنی زاده، فرماندار رشت :

سند بازآفرینی شهر رشت با اولویت محیط زیستی تدوین شود


۱۳۹۸/۱۱/۰۲ - ۱۶:۰۸ | کد خبر: ۵۱۳۶ چاپ
سند بازآفرینی شهر رشت با اولویت محیط زیستی تدوین شود

کلانشهر : فرماندار رشت گفت: طرح بازآفرینی شهری باید به صورت پایدار و همه جانبه با لحاظ مولفه های اقتصادی، فرهنگی محور و محیط زیستی صرف تهیه شود.

میرشمس مومنی زاده امروز در جلسه ستاد بازآفرینی شهری که در فرمانداری رشت برگزار شد، با اشاره به تاریخچه درخشان شهر رشت در زمینه های مختلف فرهنگی، سیاسی و اجتماعی، اظهار کرد: بازآفرینی شهری، چنانچه به صورت اصولی انجام شود، می تواند موجبات رشد و توسعه شهر رشت و به تبع آن ارتقای رضایتمندی مردم را فراهم آورد.

فرماندار شهرستان رشت با تاکید بر اهمیت مطالعه و پژوهش قبل از اجرای طرح، افزود: با توجه به وجود محلات کهنی همچون پیرسرا، ساغریسازان و خواهر امام که در زمره بافت فرسوده شهری قرار دارند، باید ابتدا با تهیه طرحی همه جانبه نگر و سپس با انجام کار موثر و اصولی در راستای استفاده از ظرفیت های موجود جهت بازآفرینی شهری گام برداریم.

وی با بیان اینکه در دنیای امروز شهرسازی و بازآفرینی شهری صرفا مبتنی بر تغییرات کالبدی و فیزیکی نیست، گفت: طرح بازآفرینی شهری باید به صورت پایدار و همه جانبه با لحاظ مولفه های اقتصادی، فرهنگی محور و محیط زیستی صرف تهیه شود و در این راستا نیاز است سند بازآفرینی شهر رشت با در نظر گرفتن همه این موارد تدوین شود.

مومنی زاده با اشاره به نیاز به تامین منابع برای تهیه طرح و اجرای طرح بازآفرینی در شهر رشت، تصریح کرد: در شرایط کنونی با توجه به محدودیت منابع و محدودیت های اعتباری دولت و شهرداری، باید از هر فرصتی برای جذب منابع بهره برد.

فرماندار شهرستان رشت با اشاره به اظهارات اخیر معاون وزیر راه و شهرسازی مبنی بر اختصاص سه هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی جهت اجرای طرح های بازآفرینی شهری، افزود: مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد تومان از این منابع برای زیرساخت ها در نظر گرفته شده و ۲۲۰۰ میلیارد تومان نیز به عنوان تسهیلات بانکی جهت احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده، هزینه خواهد شد.

وی با بیان اینکه منابع ملی می تواند در امر بازآفرینی شهری در شهر رشت کارگشا باشد، خاطرنشان کرد: طرح اعطای تسهیلات با سود ۹ درصد جهت احیای بافت های مسکونی فرسوده از جمله طرح هایی است که در راستای بازآفرینی شهری در دست اجرا است که باید از این ظرفیت به خوبی بهره گرفته شود.

مومنی زاده ادامه داد: احیای معابر اصلی و ترمیم ساختمان های فرسوده، اثر فوق العاده ای بر شهرسازی، توسعه و عمران و افزایش رضایتمندی شهروندان دارد.

فرماندار شهرستان رشت با اشاره به وجود پدیده حاشیه نشینی در اطراف شهر رشت، افزود: نیاز است با تهیه طرح های پیشگیرانه با در نظر گرفتن جامعه هدف و شناسایی نقاط آسیب پذیر از بروز مسائل اجتماعی و بافت نامناسب شهری جلوگیری شود.

 

 

ایسنا